خلاصه آنچه که از خواندن این مقاله به دست خواهید آورد: این روزها که ویروسی به نام کرونا نفس های مردم جهان را به شماره انداخته است، شاید بیش از هر وقت دیگری ارزش هر دم و بازدم و هوایی که تنفس می‌کنیم را درک کرده باشیم. آلودگی ناشی از فعالیت شهرک های صنعتی و کارخانجات هم مزید بر علت شده و نفس کشیدن در هوای پاک را به یک آرزو بدل کرده است.

اما با این وجود هرگز نباید نقش علم و تکنولوژی را نادیده گرفت؛ چرا که با دستگاه اکسیژن ساز، دستگاه ازن ساز خانگی و تصفیه هوای هوشمند می توان این مشکلات را کاهش داد. در ادامه عملکرد دستگاه ازن ساز خانگی و تصفیه هوای هوشمند و کاربرد هر یک را بررسی خواهیم کرد.

 

دستگاه ازن ساز خانگی چیست و چطور کار می کند؟

سال هاست که استفاده بی رویه از سموم شیمیایی برای دفع آفات در زمان کاشت میوه و سبزی از یک طرف و آب آلوده و غیر بهداشتی از طرف دیگر سلامت ما را تهدید می کنند. دستگاه ازن ساز خانگی با تولید گاز ازن می تواند آب و نیز هوا را ضدعفونی و تصفیه کرده و میکروب و باکتری ها را از بین ببرد.

طرز استفاده از دستگاه ازن ساز خانگی برای ضدعفونی میوه و سبزی بسیار ساده است. برای اینکار اول میوه یا سبزی را آبکشی کرده و داخل یک ظرف آب قرار دهید. بعد نازل را در ظرف گذاشته و دستگاه را روشن کنید. پس از گذشت زمان معین می توانید میوه و سبزی را دوباره آبکشی کرده و مصرف نمایید.

دستگاه ازن ساز خانگی علاوه بر تصفیه هوای هوشمند، میتواند میوه و سبزجات را نیز ضد عفونی کند!

مدت زمان استریل کردن بستگی به نیاز شما دارد و به صورت دستی قابل تنظیم است. برای مثال شما می توانید تعیین کنید که دستگاه ازن ژنراتور در هر دقیقه، 20 ثانیه گاز ازن تولید کند. دستگاه ازن ساز خانگی خطر چندانی برای سلامت انسان ندارد؛ زیرا گاز ازن طی چند دقیقه به اکسیژن تبدیل می شود. اما جهت اطمینان بهتر است در زمان استریل کردن هوا برای دقایقی اتاق را خالی بگذارید.

 

آیا دستگاه ازن ساز خانگی و تصفیه هوای هوشمند نیاز به تعویض فیلتر دارند؟

اگر بخواهیم دستگاه ضدعفونی کننده هوا، دستگاه ازن ساز خانگی و تصفیه هوای هوشمند را با هم مقایسه کنیم، باید بگوییم که ازن ساز خانگی برخلاف دستگاه تصفیه هوا نیاز به تعویض فیلتر ندارد و همیشه می توانید از آن استفاده کنید. زیرا این دستگاه از اکسیژن موجود در هوا گاز ازن تولید کرده و پس از چند دقیقه دوباره آن را به اکسیژن خالص تبدیل می کند. اما اگر فیلترهای دستگاه تصفیه هوا به موقع تعویض نشوند، کارایی دستگاه کاهش می یابد.

 

کاربردها و مزایای ازن ساز خانگی در یک نگاه

 • تصفیه و ضدعفونی آب و هوا
 • از بین بردن بوی نامطبوع پخت و پز در منازل و رستوران ها
 • ضدعفونی و پاک کردن میوه، سبزی، حبوبات و گوشت سفید و قرمز از میکروب و انگل
 • ضدعفونی سطوح و سرویس بهداشتی
 • از بین بردن بوی ناخوشایند سیگار، قلیان، فاضلاب و…
 • ضدعفونی حیوانات خانگی
 • ضدعفونی ظروف و لباس ها
 • افزایش شفافیت و بهبود مزه آب
 • عمر و دوام بالا و عدم نیاز به فیلتر یا تعویض قطعه
 • سادگی استفاده و کوچک و کم جا بودن دستگاه

 

شاید برایتان جالب باشد: منظور از سرویس بهداشتی هوشمند چیست؟

برای مطالعه بیشتر: دستیار صوتی هوشمند گوش به فرمان شماست!

 

از دستگاه تصفیه هوای هوشمند چه می دانید؟

دستگاه تصفیه هوا وسیله ای است که چند بار در ساعت آلاینده ها و ذارت معلق در هوا را تصفیه می کند تا هوایی پاک و عاری از هر گونه آلودگی به خصوص برای افراد مبتلا به آسم، آلرژی و مشکلات تنفسی ایجاد نماید. همچنین این دستگاه می تواند انواع قارچ، باکتری، ویروس و مواد شیمیایی را هم تصفیه کند. دستگاه تصفیه هوای خانگی به دلیل وزن و ابعاد کم به راحتی روی میز قرار می گیرد و فیلترهای آن می توانند تا 99 درصد آلودگی هوا را جذب کنند.

دستگاه تصفیه هوای هوشمند یا تصفیه هوای معمولی؟

تفاوت دستگاه تصفیه هوای هوشمند و معمولی

نقطه ضعف دستگاه تصفیه هوای معمولی این است که نمی تواند به طور خودکار کیفیت هوا را تشخیص دهد و بدون توجه به آلوده یا تمیز بودن هوا، به صورت پیوسته هوا را تصفیه می کند. در حالی که دستگاه تصفیه هوای هوشمند امکان کنترل هوای محیط از طریق تلفن همراه را به شما می دهد. البته اگر نیاز به تصفیه همزمان آب و هوای محیط دارید، بین دستگاه ازن ساز خانگی و تصفیه هوای هوشمند، قطعا ازن ساز انتخاب معقول تری برای شما خواهد بود.

 

4 مزیت دستگاه تصفیه هوای هوشمند

 • تشخیص آلوده ترین و پاکیزه ترین روزها
 • ارائه اطلاعاتی درباره میزان آلودگی و فیلتراسیون
 • شناسایی نوع سموم موجود در محیط منزل
 • امکان کنترل 24 ساعته هوا و روشن کردن دستگاه تنها در ساعت های مورد نیاز

برای مطالعه بیشتر: 8 مزیت استفاده از سیستم کنترل تهویه هوای هوشمند

 

عملکرد دستگاه ازن ساز خانگی و تصفیه هوای هوشمند در مقابله با کرونا

همانطور که اشاره کردم دستگاه تصفیه هوا قادر است انواع باکتری و ویروس از جمله کرونا را در هوا تشخیص داده و از بین ببرد. گاز ازن هم حلالیت بالایی در آب دارد و به عنوان یک اکسید کننده قوی می تواند کپک، ویروس و باکتری را تخریب کرده و برای ضدعفونی و اکسیداسیون مورد استفاده قرار بگیرد. البته به یاد داشته باشید که طبق استاندارد سازمان بهداشت جهانی غلظت ازن خروجی دستگاه نباید از ppm 0.05 در هر متر مکعب بیشتر باشد.

 

سخن پایانی؛

در نهایت انتخاب بین دستگاه ازن ساز خانگی و تصفیه هوای هوشمند به نیاز شما بستگی دارد و در صورتی که تنها به دنبال از بین بردن آلاینده ها و گرد و غبار هستید، دستگاه تصفیه هوا هم کارتان را راه می اندازد. اما اگر در این روزهای کرونایی روی ضدعفونی مواد غذایی حساسیت بیشتری پیدا کرده اید، دستگاه ازن ساز خانگی می تواند عصای دستتان باشد.