اگرچه آسانسور نیز همانند سیستم گرمایش، تهویه یا درب‌‌ها، یکی از تاسیسات ساختمان به شمار می‌رود،  اما خانه هوشمند می‌ تواند با کنترل کردن آن، خدمات بیشتری به کاربران ارائه دهد. اگر آسانسور در یک ساختمان 5 طبقه یا 10 واحده باشد، سیستم هوشمند برای استفاده سریع‌ تر، قابل دسترس‌ تر و ایمن‌ تر، وارد مدار می‌شود. کاربران می‌ توانند با سیستم احضار آسانسور در ساختمان هوشمند، در زمان انتظار خود صرفه‌جویی و مسیر حرکت آسانسور را به راحتی و از راه دور، از طبقه‌‌ای به طبقه دیگر هدایت کنند. در ادامه این مطلب، ویژگی‌های این سیستم را بیشتر توضیح خواهیم داد.

احضار آسانسور

سیستم کنترل آسانسور هوشمند در آلفا

برای احضار آسانسور در خانه هوشمند، یکی از اکسس‌ کنترل‌ های آلفا (کارتخوان) جلوی درب ورودی نصب می‌ شود. بدین ترتیب با باز شدن درب به وسیله رمز، کد، تگ و…، آسانسور به صورت همزمان به طبقه همکف ساختمان احضار می‌ شود. بنابراین یکی از مزایای سیستم هوشمند، هماهنگی بخش‌ های مختلف و قابلیت انتقال دیتا توسط هر یک از آن‌ها است.

یکی از کارتخوان‌ های آلفا نیز در داخل آسانسور نصب خواهد شد. بنابراین کاربران با کشیدن کارت، مسیر حرکت آسانسور را به سمت واحد خود هدایت می‌ کنند. آسانسور هوشمند تنها از روی اطلاعات کارت، تشخیص می‌ دهد که هر یک از افراد ساکن کدام طبقه هستند. این ویژگی باعث می‌ شود که استفاده از سیستم احضار آسانسور در ساختمان‌ های امنیتی، طرفداران بسیاری داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر:

در این صورت، کلیدهای آسانسور قفل می‌ شوند؛ از این رو افراد غریبه و غیر مجاز، امکان استفاده از آن را نخواهند داشت. همچنین در کنار آیفون کاربران خانه هوشمند، دکمه‌ ای برای دسترسی سریع قرار داده شده است. بنابراین افراد می‌ توانند جهت ورود مهمان‌های خود، قفل آسانسور را برای مدت زمانی مشخص (مثلاً 10 دقیقه)، باز کنند.

از دیگر خدماتی که سیستم کنترل آسانسور هوشمند آلفا ارائه می‌ دهد، امکان مدیریت آسانسور از طریق مانیتور لمسی و اپلیکیشن اختصاصی است. همچنین در صورت فعال‌ سازی سیستم اعلام سرقت یا سناریو خروج از خانه، آسانسور به گونه‌ ای تنظیم می‌ شود که هیچکس نمی‌ تواند آن را در پاگرد واحد کاربر متوقف کند (البته این در صورتی است که هر طبقه ساختمان، تک واحده باشد).

مزایای سیستم احضار آسانسور در خانه هوشمند

از مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم احضار هوشمند آسانسور در ساختمان‌های مسکونی یا اداری، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فراهم کردن آسایش و راحتی کاربران
 • قابلیت کنترل از راه دور به واسطه مانیتورهای لمسی یا اپلیکیشن خانه هوشمند
 • هماهنگی با دیگر اجزای سیستم هوشمند
 • قابلیت تعریف زمان مجاز برای استفاده از آسانسور
 • قابلیت تنظیم برنامه
 • امکان کنترل مسیر حرکت آسانسور
 • نصب سریع و آسان
 • دسترسی کاربران تمامی واحدها به آسانسور هوشمند
 • امکان قفل کردن کلیدهای آسانسور
 • امکان استفاده از سیستم احضار آسانسور در سناریو خروج از واحد و اعلام سرقت
 • و…

کلام آخر

هوشمند سازی ساختمان‌ ها، مزایای زیادی برای کاربران به دنبال داشته و در کنار آسایش و راحتی، امنیت آنان را نیز فراهم می‌کند. سیستم احضار هوشمند آسانسور، یکی از جذاب‌ترین امکانات خانه هوشمند است. ساکنین ساختمان با استفاده از این سیستم، می‌توانند رفت و آمد افراد را کنترل و با امکان مدیریت آسانسور از طریق کارت شخصی، تردد افراد غریبه را محدود کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید با مشاوران ما در هلدینگ آلفا با شماره 01334232 تماس گرفته یا سوالات خود را در بخش نظرات، مطرح کنید.