خانه هوشمند آلفا

هوشمند سازی ساختمان

با هوشمندسازی ساختمان چه چیزهایی به دست می آورید و چه چیزهایی را از دست می دهید؟

بدون شک هر عملی که انجام می دهیم، مزایا و معایبی را به همراه خود به دنبال دارد. این مورد در رابطه با مدیریت هوشمند ساختمان نیز قابل ذکر است. پر واضح است که با راه اندازی سیستم های هوشمند در ساختمان، مزایایی حاصل می گردد. مزایایی از جمله:

دسترسی بهتر به امکانات موجود

مصرف انرژی کمتر

کاربری راحت و قابل دسترس

امنیت و ایمنی بیشتر

اما در کنار تمامی این ویژگی های مثبت می توان به مواردی اشاره کرد که باعث می شود این سیستم ها در منازل اجرایی نشود. ویژگی هایی مانند هزینه بالا به هنگام اجرا.
هوشمندسازی یا به عبارتی مدیریت ساختمان چه بخش هایی را شامل می شود؟
هوشمندسازی ساختمان همان سیستم مدیریت ساختمان است. سیستمی که می تواند تمامی مصرف کننده های یم ساختمان را از پرده ها گرفته تا سیستم گرمایش و سرمایش، یا سیستم های امنیتی را به صورت یکپارچه تحت کنترل داشته باشد و باعث شود تمام دستگاه های الکترونیکی خانه هماهنگ با یکدیگر عمل کنند.
امکان کنترل تمامی تجهیزات خانه، حتی از راه دور برای کاربر وجود دارد.

در باور ما؛ ایده آل ترین حالت استفاده از تکنولوژی زمانی است که حضور آن نامرئی گردد، در واقع زمانی به این نقطه می رسیم که تمرکز ما بیشتر بر روی کاری که انجام می دهیم باشد، نه ابزاری که با آن کار می کنیم. جای هیچ گونه شکی نیست که به لطف موهبت های بیشمار تکنولوژی، انسان ها وضعیت بهتری برای زندگی، پیدا کرده اند. هوشمند سازی ساختمان، دانش و مهارت ساختن و خلق کردن را برای کنترل و تسلط برمحیط پیرامون در اختیار انسان ها قرار داده است.

برای همه ما این موضوع حقیقت آشکاریست که تکنولوژی لزوماً همیشه و از همه لحاظ برای آدم ها خوب و سودمند محسوب نمی گردد و اختراعات بسیار زیادی هستند که هرگز بر روی بهبود زندگی انسان ها، تاثیر چشم گیری نداشته اند.

چرا هوشمند سازی ساختمان متداول شد؟

اهمیت پیدا کردن مباحثی مثل کاهش خطاهای انسانی در کنترل و نظارت بر سیستم های امنیتی ساختمان از یک جهت و پررنگ شدن نقش بهینه سازی در مصرف انرژی ساختمان بعد ازرایج شدن تعرفه های آزاد و بدون سوبسید برای انرژی های مصرفی از سوی دیگر منجر به تبدیل شدن سیستم های هوشمند سازی ساختمان به عنوان جزء جدایی ناپذیر در هر پروژه ساختمانی مدرن و شیک شد.

هلدینگ آلفا با سابقه ای قریب به 10سال در عرصه طراحی و اجرای خانه های هوشمند، علاوه بر فعالیت درحوزه این تکنولوژی، اقدام به تولید تجهیزات هوشمند سازی ساختمان مانند کلید لمسی نیز نموده است.

یک سوال اساسی در مورد اخذ نمایندگی خانه هوشمند آلفا

هدف از هوشمند سازی ساختمان چیست؟

شعار اصلی هوشمند سازی ساختمان مبتنی بر این است که فناوری در خدمت زندگی ما باشد، نه اینکه ما در خدمت فناوری!!! در این راستا به جراًت می توان ادعا کرد که کلمه خانه هوشمند، خاص ترین و متفاوت ترین تجربه ای است که مردم تا به حال ازارتباط با تکنولوژی لمس کرده اند. البته درمورد ساختمان هوشمند تعریف ها، برداشت ها و استنباط های بیشماری نیزمطرح شده است که خیلی هم مورد قبول و قابل توجه است. مانند بسیاری از شرکت های خودروسازی که هریک از آنها، تعریف خاص خود را در مورد محصولی که تولید نموده اند دارند، که حتما منشا این تفاوت، مربوط به اولویت بندی های آنهاست. فاکتورهایی نظیر، شتاب، حداکثرسرعت، استحکام بدنه، کیفیت بالای قطعات و… که در تمام شرکت ها به یک شکل طبقه بندی نمی شوند و یا بازهم ازاین دست می توان به ارزش ها و یا معیارهای کمپانی های بزرگ تولید تلفن های هوشمند اشاره نمود که هر یک از آنها استنباط و هدف منحصر به فرد خود را در این صنعت دنبال می کنند.

نقش هلدینگ آلفا در عرصه هوشمند سازی ساختمان

ما می دانیم که مطلوبیت استفاده کردن از یک دستگاه در تمام طول روز، هفته و یا ماه، بیشتر بستگی به سلیقه افراد دارد تا به عملکرد آن ها، پس به ارائه محصولی پرداختیم که می تواند منطبق با شکل دلخواه شما باشد و در واقع متناسب با سلیقه شما …تلاش کرده ایم تا بتوانیم یک رابط کاربری ساده و درعین حال شکیل ایجاد کنیم، طوری که نرم افزار بتواند سخت افزار های با کیفیتی که محصول معروف ترین برندهای دنیا هستند را متحول کند تا به بهترین نحوه مورد استفاده قرار گیرد.بعلاوه قابلیت ها و امکانات جدیدی را به ساختمان های هوشمند اضافه کرده ایم تا استفاده از آن را بهینه تر و لذت بخش تر نماییم و اکنون ادعا می کنیم که ارتباط شما با منزلتان هرگز به این راحتی نبوده است.

تیم آلفا مشغول نصب تجهیزات BMS
خانه هوشمند رشت - خیابان گاز
پروژه خانه هوشمند انزلی

شش سوال مهمی که موقع هوشمند سازی ساختمان باید ازخود بپرسید!

1. کدام قسمت های خانه بهتر است از روشنایی اتوماتیک استفاده کنند؟
2. آیا برای هوشمند سازی ساختمان های قدیمی نیز راهکاری وجود دارد؟
3. پخش چه موزیکی با چه شدت صدایی را، در کدام قسمت از خانه تان می پسندید؟
4. آیا کنترل درجه حرارت و برودت اتاق خوابتان از راه دور امکان پذیر است؟
5. اگر برق قطع شد کدام قسمت از خانه از برق اضطراری استفاده کند؟
6. اگر قرار باشد با دوستان تان در اتاقی بنشینید و قلیانی چاق کنید، آیا سیستم حریق خانه دردسر ساز نخواهد شد؟

ساختمان هوشمند و سناریوهای انتخابی شما… !

یکی از مزیت های برخی از سیستم های هوشمند، شخصی سازی امکانات ساختمان هوشمند، مطابق با نظر و درخواست شماست، امکان شخصی سازی درمنوی مانیتور لمسی باعث تعامل بیشتر با سیستم هوشمند می شود و نتیجه آن ایجاد مطلوبیت و رضایت بیشتر شماست. مواردی همچون تغییر دادن امکانات اپلیکیشن و پلتفرم مانیتور لمسی برای هر کاربر، با توجه به امکانات ساختمان هوشمند و یا اضافه شدن برنامه مدیریت کارهای روزانه به سیستم برای هرکاربر، به این صورت که برنامه هایش را حتی وقتی که در خانه حضور ندارد به او یادآوری کند، در همین راستا هستند.

با کلیک بر روی تصویر زیر در مورد سناریو بیشتر بدانید!

سناریو مهمان در خانه هوشمند چه کاربردی دارد؟

بسیاری از سوالاتی از این دست که پاسخش را شما بهتر می دانید پس می توانید امکانات ساختمان هوشمند را به میل خودتان شخصی سازی کنید، شخصی سازی باعث تعامل بیشتر با سیستم هوشمند می شود و نتیجه آن رضایت بیشتر شماست. مواردی همچون تغییر دادن اپلیکیشن هوشمندسازان برای هر کاربری با توجه به امکانات ساختمان هوشمند و یا اضافه شدن برنامه مدیریت کارهای روزانه به سیستم، جهت هرکاربر، به این صورت که کارهایش را حتی وقتی در خانه حضور ندارد به او خاطر نشان کند در همین راستا بوده است.

و حالا ما فکر می کنیم که این سیستم می تواند برای هر سلیقه ای کاربردی باشد، مهم نیست اگر کسی گوشی تلفن هوشمند نداشته باشد، تنظیمات سیستم و تغییر مدیریت امکانات و قابلیت ها وابسته به اپلیکیشن نصب شده بر روی تبلت و موبایل نیست، اهمیتی ندارد اگر کسی به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشد، تمام منوهای دستگاه فارسی است.

اشکالی ندارد اگر کاربری به هر دلیلی از کلیدهای لمسی خوشش نمی آید و با کلید های سنتی بهتر و راحت تر ارتباط برقرار می کند، هیچ محدودیتی وجود ندارد. و یا اگر کسی با کارت و تگ RFID راحت نیست و به این قبیل فناوری ها اعتماد ندارد، می تواند از همان کلیدهای عادی برای ورود به خانه خودش استفاده کند.

قرار نیست ساختمان هوشمند یک خانه عجیب و غریب باشد!

به قول یکی از دوستان شوخ طبع که می گفت واژه ساختمان هوشمند آدم را یاد فیلم ها و سریال های علمی تخیلی می اندازد

که ربات ها برایتان آب پرتقال می گیرند و بعد از سرو صبحانه با بازوهای مکانیکی خود ریشتان را اصلاح می کنند!

از راه های زیادی تلاش کرده ایم تا بتوانیم یک رابط کاربری ساده و در عین حال شکیل ایجاد کنیم، طوری که نرم افزار بتواند سخت افزار های با کیفیتی که محصول معروف ترین برندهای دنیا هستند را متحول کند تا به بهترین نحوه مورد استفاده قرار گیرند.
ما تلاش نموده ایم که قابلیت ها و امکانات جدیدی را به خانه اضافه نمائیم تا آن را بهینه تر و لذت بخش تر کنیم و اکنون ادعا می کنیم که ارتباط شما با منزلتان هرگز به این راحتی نبوده

اصول طراحی سیستم هوشمند آلفا

باور ما این است سیستم هوشمندی که طراحی نموده ایم می تواند برای هر سلیقه ای کاربردی باشد، مهم نیست اگر کسی گوشی تلفن هوشمند داشته باشد یا نه، تنظیمات سیستم و تغییرمدیریت امکانات و قابلیت ها وابسته به اپلیکیشن نصب شده بر روی تبلت و موبایل نیست، بلکه از روی مانیتور هوشمند خانه کلیه تنطیمات آن انجام می گردد.علاوه بر این اهمیتی ندارد اگر به زبان انگلیسی مسلط نباشید،زیرا در طراحی این مانیتور تمام منوها و تنظیمات به زبان فارسی است.

ما بر این عقیده ایم که اشکالی ندارد اگر کاربری به هر دلیلی تمایلی به استفاده ازکلیدهای لمسی ندارد و با کلید های سنتی بهتر و راحت ترارتباط برقرار می کند،هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. همینطوراگرکسی با کارت و تگ RFID راحت نیست و به این قبیل فناوری ها اعتماد ندارد، می تواند از همان کلیدهای عادی برای ورود به خانه استفاده کند.

 

قرار نیست هوشمند سازی ساختمان منجر به این شود که خانه شما عجیب وغریب گردد. به قول یکی از دوستان شوخ طبع که می گفت:”واژه ساختمان هوشمند آدم را یاد فیلم ها و سریال های علمی تخیلی می اندازد و انتظارداری ربات ها برایت آب پرتقال بگیرند و بعد از سِرو صبحانه با بازوهای مکانیکی شان ریشت را اصلاح کنند!”

چند مزیت سکونت درخانه هایی که هوشمند هستند

پیشنهاد ما ارائه خدماتی است که بواسطه آن از دست کنترل های اضافه خلاص شوید!
اگر تا به امروز از دستگاه‌های سینمای خانگی استفاده کرده باشید، مطمئنا با ریموت کنترل‌های زیادی هنگام استفاده از آن مواجه بوده‌اید. این روزها برای کنترل هر وسیله ای از کولر و شومینه برقی گرفته تا لوسر های روشنایی خانه و درب پارکینگ منزلتان از ریموت استفاده می کنید. یکی از کوچک‌ترین اقداماتی که سیستم هوشمند خانه در خصوص این موضوع می‌تواند انجام دهد جمع‌آوری تمام ریموت‌ها و تجمیع آنها در یک پنل مرکزی است.

از دیگر امکانات مهم‌ یک ساختمان هوشمند، استفاده از سیستم صوتی چند محوطه‌ای یا چند زون است؛ که در نقاط مختلف خانه شما نصب شده و این امکان را فراهم می آورد تا بلندگوهایی که در نقاط مختلف خانه قرار گرفته است را کنترل نموده و یا با استفاده از پنل مرکزی، هرکدام را به منبع صوتی جداگانه یا همه آنها را به یک منبع صوتی واحد اختصاص دهد.

آیا تکنولوژی“هوشمند سازی ساختمان” مختص ساختمان های جدید است؟

باید عنوان کرد که اگرچه سیستم هوشمند سازی ساختمان اتفاق جدیدی است و امروزه به عنوان یک آپشن کاربردی در کلیه ی ساختمان های نوسازی که در مناطق خوب شهرساخته می شوند اجرا می گردد. اما در صورتی که شما ساکن یک ساختمان قدیمی، مثلا ساختمانی که ده سال از ساخت آن می گذرد،باشید نیز می توانید با ایجاد تغییرات جزیی خانه را به سیستم هوشمند مجهز نمایید. عملیات هوشمند سازی ساختمان در پروژه های قدیمی به دو روش اجرا می گردد.

شیوه های اجرا و پیاده سازی سیستم های هوشمند مدیریت ساختمان

روش اول استفاده از راهکارهای مبتنی بر سیم کشی است. درسیستم هوشمند سازی ساختمان به روش با سیم، برای ایجاد ارتباط با برخی از تجهیزات خانه مانند مانیتور لمسی و دستگاه کارتخوان و یا ماژول پرده برقی نیاز به سیم هایی داریم که بتوانند داده را منتقل کنند. از این جهت از سیم هایی نظیر CAT5 یا CAT6 و کابل های شبکه استفاده می شود.

روش دیگر استفاده از سیستم های هوشمند وایرلس است که در آن احتیاج به هیچ گونه سیم کشی برق ساختمان وجود ندارد. البته استفاده از این روش هوشمندسازی معایب خاص خود را نیز دارد، برای مثال قیمت نهایی دیوایس های وایرلس حدود سه برابر دیوایس های سیستم های هوشمند مبتنی بر سیم کشی است.

آیا هوشمندسازی ساختمان کاری مقرون به صرفه محسوب می گردد؟

کاملا واضح است که هوشمند سازی ساختمان در ابتدای امر تنها یک بارمالی اضافه، درساخت و ساز محسوب می گردد، اما با اندکی تامل در می یابیم که، این هزینه اولیه بالا، در طولانی مدت، نقش موثری در کاهش هزینه های مصرف انرژی و کاهش هزینه های جانبی، اولیه ناشی از هوشمند سازی ساختمان را به دنبال دارد.

با توجه به افزایش جمعیت و کاهش منابع انرژي هاي تجدیدپذیر، نیاز انسان به منابع و روش هاي جدید تأمین انرژي افزایش می یابد. استفاده از انرژي هاي پاک درهوشمند سازی ساختمان و الگوي معماري پایدار یکی دیگر از امکاناتی است که در جهت بهینه سازي مصرف انرژي سهم بسزایی دارد، از این رو می توان این گونه استنباط کرد که هوشمندسازی ساختمان می تواند به عنوان یک عامل موثر در زمینه کاهش مصرف انرژی نقشی محوری داشته باشد.

چه کسانی می توانند در خانه خود به راحتی از سیستم هوشمند استفاده کنند؟

در برنامه ریزی سیستم هوشمند همواره این نکته مد نظر بوده که برنامه آن به گونه ای تنظیم شود تا همه افراد بتوانند براحتی از آن استفاده کنند. به همین دلیل درمنوی این مانیتور از زبان فارسی و تصاویر متحرک گرافیکی استفاده شده است. نحوه ی تعامل سالمندان با این سیستم چگونه خواهد بود؟ یکی از مزیت های نرم افزارو اپلیکیشن سیستم هوشمند آلفا بهره گیری از منوی تصویری با متون فارسی است که در جهت ایجاد یک رابطِ کاربری قوی و مناسب طراحی شده است. از این رو همه کاربران ساختمان های هوشمند به سادگی می توانند دستورالعمل های مورد نظر خود را در خانه اجرا نمایند.

چگونه برند های معتبر هوشمند سازی ساختمان را بشناسیم؟

به راستی کدام یک از برندهای موجود درعرصه هوشمند سازی ساختمان، معتبر محسوب می شوند؟ از میان این همه شرکت و مجموعه هایی که به صورت تخصصی مشغول به فعالیت در این زمینه هستند، به کدام یک می توانیم اعتماد کنیم؟ حقیقت امر این است که انتخاب یک نام، از میان همه نام های دیگر، به عنوان بهترین برند دشوار است. در پاسخ به این سوال، بهتراست بگوییم از کدام جهت؟ همانطور که اگر کسی قصد انتخاب یک اتوموبیل مناسب را داشته باشد، به المان های مختلفی نظیر سرعت، شتاب، کیفیت اتاق، بدنه خودرو و…توجه دارد.

در نتیجه نکته مهمی که پیش از این در متن به آن اشاره شد، مطلوبیت و ایده آل های مورد نظر شما از واحدهای هوشمند به عنوان کاربر نهاییست و هزینه ای که حاضرید برای داشتن یک سیستم هوشمند برعهده بگیرید.

مزایا و معایب سیستم هوشمند باسیم و بیسیم

شیوه های اجرای هوشمند سازی ساختمان به دو صورت باسیم و بیسیم می باشد که انتخاب هریک از آنها مزایا و معایبی را به همراه دارد. یکی از تفاوت های عمده ای که بین این دو پلتفرم وجود دارد، مربوط به هزینه تمام شده تجهیزات آپارتمان های هوشمند است، که هزینه تجهیزات سیستم بیسیم چیزی درحدود 3 برابر تجهیزات باسیم می باشد.

هزینه هوشمند سازی ساختمان چقدر است؟

یکی از سوالات متداولی که در زمینه هوشمند سازی ساختمان مطرح می شود، مربوط به هزینه تمام شده آن است. که به آیتم های مختلفی بستگی دارد. مانند متراژ ساختمان که در تعیین تعداد تجهیزات موثرهست و یا نوع دیوایس های انتخابی.

معرفی پکیج های هوشمند سازی ساختمان

در سیستم هوشمند آلفا خدمات ارائه شده در زمینه هوشمند سازی ساختمان به دو دسته ی جنرال و فول آپشن تقسیم یندی می شود. که در ادامه به تفکیک به معرفی المان های موجود در هر یک از این پکیج ها می پردازیم.

پکیج هوشمند سازی جنرال شامل، سیستم روشنایی هوشمند، سیستم اعلام سرقت هوشمند، سیستم اعلام حریق، پکیج مالتی مدیا سرویس بهداشتی، مانیتور لمسی هفت اینچ جهت کنترل و برنامه ریزی کلیه برنامه های خانه هوشمند، سیستم کنترل ورود و خروج توسط اکسس کنترل و قفل برقی، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش است.

پکیج هوشمندسازی فول آپشن علاوه بر موارد یاد شده، دارای مواردی نظیر، کنترل از راه دور توسط ساعت و گوشی همراه هوشمند، پرده برقی، سیستم آبیاری اتوماتیک، کنترل درب پارکینگ، کنترل نور پردازی نمای ساختمان، کنترل از طریق تلویزیون و… می باشد.

هوشمندسازی یکپارچه ساختمان

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان سعی دارد تا با بهره گیری از فناوری های کنترلی، مدیریت منابع و رخدادهای یک ساختمان را بسته به نوع کاربری آن (مسکونی، اداری، تجاری و …) در دست بگیرد. هوشمندسازی سبب می شود تا تاثیر عواملی همچون خطای نیروی انسانی، نرخ وقایع و رخدادهای خارج از کنترل و سوانح کاهش پیدا کرده و باعث افزایش قابلیت اطمینان از عملکرد صحیح تاسیسات و تجهیزات ساختمان و بهبود امنیت عمومی ساختمان شود.

قابلیت کارکرد سیستم های مختلف جانبی یا سیستم های مدرن، مانند بویلرهای چگالشی، سیستم های خورشیدی، سیستم های تولید همزمان برق و حرارت (CHP) و … که خود دارای سیستم کنترل جداگانه ای می باشند از طریق برقراری ارتباط سیستم مورد نظر با سیستم مدیریت مرکزی وجود داشته و قابل تعریف در سیستم است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خانه هوشمند آلفا تماس بگیرید

سوالات متداول

هزینه سیم کشی هر واحد جهت اجرای خانه هوشمند آلفا چقدر است؟

سلیقه و مدل سیم کشی پیمانکار برق ساختمان در تعیین میزان مصرف سیم ها بسیار حایز اهمیت است، مضاف بر اینکه امکانات و آپشن های انتخابی روی مصرف سیم ها تاثیر گذار است. در واقع خانه ای که پرده های پذیرایی آن برقی است و یا دیوایس هایی چون باند سقفی و مالتی مدیا در نظر گرفته شده مصرف سیمش به مراتب بیشتر از خانه ای است که این موارد در آن پیش بینی نشده باشد.

با این همه بصورت برآوردی می توان درصدی از هزینه سیم های خریداری شده برای استفاده های معمول و روتین ساختمان را بابت سیم کشی سیستم هوشمند در نظر گرفت.

هزینه هوشمندسازی برای هر واحد چقدر است؟

اعلام هزینه سیستم هوشمند تا حد زیادی منوط به انتخاب نوع تجهیزات توسط کاربر می باشد. در واقع آپشن های خانه هوشمند تعیین کننده هزینه نهایی می باشند.

اینکه در این سیستم از مانیتور ۱۰ اینچ استفاده خواهد شد یا ۴ اینچ، تعداد باندها، تعداد کلیدهای مانیتور دار برنامه پذیر و … می تواند در نهایت لیست قیمت را تعیین نمایید.

جهت اطلاع از لیست قیمت تجهیزات با فروشگاه یا بخش بازرگانی تماس حاصل نمایید.

زمان مناسب برای هوشمندسازی ساختمان چه موقع است؟

از آنجایی که در خانه هوشمند آلفا ارتباط تجهیزات با cpu از طریق سیم کشی صورت می پذیرد، بدیهی است که بهترین زمان برای شروع کار قبل از اجرای برقکاری ساختمان است. و ورودی در مراحل دیگر ممکن است باعث بروز محدودیت هایی در اجرای همه قابلیت های سیستم گردد.

کاربردی ترین قابلیت های خانه هوشمند کدامند؟

قابلیت ها و امکانات خانه هوشمند کاملاً به سلیقه و نیاز کاربر مرتبط است. چه بسا در خانه ای از سیستم های ایمنی و امنیتی نظیر سیستم سرقت، کارتخوان، سنسور شیشه، قفل های مگنتی، سیستم اعلام حریق و نشت گاز بیشتر استفاده شود و کاربر دیگر از بخش هایی مانند سیستم صوتی، اپلیکیشن، نورپردازی، تصفیه هوای دستگاه بیشتر استفاده نماید.

در خانه هوشمند آیا حتماً باید کلیدها حذف و یا لمسی شوند؟

در صورتی این اتفاق خواهد افتاد که پلت فرم سیستم اجراشده در ساختمان جهت توزیع و انتقال فرمان نیازمند سیم های شبکه باشد، در این حالت سیم های برق جای خود را به سیم های شبکه خواهند داد و بدیهی است که کلیدهای سنتی غیر قابل استفاده خواهند گردید.

بازگشت به بالا