یک ریموت به جای چند ریموت

ریموت کنترل خانه هوشمند چه تفاوتی با سایر ریموت ها دارد؟

ریموت کنترل در خانه هوشمند، تقریبا نقشی مشابه با سایر ریموت کنترلها را ایفا می کند. از اولین ریموت کنترلی که در سال 1955 توسط  u.j.poli  ساخته شد که در آن زمان کارمند شرکت تولید تلویزیون زنیت آمریکا بود، تا به امروز که این وسیله تغییرات مختلفی را از نظر عملکردی پشت سر گذاشته، هدف از استفاده از آن، کنترل تجهیزات و مدیریت آنها از فاصله ای دورتر از خود آن وسیله بود، وسایلی مثل تلویزیون، کولر، لوستر، پرده و …

ریموت کنترل در خانه هوشمند طبعاً نقش مهمتری را برعهده دارد زیرا میتواند به جای تمام ریموت های خانه استفاده شود حتی میتواند توسط کاربر برنامه ریزی شود بدین مفهوم که میتوان برای تک تک کلیدهای آن وظیفه یا شرح وظایفی را به صورت همزمان درنظر گرفت.

در هوشمندسازان با اینکه تصمیم بر آن نبوده که ریموت کنترلی از نو ساخته شود، اما امکاناتی به آن اضافه گردید که عملکرد این وسیله بهبود یابد.ذدر این ریموت ها از تکنولوژی Radio frequency استفاده شده که در واقع مهمترین علت این امر بیشتر بودن برد آن نسبت به تکنولوژی IR یا مادون قرمز می باشد. در نتیجه نیاز نیست ریموت به سمت رسیور خود گرفته شود، به عنوان مثال برای باز نمودن پرده های سالن، می توان از داخل اتاق خواب هم با استفاده از ریموت کنترل، فرمان بازشدن پرده ها راصادر نمود.

 

یک تفاوت: از طریق رابط کاربری (inter face) هوشمندسازان می توان برای هرکدام از کلیدها به تفکیک برنامه ریزی کرد که مثلاً کلید شماره 14 درب ورودی واحد را باز نماید، یا جکوزی را روشن کند یا موزیک آشپزخانه را فعال نماید یا پرده اتاق مستر را ببندد و یا اینکه همه این کارها را همزمان انجام دهد. تمام موارد فوق بسیار ساده و به صورت فارسی انجام می شود و نیازی به کد نویسی های پیچیده وجود ندارد. فقط کافیست روبروی عکس وسیله مورد نظر (مثلاً درب پارکینگ) شماره کلید ریموت کنترل را وارد نمایید.

 

نتیجه گیری:

با فراگیر شدن استفاده از انواع گجت هوشمند، به نظر می رسد که استفاده از ریموت کنترل ها و نقش آنها در زندگی روزمره ما رفته رفته کمرنگ تر می شود. با استفاده از اپلیکیشن اختصاصی هوشمندسازان (ios &android) که برای کنترل امکانات خانه هوشمند طراحی شده به راحتی میتوان از طریق ابزارهایی چون گوشی های موبایل، تبلت ها و …. کلیه امکانات و تجهیزات را کنترل نمود. کنترلی راحت تر و سریع تر از ریموت کنترل ها، استفاده ای به مراتب ساده تر و کاربردی تر از ریموت کنترل ها، حتی ریموت کنترل هوشمندسازان.