کارتخوان و قفل برقی

امروزه لزوم شناسايی خودکار عناصر و جمع آوری داده های مرتبط با آن، بدون نياز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسياری از عرصه های صنعتی، علمی، خدماتی، اجتماعی و خانه هوشمند احساس می شود. برای پاسخ به اين نياز تاکنون فناوری های متعددی طراحی و پياده سازی شده است .
در ادامه با استناد به مطلب بالا به شرح عملکرد سیستم کارتخوان و قفل برقی می پردازیم.

برای ورود به یک خانه هوشمند، که کنترل و مدیریت خود را به عهده دارد، ایجاد سهولت و راحتی برای ورود و دسترسی کاربر و در عین حال امنیت وحفاظت بالا در برابر سارقان از مهمترین رویکردهایی است که به آن توجه نموده ایم، تا افراد برای تردد روزانه خود نیازی به حمل یک جاسوییچی پر از کلید نداشته باشند و در نتیجه، نگرانی هایی مانند گم شدن یا اضافه کردن کلید و به سرقت رفتن آن نیز برطرف گردد.

کارتخوان های اثر انگشتی یا کیپددار که در ارتباط مستقیم با سیستم مرکزی خانه هوشمند قرار دارند، به واسطه برنامه پذیر بودن و اجرای سناریوهای خانه هوشمند مانند، سناریوی عدم حضور در هنگام ترک خانه و یا غیرفعال نمودن سیستم اعلام سرقت در هنگام ورود به خانه در راستای دستیابی به این هدف مهم استفاده می شوند و از آنجایی که به صورت stand alone ، فعالیت نمی کنند، اطلاعات کاربر را به cpu دستگاه رسانده و پس از آن پردازنده مرکزی سیستم درصورت تایید اطلاعات، زمان باز شدن درب را به قفل برقی ارسال می نماید.

 

.به صورت طبیعی بر کسی پوشیده نیست وقتی یک مکانیزم دیجیتال جایگزین یک سیستم سنتی و مکانیکی می شود، امکانات بسیار زیادی را برای کاربر فراهم می آورد، که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است.
• امکان استفاده از انواع درب های موجود دربازار بدون هیچ گونه تغییری در عملکرد قفل درب.
• ایجاد امنیت بالا به دلیل بهره گیری از کارت های RFID که ترجمه ی مخفف شناسایی با فرکانس رادیوئی است و به عنوان جدیدترین تکنولوژی شناسایی، به طورگسترده ای در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.
• امکان استفاده از انواع قفل های موجود در بازار مانند: قفلهای مگنتی، قفلهای شفتی، قفل های مقابل برقی و قفل برقی درب حیاط.
• امکان باز کردن چندین درب تنها با یک کارت و یا تگ.
• قابل اجرا در محیط های باز به دلیل ضد آب بودن.
• امکان بازکردن درب از طریق مانیتور لمسی، ریموت و از راه دور بوسیله تلفن همراه .
• امکان تعریف چندین سطح دسترسی برای هر کدام از دستگاه های کارتخوان، به عنوان مثال: ورود نگهبان یا مستخدم تنها به برخی از قسمت های منزل.

 

امکان استفاده از انواع  دستگاه های کارتخوان در خانه هوشمند :

انواع دستگاه های کارتخوان موجود در خانه هوشمند آلفا به صورت کارتخوان اثر انگشتی، کیپددار و به همراه کارت و یا تگ بلوتوث می باشد. که کارفرما متناسب با سلیقه خود و برحسب نیاز به انتخاب هر یک از این دستگاه ها میپردازد.

پشتیبانی از پروتکل های ارتباطی استاندارد جهان از قبیل Modbus ، profibus ، fieldbus و همچنین ارتباطات سریال RS232، RS485، پورت شبکه Ethernet و … امکان استفاده از دامنه گسترده ای از دستگاه های کارتخوان با برندهای معتبر جهانی را در قالب سیستم هوشمند فراهم نموده است. از این روی در فضاهای مختلف با کاربردها و کاربری های متفاوت می توان از این تجهیزات مدرن استفاده نمود.

 

پیشنهاد ویژه: انواع کارتخوان آلفا (+عکس و مشخصات)