خانه هوشمند – در پاره ای از موارد هنگامی که می خواهیم به مزایای پدیده نوینی اشاره کنیم بهتر است به جای آنکه به توصیف قابلیت های آن بپردازیم با اشاره به کاستی های سیستم پیشین به لزوم بهره گیری از فناوری جدید اشاره کنیم. در این مطلب قصد داریم به مقایسه کلید سنتی با کلید هوشمند بپردازیم.

در شیوه سنتی اگر کنترل یک سرخط روشنایی با استفاده از یکی از کلیدهای تک پل، دو پل، تبدیل و صلیبی (کلیدهایی که در بیش از دو نقطه خاموش وروشن شوند) باشد، تا آخر نیز به همین شکل خواهد بود و شما  غیر از استفاده از این کلیدها به گونه ای دیگر نمی توانید کنترل آن سر خط روشنایی را در دست داشته باشید. درحالیکه با بهره گیری از انعطاف پذیری سیستم کلیدهای هوشمند، به راحتی می توانید سرخط یک روشنایی جدید را وارد مجموعه خانه هوشمندتان نمایید و کنترل آن را از طریق تمامی درگاه های ارتباطی و کنترلی هوشمند به دست بگیرید. در صورت سوختن یک چراغ و یا تغییر و تعمیر در مسیر یک سرخط روشنایی، شما حداقل مجبور به قطع برق فیوزی هستید که آن سرخط روشنایی در مسیر خروجی آن فیوز است پر واضح است که آن فیوز مربوط به  همان یک سرخط نیست و در نتیجه ممکن است برای ایجاد این تعمیرات یا تغییرات برای مدتی که فیوز قطع است، سایر سرخط های روشنایی و حتی پرده برقی، آیفون تصویری و پریز که در مسیر آن فیوز هستند خاموش باشند و این کار تعمیرات را در ساعات تاریک شبانه روز غیر ممکن می نماید.

در شیوه روشنایی سنتی هیچ مدیریت مستقیمی بر روی میزان مصرف انرژی وجود ندارد و به همین جهت انرژی به میزان زیادی اتلاف می گردد. اما در روش هوشمند شما با طراحی کردن سناریوهای متفاوت می توانید بر میزان مصرف سیستم روشنایی خود مدیریت داشته و برای تک تک سر خط های روشنایی خود برنامه ای تنظیم می کنید. که این عامل خود می تواند با بسیاری از مولفه های دیگر نظیر سیستم های صوتی، گرمایش و سرمایش، پرده برقی و …هماهنگ شود و در اجرای سناریوهای کارآمد و تخصصی مانند سناریوی مهمان، سناریوی خواب ، سناریوی مطالعه، سناریوی خارج از خانه و … استفاده شود.

با گذر زمان و فرسوده شدن کلیدها در سر خطهای روشنایی میزان ولتاژ برق ورودی به منزل دچار نوسان می شود که این عامل موجب سوختن لامپ ها و بویژه لامپ های کم مصرف می گردد. با گذر زمان و تغییر در نوع طراحی داخلی ساختمان ها به خصوص ساختمان های با متراژ بالا و استفاده از روشنایی های متعدد، بی شک  یکی از مهمترین اشکالات استفاده از کلیدهای سنتی، تعدد کلیدهای نصب شده بر روی دیوار خواهد بود که هم در هنگام اجرا و سیم کشی دردسرساز خواهد بود و هم از لحاظ جلوه بصری در خانه های مدرن امروزی، زیبا به نظر نمی رسند. این در حالیست که در سیستم روشنایی هوشمند با استفاده از انواع کلیدهای هوشمند دیواری متناسب با سلیقه شما و همچنین نیاز فضا، به جای شمار بالای کلیدهای سنتی در سطح دیوار، در هر فضای ساختمان، تنها یک کلید هوشمند قرار می گیرد. که علاوه بر کنترل تک تک تمامی سرخط های روشنایی، میتواند سناریوهای گوناگون نیز اجرا نماید.

کلیدهای هوشمند براحتی با استفاده از ریموت کنترل و یا اپلیکیشن نصب شده بر روی انواع موبایل و تبلت چه در داخل و چه در خارج از خانه قابل مدیریت می باشد. گزینه هایی که بر شمردیم تنها بخشی از مزایای این سیستم می باشد که در مقابل سیستم روشنایی سنتی مطرح شده اند و مسلما هر سازنده و مالکی را بر آن می دارد تا سیستم روشنایی ساختمان خود را در طرح های هوشمند اجرا کرده و از مزایای بیشمار آن نهایت استفاده را ببرد.

کلید لمسی خانه هوشمند