کلید تبدیل چیست؟ در چه مکان هایی نصب می شود؟ کلید تک پل چه تفاوتی با کلید تبدیل دارد؟ و کلیدهای تبدیل اصولا برای چه کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند؟ آنچه گفته شد سوالات پر تکرار در زمینه‌ی کلید و پریز است که در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بطور کلی کلیدهای تبدیل (یا دو راهی) یکی از پرکاربردترین تجهیزات برق ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی می‌باشند که از آنها جهت ایجاد آسایش و راحتی بیشتر برای ساکنان، و نیز برای کنترل روشنایی یک محیط توسط دو کلید استفاده می‌شود. استفاده از کلید روشنایی تبدیل بیشتر در راهروها، راه پله ها، حیاط ها، سالن های بزرگ و مکان هایی که دو درب ورود و خروج دارند و اتاق خواب‌ها مرسوم است.

امکان کنترل دو نقطه از یک محیط با کلید تبدیل آلفا

بعنوان مثال تصور کنید از کلیدتبدیل در ابتدای راه پله ساختمان برای روشن کردن روشنایی استفاده کرده اید. حال پس از طی مسیر نیازی نیست برای خاموش کردن لامپ ها به ابتدای راه پله مراجعه کنید و در همان طبقه‌ای که قرار دارید می‌توانید با استفاده از کلید تبدیل دیگری اقدام به خاموش کردن سیستم روشنایی کنید. در واقع می‌توان گفت با استفاده از دو کلید تبدیل توانسته اید یک یا چند لامپ را خاموش یا روشن کنید.

کلیدهای تبدیل مکانیکال، لمسی و هوشمند آلفا کلیدهایی هستند که برای کنترل روشنایی یک لامپ یا یک گروه لامپ از دو نقطه استفاده می‌شوند. صنایع الکترونیک آلفا (وابسته به هلدینگ آلفا) توانسته است با استفاده از تکنولوژی روز دنیا در محصولات خود، گامی بزرگ در فراهم کردن آسایش و آرامش کاربران خود بردارد. کلید های تبدیل لمسی صنایع الکترونیک آلفا در پنج سری مختلف مکانیکال، سری تین، سری شاین، سری متال و سری اِج تولید شده که هر کدام از سری های کلید تبدیل در جهت احترام به سلیقه کاربران و هماهنگی با دکوراسیون محیط در رنگ‌های مختلف به بازار عرضه شده است.

توجه به سلیقه کاربر، طراحی ظاهری، کیفیت پوسته‌ی خارجی و همچنین توجه به کیفیت مغزی و در نظر گرفتن استانداردهای فنی سبب گردیده تا آلفا یکی از پرچم داران تولید کلیدهای مدرن و لوکس در ایران باشد.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی تمایل افراد برای استفاده از کلیدهای تبدیل قدیمی و مکانیکال کم شده و بیشتر علاقه‌مند هستند به کمک کلیدهای پیشرفته‌تر و روش‌های پربازده همچون کلید های هوشمند تبدیل، نصب چشمی (سنسور حرکتی) و تایمر به کنترل و تامین روشنایی بپردازند.

قیمت کلید تبدیل

قیمت کلیدهای تبدیل به عوامل متعددی از جمله جنس بدنه، طراحی بدنه، لمسی یا مکانیکال بودن کلید، تک پل یا دو پل بودن، جنس ترمینال اتصال، روکار یا توکار بودن کلید، گارانتی و خدمات پس از فروش آن بستگی دارد. کلیدتبدیل و کلید تک پل از نظر ظاهری کاملا مشابه هم هستند اما کلید تبدیل گرانتر است. برخلاف کلید تک پل که دو ترمینال (پیچ) دارد، کلید تبدیل دارای سه ترمینال (پیچ) است که یکی از آن‌ها مشترک و معمولا به رنگ قرمز و طلایی است و دو ترمینال (پیچ) غیر مشترک و معمولا به رنگ نقره ای می‌باشد.

عملکرد کلی کلیدهای تبدیل

نقشه پیاده سازی کلید تبدیل باید به گونه ای طراحی شود که در هنگام خاموش و روشن کردن ترمینال مشترک (قرمز یا طلایی) یکبار به ترمینال غیر مشترک (نقره‌ای) سمت چپ و یکبار به ترمینال غیر مشترک سمت راست  متصل شود. استفاده از کلیدهای تبدیل به خودی خود موجب صرفه جویی سیم می‌شود اما باید در نظر گرفت استفاده از این کلید برای همه جا مناسب و قانونی نیست.

نحوه سیم بندی کلیدهای تبدیل

روش سیم کشی کلیدتبدیل مکانیکی

برای سیم کشی کلید تبدیل به سه رشته سیم نیاز داریم، که بهتر است دو رشته سیم یک رنگ باشد. ترمینال های نقره‌ای به وسیله ی دو رشته سیم یک رنگ به کلید تبدیل اول و دوم  متصل می‌شوند. سیم‌های یک رنگ از کلید تبدیل اول تا کلید تبدیل دوم در محل لامپ نباید قطع شود. فاز ورودی به ترمینال طلایی یا قرمز کلید اول وارد شده و در پیچ مربوطه متصل می‌گردد. سیم نول مستقیما به لامپ متصل می‌شود. ترمینال طلایی یا قرمز کلید دوم با یک سیم به لامپ وصل می‌شود.

کلید دو پل تبدیل آلفا

کلید های تبدیل 2پل آلفا در دو سبک مکانیکال و لمسی، تولید و عرضه می‌گردد و بطور کلی برای کنترل بیش از دو لامپ کاربرد دارد. کلید تبدیل دو پل همچون کلید تک پل عمل می‌کند و در طراحی مدار الکتریکی تفاوت های اندکی دارد.

آموزش نصب کلید تک پل و یا دو پل تبدیل

روش سیم کشی کلیدلمسی تبدیل آلفا

برای سیم کشی کلید تبدیل لمسی باید دقیقا مطابق نقشه‌ای که در جعبه‌ی کلید لمسی وجود دارد اقدام کنید.

نصب کلید تبدیل به عنوان کلید تک پل یا دوپل

باتوجه به اینکه کلیدهای تبدیل از کلیدهای تک پل و دو پل گران‌تر می‌باشد استفاده و نصب کلید تبدیل به عنوان کلید تک پل یا دو پل توصیه نمی‌شود. با این حال در استفاده از کلید تبدیل به عنوان کلید مکانیکال تک پل و یا دو پل باید در نظر گرفت که در هر پل یکی از پیچ ها (ترمینال ها) اضافی است و نباید به آن سیم متصل شود.

کلیدهای تبدیل لمسی آلفا

کلیدهای تبدیل هوشمند و لمسی آلفا عملکرد مشابهی با کلیدهای تبدیل سنتی دارند، با این تفاوت که این کلیدها قابلیت کنترل روشنایی با اپلیکشن موبایل و حتی از راه دور را نیز دارند. بکارگیری ماژول وایفای در داخل کلیدهای تبدیل لمسی آلفا با فراهم کردن سیستم کنترل از راه دور توسط اپلیکیشن موبایل و تبلت (IOS و ANDROID)توسط اینترنت ( به جز کلید لمسی تبدیل متال آلفا که به دلیل بدنه ی آلومینیومی توانایی ارسال و دریافت فرکانس وایفای را ندارد) بدون محدودیت شعاع  این امکان را ایجاد کرده که کاربران بدون نیاز به جابجایی و رو در رو شدن با کلید بتوانند روشنایی محیط مد نظر خود را از هر کجای دنیا کنترل کنند.

صفحه کلیدهای تبدیل لمسی از نوع خازنی با سرعت تاچ بالا می‌باشد که تنها با یک تماس کوچک انگشتان‌تان می‌توانید به کنترل روشنایی محیط بپردازید و کلید را بصورت دستی خاموش یا روشن کنید. استفاده از تاچ خازنی در مقایسه یا تاچ مقاومتی باعث می‌شود تا کلید با برخورد گرد و غبار، فلز و پلاستیک عمل سوئیچ را انجام ندهد.

برای مطالعه بیشتر: 

صفحه کلیدتبدیل لمسی آلفا در سه مدل thin ،shine ،edge از جنس شیشه منحصر به فرد که در کوره گرما دیده و به آن کریستال هم گفته می‌شود ساخته شده است. این پنل کریستال ضدخش و ضد ترک برای درخشندگی، زیبایی و استحکام بیشتر استفاده شده است. از دیگر ویژگی های پنل کریستالی کلید های تبدیل لمسی فرمان پذیری بدون عیب و نقص کلید با دست خیس و با دستکش می‌باشد.

جنس کلیدتبدیل فلزی متال، آلومینیوم آنادایز شده می‌باشد که در دو رنگ نقره‌ای و مشکی توسط هلدینگ آلفا تولید می‌گردد. با استفاده از این تکنولوژی آلومینیوم تقویت می‌شود و خاصیت ضد سایش، ضد خوردگی، ضد اکسید شدن پیدا می‌کند. علاوه بر این موضوع به دلیل تراکم بالایی که آلومینیوم طی فرآیند آنادایز پیدا می‌کند سبب افزایش میزان جذب و قدرت چسبندگی رنگ‌ها بر روی فلز می‌گردد.

بدنه کلیدهای تبدیل آلفا جنس پلاستیک ABS می‌باشد (استحکام بدنه، ثبات ابعاد جمله دلایل استفاده از این ماده برای تولید محصول است) و قابلیت نصب بر قوطی‌های مرسوم و سنتی ساختمان های کشور را بدون نیاز به تخریب را دارد.

باتوجه به استفاده از مواد مرغوب در ساخت کلیدهای لمسی تبدیل، این کلیدها دارای خاصیت ضد اشتعال هستند. طراحی ویژه مدارها در کلیه کلیدهای لمسی آلفا از جمله کلید هوشمند تبدیل موجب ضد جرقه شدن شده است که این امر با به دلیل وجود منبع تغذیه ایزوله و بدنه عایق شده مقابل جریان برق تا چندین هزار ولت باعث افزایش ایمنی و عدم برق گرفتگی کاربر شده است. استفاده از رله های قدرتمند در کلیدهای تبدیل آلفا سبب شده تا نسبت به سایر رقبا از دوام بیشتری برخوردار باشد.

همچنین سناریو پذیری سیستم کلیدهای تبدیل لمسی آلفا در قالب خانه هوشمند کمک شایانی در صرفه جویی، کاهش مصرف انرژی داشته است. طراحی مدارهای کلیدتبدیل آلفا به گونه‌ای می‌باشد که در لامپ‌های کم مصرف باعث پلک زدن لامپ نمی‌شود.

کلیدهای تبدیل مکانیکال آلفا

آلفا در تولید محصولات خود به اصل تنوع تاکید بسزایی دارد. از این رو علاوه بر اینکه تولید کلیدهای لمسی را با طرح ها و متریال های مختلف و متنوع در دستور کار دارد، نیم نگاهی هم به عرضه کلید های مکانیکال داشته است و طبیعتا کلیدتبدیل هم از این قاعده مستثنی نیست.

جنس رویه ی این کلید از پلکسی (پلی کربنات) می‌باشد. فارغ از مکانیزم و ساختار کلید، از نظر عملکرد تفاوتی بین کلید مکانیکال تبدیل و نوع لمسی آن وجود ندارد و هر دو برای نصب به یک نوع قوطی گذاری و یک نوع سیم کشی نیاز دارند و البته امکاناتی که استفاده از نوع لمسی و این محصول آلفا فراهم می‌کند از جمله استفاده از اپلیکیشن، در نوع مکانیکال در دسترس نمی باشد.

خرید کلیدهای تبدیل مکانیکی و لمسی آلفا

شرکت آلفا با تولید و عرضه بیش از ده مدل کلیدتبدیل توانسته است جایگاه مناسبی در تولید و عرضه صنعت کلید و پریز داشته باشد. برای استعلام قیمت و خرید کلیدهای تبدیل مکانیکال و یا لمسی آلفا می‌توانید به نمایندگی ها، عاملین فروش و دفتر فروش مراجعه و یا با شماره 01334232 تماس برقرار نمایید. محصولات خانه هوشمند آلفا نسبت به سایر رقبا بسیار با کیفیت و مقرون به صرفه هستند. در صورتی که در شهر شما نمایندگی انحصاری نداریم خانه‌ی هوشمند آلفا توانایی ارسال محصولات خود به تمام شهرهای ایران و خارج از ایران را دارد.