پرده برقی نیز مانند تمام تجهیزات تکنولوژیکی که برای آسایش و رفاه حال کاربران تولید شده اند، مدتی است که مورد توجه بسیاری از مصرف کننده ها قرار گرفته است. در این مقاله سعی داریم به سوالات متداول در این مورد پاسخ داده و توضیحی جامع از نحوه ی کار و عملکرد این دستگاه ارائه دهیم.

آپشن پرده برقی شاید از دید بسیاری از کاربران خانه هوشمند ، جزو موارد غیر کاربردی به نظر برسد و تصور شود که تنها درخانه های بزرگ و با متراژ بالا می توان از آن استفاده نمود . اما آیا واقعا پذیرش این دیدگاه صحیح است؟

پرده برقی چیست؟

پرده برقی نوع یا جنس خاصی از پرده نیست: اگر از باز و بسته کردن پرده های منزل خسته شده اید به راحتی می توانید همان پرده ها را با نصب یک موتور به صورت برقی جمع کنید. چنانچه خانه شما به سیستم هوشمند مجهز باشد، خود سیستم می تواند با کنترل پرده های برقی، امکانات زیادی را از نظر برنامه ریزی و استفاده بهینه از پرده ها، برای شما به ارمغان بیاورد و می تواند پرده ها را تحت سناریوها و برنامه های متنوعی کنترل نماید.

هر خانه ای می تواند مجهز به یک پرده برقی باشد!

برای مثال در دستوری، با طلوع آفتاب باز شوند و با غروب آفتاب، به جهت ایجاد محدودیت در دیده شدن فضای داخل منزل بسته شوند، همچنین می توان به پرده ها برنامه یا ساعت باز و بسته شدن داد و یا از آنها خواست که مواقعی که مهمان در منزل حضور دارد باز شوند، و یا هنگامی که صاحبخانه در منزل حضور ندارد، پرده ها به طور خود به خود بسته شوند. و علاوه بر این امکانات، میتوان پرده ها رو با زدن یک کلید از روی مانیتور ، لمس یک پل از کلید های لمسی برنامه پذیر، اپلیکیشن قابل نصب روی موبایل، ساعت هوشمند (I Watch)، یا ریموت کنترل مرکزی خانه، باز و بسته نمود.

آیا نگران هستید که با پرده برقی دیزاین خانه تان به هم بخورد؟

همه ی ما بر این باوریم که ، حرکت دادن پرده های شیک و چند بخشی فضای نشیمن و پذیرایی کار دشوار و زمانبری بوده و ممکن است موجب بهم خوردن دیزاین پرده منزل نیز گردد. به همین دلیل در بسیاری از موارد کاربران ترجیح می دهند ، هیچ وقت زحمت باز و بسته کردن این پرده ها را متحمل نشوند.

چه نوع پرده هایی را می توان به صورت برقی استفاده کرد؟

برخی از کاربران خانه هوشمند تصور می کنند که استفاده از پرده برقی موجب محدود شدن دامنه ی انتخابی آنها درگزینش پرده ای متناسب با دکوراسیون منزلشان می گردد. در صورتی که جای نگرانی وجو ندارد و سیستم پرده برقی نه تنها به شما تحمیل نمی کند که از مدل های محدودی استفاده کنید، بلکه برای طیف گوناگون پرده های موجود در بازار راه حل ویژه ای ارائه داده است. به علت استفاده ی آسان از سیستم پرده برقی هوشمند، امکان بهره گیری از منظره ی زیبای پشت پنجره برای شما فراهم می شود .

کلید لمسی پرده (پرده هوشمند با کلید لمسی)

کلید پرده برقی، یک کنترل کننده متفاوت!

پرده‌های برقی، نقش موثری را در راحتی و حریم خصوصی خانه شما ایفا خواهند کرد. کلید پرده برقی آلفا می‌تواند امکان باز و بسته کردن پرده‌ ها را از طریق اپلیکیشنی اختصاصی یا مستقیماً به واسطه خود کلید، برای شما فراهم آورد. با راه‌ حل‌های هوشمندانه آلفا، سطوح روشنایی خانه را کنترل و حریم امن آن را نیز تضمین کنید.

انواع سیستم های پرده برقی

شما می توانید از انواع مدل های پرده از جمله:

 • پرده های کرکره ای بالارو

 • پرده های سایبان

 • پرده های از کنارجمع شو

در صورتیکه  با نصب موتور های برقی متناسب با وزن و مدل پرده، در منزل خود استفاده نمایید. توجه داشته باشید؛ استفاده ریل پرده برقی الزامی است.

ریل پرده برقی چگونه عمل می کند؟

شما در پرده های هوشمند به جای داشتن میل پرده باید از ریل برقی پرده استفاده کنید. در داخل این ریل ها تسمه هایی قرار دارد که با اتصال به موتور پرده برقی پرده به حرکت در می آید.

مکانیزم عملکرد پرده برقی در مدل های مختلف چگونه است؟

در ویدیوی زیر شما با عملکرد یک پرده برقی رولی آشنا می شوید.

 

پرده رولی

به عنوان مثال در پرده های رولی به موتوری احتیاج داریم که پرده ها را بالا و پایین ببرد و بر روی لوله ی اصلی پرده جمع نماید.

پرده های از کنار باز شو

در نوع دیگری از سیستم پرده های از کنار بازشو، موتور پرده برقی در کنار ریل نصب شده و با فرمان به آن می توان پرده ها را باز یا بسته نمود. در صورتیکه پرده ی از کنار جمع شوی منزل شما از دو بخش تشکیل شده و یا اینکه والان دار باشد، باید از دو موتور برقی برای باز و بسته کردن آن جهت بهره گیری از نور و منظره ی بیرون استفاده نمایید.

قیمت موتور پرده برقی چقدر است؟

انواع متفاوت پرده های برقی به موتورهای با قدرت مختلف نیاز دارند. هرچقدر وزن پرده ی مورد انتخاب شما بیشتر باشد به همان اندازه به موتور با قدرت بیشتری نیاز خواهید داشت. انواع موتور پرده برقی به نسبت اینکه چند وات باشند و همینطور با توجه به اینکه از چه برندی باشند  قیمت متقاوتی دارند.

امکانات بیشتری که تنها پرده برقی به شما می دهد.

نوع دیگری از پرده ها هم وجود دارند که علاوه بر باز و بسته شدن، می توانند جهت نور ورودی را تنظیم نمایند. بنابر توضیحات یاد شده، نه تنها سیستم هوشمند هیچ گونه محدودیتی در انتخاب پرده ی برقی مناسب برای منزلتان به شما تحمیل نمی کند، بلکه به کمک این سیستم شما می توانید پرده ای را که با توجه به دیزاین داخلی خانه ی خود انتخاب نموده اید، براحتی حرکت دهید و از نور طبیعی روز و منظره ی بیرون لذت ببرید.

مکانیزم سیستم پرده برقی

پرده برقی در خانه هوشمند چطور کار می کند؟

در سیستم هوشمند با استفاده از سناریو ی پرده ی برقی براحتی می توانید، ساعت دلخواهی را جهت باز و بسته شدن پرده های خانه انتخاب نمایید. بدین صورت اگر کاربر در نظر دارد نحوه باز و بسته شدن پرده از طریق فوتوسل صورت بگیرد، می بایست از روی مانیتور لمسی خانه ی هوشمند خود کلید فوتوسل را لمس نماید. که در این صورت پرده ها با توجه به نورخورشید در ابتدای روز باز شده و در هنگام غروب بسته خواهند شد.

آیا می توان به پرده برقی برنامه خاصی برای اجرا داد؟

در صورتی که کاربر قصد داشته باشد پرده ها در ساعت خاصی باز یا بسته شوند می تواند با فعال نمودن کلید ساعت از روی مانیتور زمان دلخواه خود را برنامه ریزی نماید و یا به وسیله ی اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی وتبلت خود در سناریو های متفاوت، از راه دور میزان نور وارد شده به منزل را تنظیم وکنترل نماید.

وقتی پرده ی خانه ی شما، هوشمند می شود !

علاوه بر این سیستم هوشمند را می توانید طوری تنظیم کنید که هنگام ورود شما به منزل وقتی کارت مخصوص را روی دستگاه کارتخوان کشیدید، همزمان با خاموش کردن دزدگیر و بازکردن درب منزل و فعال کردن روشنایی اتوماتیک در تمام خانه، پرده های برقی منزل شما نیز بصورت اتوماتیک باز شوند و یا هنگام خروج از منزل بسته شوند.

از محیط کار پرده های خانه را باز کنید تا گلهایتان آسیب نبینند.

کنترل از طریق ریموت، تلفن و موبایل نیز مانندکنترل سایر تجهیزات در مورد پرده های برقی هم امکان پذیر است. استفاده از چوب پرده برقی هیچ محدودیتی در انتخاب نوع پرده ها ایجاد نمی کند. شما می توانید از انواع پرده های پارچه ای، لوردراپه، بالارو و یا کناررو استفاده نمایید. هیچکدام در این زمینه محدودیتی ندارند و فقط کافی است موتور مناسب را انتخاب کنید.

پرده ها را بدون اینکه دیزاین تان به هم بخورد باز و بسته کنید.

اغلب در مورد پرده های لوکس، قسمت زیرین پرده که در پشت پرده اصلی و برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب نصب می شوند برای کنترل مناسب ترند . با باز یا بسته کردن این پرده عملاً می توانید میزان تابش آفتاب را به داخل کنترل کنید بدون اینکه تزئینات زیبای پرده منزل شما تغییری کنند.

البته این ها همه به سلیقه شخص شما بستگی دارد و هیچگونه محدودیتی در کنترل وجود ندارد

کاربردهای پرده برقی هوشمند و قیمت هوشمندسازی پرده

قابلیت های سیستم پرده برقی در خانه هوشمند را می دانید؟

 1. امکان کنترل همه پرده های برقی از طریق مانیتورهای لمسی، تبلت و یا گوشی های اندرویدی، تلفن کنترل، فرمان تلفنی و ریموت کنترل دستگاه علاوه بر ریموت مستقل پرده ها وجود دارد .
 2. قابلیت کنترل هر پرده دلخواه جهت باز و بسته شدن براساس نور شب و روز.
 3. قابلیت بستن همه پرده ها در هنگام خروج از منزل و بازکردن آنها در هنگام ورود توسط دستگاه بصورت خودکار.
 4. قابلیت کوک کردن ساعت باز شدن پرده ها در هنگام صبح.

امکانات سیستم پرده برقی در خانه هوشمند

 1. کنترل از راه دور
 2. تنظیم باز و بسته شدن پرده در زمان های دلخواه به صورت خودکار
 3. باز و بسته شدن اتوماتیک پرده به هنگام ورود و خروج
 4. قابلیت کوک کردن پرده برای باز و بسته شدن

کلیه ی این اقدامات درسیستم هوشمند بدون صرف وقت و انرژی زیاد از سوی کاربر، توسط سیستم مرکزی خانه هوشمند مدیریت می شود.

 

اینستاگرام هلدینگ آلفا


 

pdf

فایل pdf مقاله فوق را به صورت رایگان دریافت نمایید.

عملکرد و مکانیزم پرده برقی، چگونگی و شیوه نصب (در 3مدل اصلی پرده)