همه ما بارها این جمله را شنیده ایم که معلولیت محدودیت نیست! اما افرادی که با معلولیت و بیماری های خاص مثل ام اس دست و پنجه نرم می کنند، چندان با این جمله موافق نیستند و محدودیت ها را با تمام وجود خود حس می کنند. البته خبر خوب این است که خانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت حکم چوب جادو را دارد و می تواند این شعار را به حقیقت تبدیل کند!

در واقع خانه هوشمند، خانه آرزوهای این دسته از افراد است! همان جایی که می توانند به راحتی و تنها با لمس صفحه موبایل خود یا یک فرمان صوتی چراغ ها را روشن کرده، درب ها را باز کنند، پرده ها را کنار بزنند و تمام لوزام و اشیا را به راحتی کنترل نمایند. اگر می خواهید از مزایای خانه هوشمند برای افراد معلول و سالمندان بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

مزایای خانه هوشمند برای بیماران MS

خانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت جسمی چه مزایایی دارد؟

مهمترین مزیت خانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت، امنیت و استقلال است. این امنیت نه تنها برای خود فرد اهمیت دارد، بلکه اطرافیان فرد هم می توانند با خیال آسوده تری منزل را ترک کنند و به کارهای خود بپردازند. زیرا امکانات خانه هوشمند به گونه ای است که می توان به راحتی از راه دور بر محیط خانه نظارت و کنترل داشت. برای مثال اگر در خانه از فرد سالمند یا کسی که دچار آلزایمر یا زوال عقل شده است نگهداری می کنید، با نصب سنسور درب هوشمند می توانید تمام رفت و آمدها را زیر نظر بگیرید و در صورتی که این افراد از منزل خارج شوند، شما بلافاصله مطلع خواهید شد.

برای مطالعه بیشتر: چرا در خانه هوشمند از سنسور هوشمند استفاده می کنیم؟ با انواع سنسور های مورد استفاده در یک خانه هوشمند آشنا شوید!

یکی دیگر از مزایای خانه هوشمند برای افراد معلول و سالمندان، کاهش مراجعه به مراکز درمانی است؛ زیرا این افراد دیگر ناچار نیستند برای انجام کارهای شخصی خود مدام راه بروند و همین مسئله خطر زمین خوردن، آسیب دیدگی و شکستگی را به شدت کاهش می دهد. صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه ها، افزایش اعتماد به نفس و خودباوری، کاهش خطراتی مثل آتش سوزی و سرقت از جمله فواید خانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت و سالمندان به شمار می رود.

با نصب این تجهیزات در خانه هوشمند، معلولیت را فراموش کنید!

  • دستیار صوتی آمازون الکسا
  • قفل هوشمند
  • زنگ درب هوشمند
  • ترموستات هوشمند
  • سیستم روشنایی هوشمند
  • پرده هوشمند
  • درب بازکن یا گاراژ هوشمند
  • پریز هوشمند

 

دستیار صوتی الکساخانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت دستیار صوتی آمازون الکسا را پیشنهاد می کند!

شرکت آمازون با عرضه دستیار صوتی الکسا در خانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت این امکان را فراهم کرده است تا تنها با یک فرمان صوتی، کنترل لوازم و تجهیزات منزل را به عهده بگیرند. برای شروع کافی است نام این ابزار یعنی “الکسا” را صدا بزنید تا فعال شود. از جمله قابلیت های دستیار صوتی الکسا می توان به اطلاع از وضعیت آب و هوا، تعریف کردن قصه برای کودکان، پیدا کردن گوشی موبایل، تهیه لیست خرید روزانه، جستجو در اینترنت، کنترل دما و رطوبت و… اشاره کرد.

مطالعه بیشتر: چگونه بهترین دستیار صوتی هوشمند را انتخاب کنیم؟

قفل هوشمند، امکانی ضروری برای مراقبت از سالمندان و معلولین:

اگر برای نگهداری از افراد دارای معلولیت و سالمندان در خانه هوشمند از پرستار و نیروی کمکی استفاده می کنید، وجود قفل هوشمند کاملا ضروری به نظر می رسد. زیرا با قفل هوشمند می توانید مواقعی که در منزل حضور ندارید، به این افراد دسترسی ورود بدهید. حتی این امکان وجود دارد که دسترسی فرد یا افراد غیر مجاز را از بین ببرید و جلوی ورود آن ها را بگیرید.

قفل هوشمند انواع مختلفی دارد که شامل قفل هوشمند بیومتریک اثر انگشتی، تشخیص چهره، قفل هوشمند با امکان بازگشایی از طریق موبایل، قفل هوشمند با رمز عبور، قفل هوشمند کارتی یا هتلی و قفل هوشمند ترکیبی است. همانطور که می بینید نقش خانه هوشمند در مراقبت از سالمندان و معلولین در خانه بسیار پر رنگ و مهم است.

مطالعه بیشتر: آیا قفل هوشمند پس از اتمام باتری از کار می افتد؟

زنگ درب هوشمند

زنگ درب هوشمند یکی دیگر از تجهیزات خانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت است و به افرادی که روی ویلچر هستند یا به دلیل ابتلا به بیماری های خاص مثل ام اس سخت راه می روند، نشان می دهد چه کسی پشت درب منزل است. علاوه بر این به دلیل اتصال به Wi-Fi و دوربین داخلی، امکان مکالمه بین دو طرف را نیز فراهم می کند.

همچنین این زنگ گزینه پاسخ سریع هم دارد و شما می توانید پیام های از پیش ضبط شده ای مثل “ما خانه هستیم” را پخش کرده و فرد را از حضور خود آگاه کنید. این دستگاه به کمک هوش مصنوعی می تواند ویدیوها را تحلیل کرده و افراد رهگذر و سارق را از هم تشخیص دهد و در صورتی که فرد پشت درب از آشنایان شما باشد، نام او را به صورت صوتی به شما خواهد گفت.

 

ترموستات هوشمند

خیلی از افراد برای در امان ماندن از گرما و سرمای زیاد، قبل از ترک منزل وسایل سرمایش و گرمایش را روشن می کنند تا زمان بازگشت دمای هوا ایده آل باشد. اما در این صورت قطعا هزینه قبوض هم برای شرکت برق ایده آل خواهد بود! بهترین راه حل برای فرار از این هزینه ها در خانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت، استفاده از ترموستات هوشمند  است.

این وسیله علاوه بر اینکه دمای محیط را دقیقا روی دمای مورد نظر شما تنظیم می کند، امکان کنترل و تنظیم دما از راه دور و به کمک گوشی موبایل را هم دارد. با این دستگاه می توانید در عرض چند دقیقه برنامه دمایی چند ماه آینده را هم تعیین کرده و در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض فیلتر، از طریق ایمیل یا بوق ترموستات پیام هشدار دریافت کنید.

 

سیستم روشنایی هوشمند

در طول شبانه روز لازم است بارها و بارها لامپ های منزل را روشن و خاموش کنیم و این کار حتی گاهی برای افراد سالم هم خسته کننده می شود! حالا تصور کنید وجود سیستم روشنایی هوشمند چقدر می تواند برای همه به ویژه برای افراد دارای معلولیت مفید باشد.

با وجود این سیستم بدون اینکه لازم باشد قدم از قدم بردارید، فقط با لمس صفحه گوشی موبایل خود می توانید کنترل تمام لامپ ها و وسایل روشنایی را به دست بگیرید و شدت نور را تنظیم کنید. خاموش کردن خودکار چراغ ها پیش از خواب، امکان تنظیم سناریو، نورپردازی خیره کننده و تنظیم نور متناسب با حال و هوای خانه از دیگر مزایای خانه هوشمند برای افراد معلول و سالمندان است. با وجود این تجهیزات دیگر نباید نقش خانه هوشمند در مراقبت از سالمندان و معلولین در خانه را دست کم بگیرید.

بیشتر بدانید : سیستم روشنایی هوشمند چیست و چه امکاناتی دارد؟

سیستم روشنایی هوشمند امکانی ضروری و اجتناب ناپذیر برای سالمندان

پرده هوشمند

گاهی در اوج خستگی کمی نور که از پنجره اتاق روزنه ای به سوی شما می یابد و شروع به تابیدن می کند، قادر است تمام روزتان را پر از احساس خوب و مثبت نماید. اما برای یک فرد دارای معلولیت که توان برخاستن و کشیدن پرده ها را ندارد، چه کسی باید این روزنه را ایجاد کند؟! اینجاست که پرده هوشمند مانند یک قهرمان وارد می شود و کاری می کند که تنها با لمس صفحه کلید گوشی خود پرده ها و معلولیت را با هم کنار بزنید و از تماشای آسمان آبی و یک روز آفتابی لذت ببرید!

این پرده ها قابلیت سناریوپذیری هم دارند و کافی است به آن ها برنامه بدهید تا راس ساعت خاصی باز و بسته شوند یا به نور حساس باشند و به محض طلوع و غروب خورشید واکنش مناسبی از خود نشان دهند. به نظر می رسد پرده هوشمند یکی از مهمترین مزایای خانه هوشمند برای افراد معلول و سالمندان است.

 

درب بازکن یا گاراژ هوشمند

گاراژ هوشمند یکی از مزایای خانه هوشمند برای افراد معلول و سالمندان است و به آن ها اجازه می دهد از هر نقطه ای در این دنیا تنها به وسیله گوشی موبایل خود، درب پارکینگ را باز و بسته کنند. همچینن شما می توانید حساب آمازون خود را به این درب متصل کرده و بسته های پستی را بدون نیاز به حضور فیزیکی جلوی درب گاراژ تحویل بگیرید.

 

پریز هوشمند، یکی از مفیدترین تجهیزات خانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت:

یکی دیگر از تجهیزات مفید در خانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت، پریز هوشمند است. به کمک این وسیله می توانید تمام لوزام برقی منزل از جمله کولر، چای ساز، تلویزیون، یخچال، ماشین لباسشویی، مودم و… را از راه دور و طبق یک برنامه از پیش تعیین شده، کنترل کرده و زمان خاموش و روشن شدن آن ها را تعیین کنید.

 

 

جمع بندی

حقیقت این است که دنیای ما زمانی به جای بهتری برای زندگی تبدیل می شود که همه آدم ها با تمام ضعف ها و محدودیت ها بتوانند زندگی شاد و سرافرازانه را تجربه کنند. در چنین جهانی خانه هوشمند برای افراد دارای معلولیت و کم توان حکم بهشت را دارد! زیرا آن ها را از بند وابستگی می رهاند و اجازه می دهد بدون نیاز به حمایت دیگران زندگی کنند و طعم استقلال را بچشند.