این روزها پیاده سازی خانه هوشمند با رشد بی سابقه ای روبرو شده. با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی و وارد شدن آن به تمام جنبه های زندگی روزمره می توان هوشمندسازی در هر عرصه ای را منطقی تلقی کرد. از گوشی های هوشمندی که برای همه ی ما جایگزین نسل قبلی خود شده اند گرفته تا ماشین های هوشمندی که هر روزتکنولوژی ساخت آنها پیشرفته تر می شود.

بنابراین می توان گفت رشد هوشمندسازی ساختمان خیلی غیرقابل پیش بینی نبود. حتما نیاز به توضیح است که برای انجام هوشمندسازی ساختمان به چه بسترهایی نیازمندیم و باید از چه المان هایی استفاده کرد؟؟

اجازه بدهید اول یک تعریف ساده از خانه هوشمند داشته باشیم و بعد به بررسی انتظاراتی که از  خانه هوشمند می رود بپردازیم.

چه نوع خانه ای هوشمند است؟

خانه هوشمند، خانه ای است که امکان کنترل و مدیریت همزمان سه عامل مهم را برای شما فراهم می کند، امنیت، آسایش و مدیریت مصرف انرژی! بعلاوه انتظارما طراحی و پیاده سازی یک سیستم چند عاملی برای کاهش هزینه و انرژی نیزمی باشد.

آﻧﭽﻪ ﺗﺎﻛﻨﻮن ﮔﻔﺘﻪ ﺷﺪ ﻣﺮوري ﺑﺮ روند رشد پیاده سازی خانه هوشمند بود اما در ادامه به زیرساخت ها و تجهیزات مورد نیاز برای داشتن یک خانه هوشمند می پردازیم.

مطلب پیشنهادی: چرا باید در یک خونه ی هوشمند زندگی کنیم؟

امکان سنجی پیاده سازی خانه هوشمند

در بخش های پیش رو سعی داریم به این مساله بپـردازیم کـه بسترهای مورد نیاز جهت پیاده سازی خانه هوشمند باید چه ویژگی هایی داشته باشند تـا انتظارات ما را برآورده کنند.

پیاده سازی خانه هوشمند آلفا

 

زیرساخت هایی که برای پیاده سازی یک خانه هوشمند لازم است داشته باشید

تجربه حضور در یک خانه هوشمند مستلزم داشتن یـک قلـب مرکـزی بـرای مدیریت مصرف و آنالیز دستورات است. برای اینکه این امر به درستی اتفاق بیفتد، نیازمند برقراری ارتباطی موثر با تک تک مصرف کننده های انرژی موجود در خانه هستیم.این ارتباط و تبادل اطلاعات باید با یک زبان مشترک ایجاد شود.

برای اجرای صحیح سیستم مدیریت انرژی، تمام مصرف کننده ها باید توانایی مهیا کردن اطلاعات مورد نیاز کنترل کننده ی مرکزی را داشته باشند.

استراتژی هایی از پیاده سازی خانه هوشمند که حتما باید بدانید

با اشاره به همه ی این موارد کاربر نیز باید بتواند در جریان تمام مسایل قراربگیرد و همینطور توانایی کنترل و یا صادر کردن دستوراتی از بیرون و یا داخل خانه به قلب مرکزی را داشته باشد. لازم به توجه اسـت کـه ارتباط با کنترلر مرکزی باید در بستری ایمن انجام بپذیرد تـا خانـه تحت کنترل افراد غیر موجه قرار نگیرد.

در نتیجه: برای  برای پیاده سازی خانه هوشمند آنچه به طور خلاصه نیازمندیم: یک کنترلر و پردازشگر مرکزی ، سنسور هـا، زیرساخت های مخابراتی ، پروتکل و یا زبان ارتباطی مشترک، تجهیزات ارتباطی برای کنترل کاربر و همینطور تمهیدات امنیتی است.

 

 

پیاده سازی خانه هوشمند آلفا

 

بهترین زیرساخت های مخابراتی در خانه هوشمند کدامند؟

خواست و توقع مـا جهت انتخاب روشی مناسـب برای ارتبـاط داخلـی در خانه هوشمند می تواند شامل:

 • سرعت مخابره بسیار انـدک
 • مصـرف بهینه انـرژی
 • اشغال نکردن فضای زیاد
 • هزینه مناسب
 • تحت پوشش قرار دادن سراسـر خانـه
 • امنیت در تبادل اطلاعات در بستری امن
 • ارتباط یکپارچـه میان شبکه کنترل داخلی و تجهیزات برقـی
 • و همینطور مناسـب بـودن بـرای ارسال پیغام های کنترلی کوتاه و پشت سر هم در مواقع اضطراری

بنابراین در انتخاب روش ارتباط کنترلـر بـا سایر تجهیزات ، در نظر گرفتن هرکدام از این ویژگی ها و همچنین مقایسه ی آنها بـا یکدیگر موضـوع مهمـی است که باید آنها را در نظر گرفت .

با برخی از متداول ترین روش های مخابره داده در ساختمان آشنا شوید!

به طور کلی برای برقراری ارتباط بین کنترلر مرکزی و سایر مصرف کننده های موجود دو راه حل وجود دارد.

 • ارتباط از طریق سیم کشی
 • ارتباط با شبکه های وایرلس wierless و یا بی سیم

البته همانطور که گفته شد برای به وجود آمدن این ارتباط وجود یک پروتکل یا همان زبان مشترک الزامی است.

از همین رو در اینجا به ارائه توضیحاتی در مورد شبکه های مخابراتی با سیم و همینطور شبکه های وایرلس به همراه پروتکل هایشان می پردازیم.

بهترین روش های پیاده سازی سیستم هوشمند کدامند؟

 • شبکه های باسیم
 • شبکه های wirelees

 

شبکه وایرلس یا همان شبکه های بی سیم یک نوع سیستم ارتباطی است که درآن برای انتقال سیگنال و پیام بین دو دستگاه به جای استفاده از سیستم کابل کشی، از امواج رادیویی RF، مادون قرمز و مایکروویو استفاده می شود و به همین صورت درسیستم های وایرینگ برای برقراری ارتباط موردنظر بین دو و یا چند دستگاه، از سیم کشی های منظم استفاده می کنند.

پیاده سازی خانه هوشمند آلفا

بهترین راه حل طراحی و پیاده سازی خانه هوشمند در سال98

بهترین حالت برای اجرا و پیاده سازی سیستم هوشمند در مورد هر مصرف کننده ای متفاوت است و با توجه به تنوع بسیارزیادی که درطیف تجهیزات هوشمندسازی ساختمان و همینطور برندهای متفاوتی که در بازار موجود است، افراد می توانند تصویر و رویایی که در ذهن دارند را به خانه ی خود منتقل کنند.

پیاده سازی راه کارهای هوشمندسازی خانه به چه صورت است؟

مسلما توضیح در مورد امکانات و تجهیزات خانه هوشمند به چند پاراگراف ختم نمی شود. اما می توان مثال هایی را برشمرد.

در یک خانه هوشمند شما کنترل تمامی مصرف کننده های موجود در خانه را به صورت حضوری و یا کنترل از راه دور تحت نظارت خود درمی آورید.به عنوان مثال می توان به:

 • پیاده سازی سیستم های نوین نورپردازی
 • پیاده سازی سامانه های مانیتورینگ
 • هوشمندسازی سیستم سرمایش و گرمایش
 • سیستم های اعلام و اطفاء حریق
 • سیستم اعلام سرقت و کنترل درب و پنجره
 • قابلیت پیاده سازی سناریو در خانه هوشمند

و بسیاری امکانات دیگر که با توجه به خواسته و انتظار مصرف کننده می تواند متفاوت باشد.

برای استارت هوشمندسازی ساختمان از چه زمانی باید شروع کرد؟

اگر بخواهیم زمان دقیقی برای شروع و همینطور ترتیب مراحل پیاده سازی خانه هوشمند تعیین کنیم، کار سختی پیش رو داریم، زیرا این زمان مناسب نسبت به هر مصرف کننده و همینطور انتظاراتی که از خانه هوشمند دارد، می تواند متفاوت باشد.

 • اما به طور کلی برای اینکه بتوانید اکثر نیازهای خود را در یک خانه هوشمند مرتفع کنید، قبل از سیم کشی می تواند زمان مناسبی باشد.

پیاده سازی خانه هوشمند آلفا

پکیج هوشمندسازی خانه شامل چه مواردی است؟

برای اینکه خانه ای هوشمند نامیده شود باید حداقل به چند المان مهم هوشمندسازی پرداخته باشد. در این مورد می توان به المان هایی مثل نورپردازی، اعلام سرقت، اعلام حریق هوشمند اشاره کرد.

باید یادآوری کرد که تجهیزات فراوان دیگری هم هستند که بنا به سلیقه و نظر مصرف کننده قابلیت کم و یا زیاد شدن دارند مانند: کنترل تجهیزات متنوع خانه مثل: کنترل پرده برقی، یا کنترل سیستم صوتی و همینطور کنترل تمامی این امکانات از راه دور.

چگونگی روند رشد هوشمندسازی

ساختمان های هوشمند درایران با سرعتی باورنکردنی رشد خواهند کرد. امروزه پیاده سازی ساختمان های هوشمند و لوکس به یکی از دغدغه های معماران، پیمانکاران، ساختمان سازها و به طبع آن خانواده ها تبدیل شده است. با توجه به حجم روزافزون درخواست کننده دراین صنعت با رشد سریع و چشم گیر این زمینه تخصصی مواجه هستیم.

 


 

.pdf

فایل pdf مقاله فوق را به صورت رایگان دریافت نمایید.

بهترین شیوه پیاده سازی خانه هوشمند در سال 98