پرده برقی نوع یا جنس خاصی از پرده نیست؛ اگر از باز و بسته کردن پرده های منزل خسته شده‌اید به راحتی می‌توانید همان پرده ها را با نصب یک موتور به صورت برقی، هوشمند و یا اتوماتیک جمع کنید. امروزه استفاده از پرده های هوشمند در بین مردم سراسر دنیا از جمله ایران رواج پیدا کرده است. در این مقاله قرار است به معرفی تفاوت، عملکرد و نحوه نصب انواع  پرده موتوردار بپردازیم .

پرده ها قرن‌هاست که مهمان خانه های ما شدند  و بر زیبایی، آسایش و امنیت منزل ما می‌افزایند. شواهد تاریخی نشان می‌دهد در Olynthus (الینتوس یونان)، Pompeii (پمپئی)، شهر سوخته در ایتالیا و Herculaneum (هرکولانیوم شهر باستانی در ایتالیا)  جهت تقسیم اتاق در عصر کلاسیک از پرده ضخیم استفاده می‌شد. موزاییک‌های مربوط قرن دوم تا ششم میلادی نشان می‌دهند که در کاخ ها و خانه‌ها پرده ها از میله های آهنی آویزان می‌شدند. طبیعی است که با مدرن شدن زندگی، در عصر جدید تمایل به استفاده از پرده های مدرن و هوشمند سازی پرده های خانه خصوصا از جنبه راحتی، امنیت و زیبایی بیشتر شود.

هر خانه ای می تواند مجهز به یک پرده برقی باشد!

انواع پرده:

پرده ها را میتوان به چند طریق دسته بندی کرد:

 • بر اساس جنس پرده(پارچه ای، فلزی، حصیری، چوبی، ابریشمی و..)
 • بر اساس نوع پرده(زبرا، لوردراپه، کرکره، شید، رومن و…)
 • بر اساس مکان استفاده از پرده( آشپزخانه، اداری، پذیرایی، اتاق خواب و… )
 • بر اساس عملکرد پرده( مکانیکی و برقی و هوشمند )

 

آیا نگران هستید که با پرده هوشمند دیزاین خانه تان به هم بخورد؟

پرده ها را بدون اینکه دکور و چیدمان پرده آشفته شود  باز و بسته کنید.

سیستم پرده برقی شاید از دید بسیاری از کاربران خانه هوشمند، جزء موارد غیر کاربردی به نظر برسد و تصور شود که تنها در خانه های بزرگ و با متراژ بالا می‌توان از مزایای آن استفاده نمود. اما آیا واقعا این دیدگاه صحیح است؟ همه‌ی ما می‌دانیم که حرکت دادن پرده های شیک و چند بخشی، کار دشوار و زمانبری بوده و ممکن است موجب بهم خوردن طراحی پرده منزل شود.

به همین دلیل در بسیاری از موارد کاربران ترجیح می‌دهند، هیچ وقت زحمت باز و بسته کردن این پرده ها را متحمل نشوند. اغلب در مورد پرده های لوکس، قسمت زیرین پرده( آستر پرده) که در پشت پرده اصلی و برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب نصب می‌شوند برای کنترل مناسب‌ترند. با استفاده از پرده های برقی می‌توانید بدون اینکه تزئینات زیبای پرده منزل شما تغییری کنند میزان تابش آفتاب را به داخل کنترل کنید.

آیا هر پرده ای را می توان موتوردار کرد؟

برخی از کاربران خانه هوشمند آلفا تصور می‌کنند که استفاده از پرده های برقی موجب محدود شدن گزینه های انتخاب پرده ای متناسب با چیدمان و دکوراسیون منزلشان می‌گردد. در صورتی که سیستم پرده برقی برای طیف گوناگون پرده‌های موجود در بازار راه حل ویژه‌ای ارائه داده است.
بطور کلی هر نوع پرده با هر جنسی قابلیت موتور دار شدن را دارند اما برای هوشمند سازی پرده و یا برقی کردن پرده به اقلام زیر نیاز است:
• ریل پرده برقی
• موتور پرده برقی( متناسب با ابعاد و وزن پرده)
• ریموت کنترل موتور پرده
• کلید پرده ( که می‌تواند به صورت مکانیکی و یا کلید لمسی پرده باشد )

کلید لمسی پرده (پرده هوشمند با کلید لمسی)

پرده های موتور دار چگونه کار میکنند؟

شما در پرده‌های هوشمند به جای میل پرده باید از ریل برقی پرده استفاده کنید. در داخل این ریل ها تسمه هایی قرار دارد که با اتصال به موتور،  پرده به حرکت در می‌آید. پرده‌ برقی‌ ریلی، قابلیت کنترل از طریق کلید پرده و کنترل از راه دور ( باز و بسته کردن پرده ) با اپلیکیشن را دارد. علاوه بر موارد بالا زمانی که پرده برقی یا پرده اتوماتیک در خانه‌ی هوشمند نصب باشد، امکان اضافه کردن انواع سناریو به پرده داده می‌شود، در نتیجه اصطلاحاً منزل شما مجهز به سیستم پرده هوشمند خواهد شد.

کلید پرده لمسی آلفا

کلید پرده برقی، یک کنترل کننده متفاوت!

کلید لمسی پرده، یک کلید 3 پل است که لمس هر یک از پل‌ های آن، امکان بستن، نیمه‌ باز گذاشتن و یا باز کردن پرده‌های منزل و یا محل کار را در اختیارتان قرار خواهد داد. به‌ علاوه، این کلید مانند تمام تجهیزات استندالون آلفا به اپلیکیشنی اختصاصی مجهز است که می‌‌توانید با استفاده از آن، دستورات مورد نظر خود را از هر فاصله‌ ای اجرا کنید. ناگفته نماند که امکان مدیریت سناریو های پرده‌ برقی از طریق مانیتور لمسی نیز برای کاربران خانه هوشمند وجود دارد.

در ویدیوی زیر شما با عملکرد یک پرده برقی رولی آشنا می شوید.

ویژگی های کلید های لمسی پرده آلفا :

 • قابلیت اتصال به انواع موتورهای برقی استاندارد پرده
 • قابلیت نصب کلید در قوطی‌های استاندارد بازار
 • امکان دسترسی و کنترل از طریق اپلیکیشن اختصاصی و مانیتور لمسی
 • سناریوپذیری در خانه‌ های هوشمند
 • امکان نصب به صورت استندالون
 • برخورداری از حساسیت لمس استاندارد
 • هماهنگ با انواع دکوراسیون‌ های محیط
 • در 3 رنگ سفید، مشکی و بژ
 • پوشش کلید لمسی از جنس شیشه ضد خش

 

عملکرد پرده برقی در مدل های مختلف

مکانیزم عملکرد پرده های برقی بر اساس  انواع پرده هوشمند بازشو متفاوت است:

 1. پرده برقی کرکره ای فلزی
 2. پرده برقی زبرا
 3. پرده برقی بازشو به کنار
 4. پرده برقی بازشو از وسط
 5. پرده برقی لوردراپه
 6. پرده برقی شید و…

برای مثال می‌توان گفت در پرده های رولی به موتوری احتیاج داریم که پرده ها را بالا و پایین ببرد و بر روی لوله‌ی اصلی پرده جمع نماید. در سیستم پرده‌های از کنار بازشو، موتور پرده برقی در کنار ریل نصب شده و با فرمان به آن می‌توان پرده ها را باز یا بسته نمود. در صورتیکه پرده منزل شما از دو بخش تشکیل شده و یا اینکه والان دار باشد، باید از دو موتور برقی برای باز و بسته کردن آن جهت استفاده از نور و منظره‌ی بیرون استفاده نمایید.

نوع دیگری از پرده ها هم وجود دارند که علاوه بر باز و بسته شدن، می‌توانید به وسیله ی آن جهت نور ورودی را تنظیم کنید. بنابراین نه تنها هوشمندسازی پرده هیچ‌گونه محدودیتی در انتخاب پرده‌ی برقی مناسب برای منزلتان به شما تحمیل نمی‌کند، بلکه به کمک این سیستم شما می‌توانید یکی از انواع پرده های هوشمند را با توجه به طراحی داخلی خانه‌ی خود انتخاب کنید و از نور طبیعی روز و منظره‌ی بیرون لذت ببرید.

قیمت موتور پرده چقدر است؟

بطور کلی انواع متفاوت پرده‌های برقی به موتورهای با قدرت مختلف نیاز دارند. هرچه وزن پرده‌ی مورد انتخاب شما بیشتر باشد به همان اندازه به موتور با قدرت بیشتری نیاز خواهید داشت. انواع موتور پرده برقی به نسبت اینکه چند وات باشند و همینطور با توجه به اینکه از چه برندی باشند قیمت متقاوتی دارند.

پرده برقی در خانه هوشمند چطور کار می کند؟

در سیستم هوشمند با استفاده از سناریو ی پرده ی برقی براحتی می توانید، ساعت دلخواهی را جهت باز و بسته شدن پرده های خانه انتخاب نمایید. بدین صورت اگر کاربر در نظر دارد نحوه باز و بسته شدن پرده از طریق فوتوسل صورت بگیرد، می بایست از روی مانیتور لمسی خانه ی هوشمند خود کلید فوتوسل را لمس نماید. که در این صورت پرده ها با توجه به نورخورشید در ابتدای روز باز شده و در هنگام غروب بسته خواهند شد.

آیا می توان به پرده برقی برنامه خاصی برای اجرا داد؟

در صورتی که کاربر قصد داشته باشد پرده ها در ساعت خاصی باز یا بسته شوند می تواند با فعال نمودن کلید ساعت از روی مانیتور زمان دلخواه خود را برنامه ریزی نماید و یا به وسیله ی اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی وتبلت خود در سناریو های متفاوت، از راه دور میزان نور وارد شده به منزل را تنظیم وکنترل نماید.

وقتی پرده ی خانه ی شما، هوشمند می شود !

علاوه بر این سیستم هوشمند را می توانید طوری تنظیم کنید که هنگام ورود شما به منزل وقتی کارت مخصوص را روی دستگاه کارتخوان کشیدید، همزمان با خاموش کردن دزدگیر و بازکردن درب منزل و فعال کردن روشنایی اتوماتیک در تمام خانه، پرده های برقی منزل شما نیز بصورت اتوماتیک باز شوند و یا هنگام خروج از منزل بسته شوند.

از محیط کار پرده های خانه را باز کنید تا گلهایتان آسیب نبینند.

کنترل از طریق ریموت، تلفن و موبایل نیز مانندکنترل سایر تجهیزات در مورد پرده های برقی هم امکان پذیر است. استفاده از چوب پرده برقی هیچ محدودیتی در انتخاب نوع پرده ها ایجاد نمی کند. شما می توانید از انواع پرده های پارچه ای، لوردراپه، بالارو و یا کناررو استفاده نمایید. هیچکدام در این زمینه محدودیتی ندارند و فقط کافی است موتور مناسب را انتخاب کنید.

پرده ها را بدون اینکه دیزاین تان به هم بخورد باز و بسته کنید.

اغلب در مورد پرده های لوکس، قسمت زیرین پرده که در پشت پرده اصلی و برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب نصب می شوند برای کنترل مناسب ترند . با باز یا بسته کردن این پرده عملاً می توانید میزان تابش آفتاب را به داخل کنترل کنید بدون اینکه تزئینات زیبای پرده منزل شما تغییری کنند.

البته این ها همه به سلیقه شخص شما بستگی دارد و هیچگونه محدودیتی در کنترل وجود ندارد

کاربردهای پرده برقی هوشمند و قیمت هوشمندسازی پرده

قابلیت های سیستم پرده برقی در خانه هوشمند را می دانید؟

 1. امکان کنترل همه پرده های برقی از طریق مانیتورهای لمسی، تبلت و یا گوشی های اندرویدی، تلفن کنترل، فرمان تلفنی و ریموت کنترل دستگاه علاوه بر ریموت مستقل پرده ها وجود دارد .
 2. قابلیت کنترل هر پرده دلخواه جهت باز و بسته شدن براساس نور شب و روز.
 3. قابلیت بستن همه پرده ها در هنگام خروج از منزل و بازکردن آنها در هنگام ورود توسط دستگاه بصورت خودکار.
 4. قابلیت کوک کردن ساعت باز شدن پرده ها در هنگام صبح.

امکانات سیستم پرده برقی در خانه هوشمند

 1. کنترل از راه دور
 2. تنظیم باز و بسته شدن پرده در زمان های دلخواه به صورت خودکار
 3. باز و بسته شدن اتوماتیک پرده به هنگام ورود و خروج
 4. قابلیت کوک کردن پرده برای باز و بسته شدن

کلیه ی این اقدامات درسیستم هوشمند بدون صرف وقت و انرژی زیاد از سوی کاربر، توسط سیستم مرکزی خانه هوشمند مدیریت می شود.

 

اینستاگرام هلدینگ آلفا