سیستم اعلام حریق و نشت گاز در خانه هوشمند

.

سیستم اعلام حریق نشت گاز، برای جلوگیری از گسترش و بروز حوادث ناگواری چون نشت گاز شهری، آتش سوزی و یا سایر موارد مشابه با بهره گیری از تجهیزاتی همچون آشکارسازهای دود و حرارت و همچنین سنسور تشخیص گاز شهری و یا گاز مونوکسید استفاده می شود.

بدیهی است که استفاده از سیستم های پیشگیری همچون سیستم اعلام حریق باعث افزایش استانداردهای ایمنی ساختمان و جلوگیری از بسط و  گسترش حوادثی از این دست می گردد و البته چگونگی نصب و راه اندازی این تجهیزات و نوع تکنولوژی بکار رفته در عملکرد آنها نیز نقش پررنگی در جهت افزایش بهره وری و مطلوبیت این قبیل سیستمها ایفا خواهد نمود.

سیستم های اعلام حریق در دسته بندی های مختلفی همچون سیستم های متعارف (conventional) و سیستم های آدرس پذیر (addressable) و سیستم های اعلام حریق خانه هوشمند عرضه می شوند. البته در بازار ایران استفاده از سیستم های متعارف (به واسطه بار مالی کمتر ) در پروژه ها متداول تر است.

 

نقش سنسورهای دود و حرارت در خانه هوشمند چیست؟

.

خانه هوشمند و نقش آن در سیستم های امنیتی ساختمان:

سنسور های دود، حرارت، گاز و … در یک خانه هوشمند در صورت بروزحادثه  cpu سیستم هوشمند را مطلع می کنند. ارتباط سنسورهای دود با دستگاه از طریق 3 رشته سیم برقرار می باشد؛ سنسورها به صورت موازی به هم متصل بوده و در انتهای مسیر به تابلوی مرکزی دستگاه متصل می شوند.

البته در پروژه های مسکونی آپارتمانی از تابلوی مرکزی سیستم هوشمند یک خروجی به پنل مرکزی سیستم اعلام حریق در پارکینگ ساختمان انتقلال خواهد یافت که از آن طریق زون بندی های واحدها قابل رویت باشد.

به اعتقاد نگارنده به علت استفاده از یک رابط کاربری کاملا فارسی که از طریق مانیتورهای لمسی خانه هوشمند و یا موبایل ها و تبلت ها، به راحتی در دسترس ساکنین خانه  قرار دارد، بهره گیری از قابلیت هایی چون سیستم های اعلام حریق ونشت گازرا در کنار سایر امکانات وقابلیت های خانه هوشمند ساده تر و کاربردی تر خواهد نمود. از سوی دیگرعکس العمل های منحصر به فرد سیستم هوشمند در مواقع بروز حادثه که ناشی از کنترل تمامی زیر ساخت های خانه می باشد نیز بهره وری ومطلوبیت این قابلیت ها را افزایش خواهد داد.

عکس العمل هایی چون: قطع گاز ورودی منزل، تماس با سازمان آتشنشانی، تماس با مالکین ساختمان، جلوگیری از روشن وخاموش شدن تجهیزات الکترونیکی خانه، باز نمودن درب ورودی منزل در صورت بروز نشت گاز و… بخشی از مزایای خانه هوشمند در این راستا است.

.

اعلام حریق نشت گاز – در سال های اخیر با گسترش ساخت و ساز و تصویب مقررات ملی ساختمان، استفاده از سیستم اتوماتیک اعلام حریق افزایش چشم گیری یافته است، به نحوی که استفاده ازسیستم های اعلام حریق حتی در ساختمان هایی که مجهز به سیستم هوشمند نیستند، ضروری است. بدیهی است که سیستم اعلام حریقی که در پکیج سیستم هوشمند ارائه می شود، نسبت به سیستم های دیگر از امنیت بالاتری برخوردار است.

به عنوان  مثال خانه هوشمند مجهز به سیستم اعلام نشت گاز می باشد و در صورت بروز هر گونه اختلالی سیستم هوشمند با قطع شیر اصلی گاز به وسیله ی شیر برقی به سرعت عکس العمل نشان می دهد. در ماژول سیستم اعلام حریق هوشمندسازان  سناریوها و برنامه های کاربردی و متنوعی  پیش بینی شده، که کاربر بنا بر سلیقه ی خود می تواند از بین گزینه های قطع جریان روشنایی جهت جلوگیری از ایجاد جرقه و آرک به واسطه ی زدن کلید برق، فعال شدن سیستم اطفاء اتوماتیک، فعال شدن آژیر خطر و برقراری تماس توسط سیستم تلفن کننده موارد مورد نیاز خود را از روی منوی فارسی مانیتور لمسی اش انتخاب نماید.