کلید لمسی می‌تواند یکی از هیجان‌انگیزترین خریدهای شما هنگام نوسازی و تغییر خانه یا دفاتر اداری باشد. کلید و پریزهای لمسی یا همان تاچ جایگزین جذاب و البته کاربردی و مفیدی برای کلید و پریزهای قدیمی هستند. پس اگر شما هم به فکر تعویض کلید و پریزهای قدیمی و مکانیکی خود با کلید لمسی هستید؛ صفحه مناسبی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید.

5 نکته مهم که قبل از خرید کلید لمسی حتما باید بدانید!

  • اینترفیس یا ظاهرکلید لمسی:

اولین نکته ای است که درهنگام خرید کلید لمسی، باید مورد توجه قرار گیرد. همان طور که می دانید، مرغوب بودن متریال به کاررفته در آن، تاثیر چشم گیری در انتقال حس لوکس بودن این محصول بوجود می آورد، برای مثال حس لمسی که از روی یک ورق پلکسی به شما منتقل خواهد شد با حس لمسی که از روی شیشه منتقل خواهد شد، بسیار متفاوت است.

  • اهمیت به طراحی ارگونومیک در نقاط لمس کلید:

از آنجایی که برخی از تولیدکنندگان، کیفیت را فدای کاهش هزینه های تولید می کنند، محل های لمس در بعضی از مدل های کلید لمسی، فاصله مناسبی از همدیگر ندارند، بنابراین هنگام لمس یکی از دکمه ها ممکن است دکمه دیگر هم تحت تاثیر قرار بگیرد. طراحی ارگونومیک متناسب با اندازه انگشت انسان هم علاوه بر کاربردی بودن تاثیر چشم گیری در زیبایی محصول دارد.

  • طراحی متناسب با سلیقه شما:

که تنها در برخی از برندهای موجود در بازار این طراحی های متنوع در نظر گرفته می شود. این در حالیست که برخی از برندهای دیگر تنها یک یا دو مدل از کلید را در بازارعرضه کرده اند. چنانچه تنوع دراینترفیس کلیدها یکی از دغدغه های ذهنی شماست، بهتر است پیش از خرید کلید لمسی از موجود بودن تنوع مدل برند مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید.

  • نصب آسان کلیدهای لمسی:

که متاسفانه در برخی از مدل های کلید لمسی روال کار کمی متفاوت است، زیرا از ابعاد استاندارد موجود در بازار پیروی نکرده است. چنانچه کلید به گونه ای طراحی شده باشد که در قوطی کلید خاصی قابل نصب باشد، برای نصب کلید در ساختمان های در حال استفاده، نیاز به تخریب و عوض کردن قوطی کلید است، این در حالیست که برخی از تولیدکنندگان کلید لمسی،این نکته را رعایت نمی کنند. پس اگر برای ساختمانی که در حال استفاده از آن هستید می خواهید کلید لمسی بخرید، دنبال محصولاتی باشید که در قوطی کلیدهای سنتی هم قابل نصب باشند.

شاید برایتان جالب باشد: هر آنچه که باید در مورد پریز هوشمند و راه های نصب و راه اندازی آن در خانه های هوشمند و سنتی بدانید!

  • خدمات پس از فروش:

از آنجایی که کلیدهای لمسی مکانیزم عملکرد و ساختار الکترونیکی نسبتا پیچیده ای نسبت به کلیدهای روشنایی سنتی دارند.از این رو ممکن است در طول عمر مفیدشان دچار مشکلاتی بشوند و نیاز به تعمیر داشته باشند. با توجه به هزینه پرداخت شده برای این کلیدها، می دانیم که تعویض کردن کلید معیوب هزینه بالایی دارد.علاوه بر این در صورتی که حتی هزینه تعویض را به جان بخریم، از تفاوت احتمالی ظاهر کلید جدید با کلیدهای قبلی نیز نمی توان چشم پوشی کرد!!! پس بهتر است، در هنگام خرید کلیدهای لمسی از داشتن خدمات پس از فروش واقعی اطمینان حاصل کنید.

چرا کلید لمسی؟

اشاره به کاستی های سیستم های قدیمی خیلی وقت ها، لزوم استفاده از فناورهای نوین را توجیه می کند. در این مطلب قصد داریم به مقایسه کلید هوشمند با کلید سنتی بپردازیم.

عملکرد کلید سنتی چگونه است؟

در شیوه سنتی اگر کنترل یک سرخط روشنایی با استفاده از یکی از کلیدهای تک پل، دو پل، تبدیل و صلیبی (کلیدهایی که در بیش از دو نقطه خاموش وروشن شوند) باشد، تا آخر نیز به همین شکل خواهد بود و شما  غیر از استفاده از این کلیدها به گونه ای دیگر نمی توانید کنترل آن سر خط روشنایی را در دست داشته باشید. درحالیکه با بهره گیری از انعطاف پذیری سیستم کلیدهای هوشمند، به راحتی می توانید سرخط یک روشنایی جدید را وارد مجموعه خانه هوشمند تان نمایید و کنترل آن را از طریق تمامی درگاه های ارتباطی و کنترلی هوشمند به دست بگیرید. در صورت سوختن یک چراغ و یا تغییر و تعمیر در مسیر یک سرخط روشنایی، شما حداقل مجبور به قطع برق فیوزی هستید که آن سرخط روشنایی در مسیر خروجی آن فیوز است پر واضح است که آن فیوز مربوط به  همان یک سرخط نیست و در نتیجه ممکن است برای ایجاد این تعمیرات یا تغییرات برای مدتی که فیوز قطع است، سایر سرخط های روشنایی و حتی پرده هوشمند، آیفون تصویری و پریز که در مسیر آن فیوز هستند خاموش باشند و این کار تعمیرات را در ساعات تاریک شبانه روز غیر ممکن می نماید.

معایب استفاده از کلید های سنتی

در شیوه روشنایی سنتی هیچ مدیریت مستقیمی بر روی میزان مصرف انرژی وجود ندارد و به همین جهت انرژی به میزان زیادی اتلاف می گردد. اما در مورد کلید های هوشمند، شما با طراحی کردن سناریوهای متفاوت می توانید بر میزان مصرف سیستم روشنایی خود مدیریت داشته و برای تک تک سر خط های روشنایی خود می توانید برنامه ای تنظیم کنید. که این عامل خود می تواند با بسیاری از مولفه های دیگر نظیر سیستم های صوتی، گرمایش و سرمایش، پرده برقی و …هماهنگ شود و در اجرای سناریوهای کارآمد و تخصصی مانند سناریوی مهمان، سناریوی خواب، سناریوی مطالعه، سناریوی خارج از خانه و … استفاده شود.

کلید لمسی چهار پل

از دیگر معایب کلید های سنتی این است که با گذر زمان و فرسوده شدن کلیدها در سر خط های روشنایی میزان ولتاژ برق ورودی به منزل دچار نوسان می شود، که این عامل موجب سوختن لامپ ها و بویژه لامپ های کم مصرف می گردد.

چرا کلید لمسی جایگزین کلید سنتی شد؟

با گذر زمان و تغییر در نوع طراحی داخلی ساختمان ها به خصوص ساختمان های با متراژ بالا و استفاده از روشنایی های متعدد، بی شک  یکی از مهمترین اشکالات استفاده از کلیدهای سنتی، تعدد کلیدهای نصب شده بر روی دیوار بود، که هم کارِاجرا و سیم کشی  را دچار اشکال می کرد و هم از لحاظ جلوه بصری در خانه های مدرن امروزی، به عنوان یک عنصرزیبا محسوب نمی شد. این در حالیست که در سیستم روشنایی هوشمند با استفاده از انواع کلیدهای هوشمند دیواری متناسب با سلیقه شما و همچنین نیاز فضا، به جای شمار بالای کلیدهای سنتی در سطح دیوار، در هر فضای ساختمان، تنها یک کلید هوشمند قرار می گیرد. که علاوه بر کنترل تک تک تمامی سرخط های روشنایی، میتواند سناریوهای گوناگون را نیز اجرا نماید.

مزیت های استفاده از کلید لمسی

کلیدهای لمسی هوشمند براحتی با استفاده از ریموت کنترل و یا اپلیکیشن نصب شده بر روی انواع موبایل و تبلت چه در داخل و چه در خارج از خانه قابل مدیریت و کنترل می باشند. این گزینه ها تنها بخشی از مزایای استفاده از این محصول جدید است، که در مقابل سیستم روشنایی سنتی مطرح شده اند و مسلما هر سازنده و مالکی را بر آن می دارد تا سیستم روشنایی ساختمان خود را در طرح های هوشمند اجرا کرده و از مزایای بیشمار آن نهایت استفاده را ببرد.

به طور کلی کلیدهای لمسی امروزه  دارای تنوع زیادتری نسیت به گذشته هستند که هم می‌توانند به خوبی با دکوراسیون منزل شما هماهنگ شوند و علاوه بر زیبایی و جذابیت خاصی که به محیط می بخشند؛ تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی شما در خانه مدرن تان نیز دارند.

ویژگی‌های کلید لمسی هوشمند

کلید لمسی از انواع تکنولوژی‌های لمسی مختلف استفاده می‌کند؛ که متداول‌ترین آنها صفحه‌های لمسی خازنی، صفحه‌های لمسی مقاومتی و صفحه‌های لمسی پیزوالکتریک است. قطعا شما پیش از دیدن کلید لمسی قالب این تکنولوژی‌ها را در گوشی‌های هوشمند خود دیده‌اید. صفحه اولین گوشی‌های لمسی از تکنولوژی صفحه لمسی خازنی بهره می‌برد. این صفحات نیازمند فشاری محدود روی صفحه بودند و به کاربر احساسی مبنی بر وجود نوعی مایع ژله مانند زیر صفحه نمایش را منتقل می کردند.

صفحه لمسی

پس از آن صفحات مقاومتی روی کار آمدند. این صفحات دارای دقت بالاتری بوده و حساسیت بیشتری نسبت به لمس دارند. این صفحات لمسی را حتما در گوشی‌های هوشمند چند سال گذشته دیده‌اید. اما در کلید لمسی مسئله انتخاب تکنولوژی صفحات لمسی مسئله متفاوتی است و بسته به نوع و کاربرد صفحه مورد نظر می‌توان انتخاب های متفاوتی داشت. از این رو هنگام انتخاب این موضوع تنها یکی از موضوعات مهم در انتخاب کلید لمسی است.

از همه مهم‌ تر جالب است بدانید کلیدهای لمسی قابلیت هماهنگی خوبی با امکانات برق‌کشی ساختمان‌های قدیمی دارند. به نوعی که می‌توانید بدون ایجاد تغییر در سیستم سیم‌کشی ساختمان و با استفاده از همان قوطی‌های تقسیم قدیمی، از مزیت کلید لمسی و کاربردهای آن به بهترین وجه ممکن استفاده کنید.

ویدئوی زیر اطلاعات بیشتری از کلید لمسی در اختیارتان قرار می دهد؛

کلید لمسی با کلید هوشمند چه تفاوت هایی دارند؟

به طور کلی کلید لمسی برای کنترل روشنایی به دو دسته کلید لمسی ساده و کلید لمسی هوشمند تقسیم می شود. کلید لمسی ساده عملکردی مشابه کلیدهای سنتی دارد اما ظاهر آن بسیار زیباتر و جذاب تر از کلیدهای سنتی است و براحتی می تواند دکوراسیون داخلی منزل شما را تحت تاثیر قرار دهد.اما در مورد کلید لمسی هوشمند اوضاع کمی متفاوت تر بوده و مکانیزم کلید دارای ساختار پیچیده تری است. بنابراین به طور خلاصه می توان گفت که کلید لمسی هوشمند جهت کنترل تمام تجهیزات روشنایی در خانه هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد، این در حالیست که این کلیدها علاوه بر ظاهر زیبا و چشم نواز، کارایی خوبی نیز به کاربران ارائه می دهند. با استفاده از این کلیدها امکان کنترل سیستم روشنایی به صورت محلی (با استفاده از کلید) و همچنین با استفاده از موبایل فراهم می شود. برای کنترل سیستم روشنایی از طریق موبایل لازم است پس از نصب کلید لمسی هوشمند و اتصال آن به لامپ مورد نظر، باید کلید برای نرم افزار کاربردی و کنترل کننده مرکزی تعریف شود. پس از تعریف کلید در نرم افزار کاربردی خانه هوشمند، آیکون های مربوط به کلید در نرم افزار نمایش داده می شوند. در کلیدهای لمسی خانه هوشمند آلفا امکان تعریف کردن آیکون های دلخواه برای هر مورد از پل های کلید وجود دارد. برای کنترل سیستم روشنایی، کافی است وارد نرم افزار خانه هوشمند شده و  فقط آیکون مربوط به کلید مورد نظر را لمس نمایید.

لطفا حتما فراموش نکنید که کلید لمسی استاندارد بخرید!

استاندارد بودن محصولات الکترونیکی مستقیما سلامتی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال اگر یک محصول الکترونیکی میزان تشعشعی بیش از حد استاندارد داشته باشد، در دراز مدت باعث بروز مشکلاتی برای افراد خانواده می شود. بنابراین بهتر است هنگام خرید کلید لمسی، محصولاتی را خریداری کنید که استانداردهای بین المللی و ملی را پاس کرده باشند.

هنگام خرید کلید لمسی به مصرف برق آن دقت کنید!

توان مصرفی کلید به منزله افزایش مصرف برق و به طبع آن افزایش مبلغ قبض خانه تان می شود. در بازار کلیدهایی هستند که به دلیل طراحی مناسب و استفاده از قطعات الکترونیکی با کیفیت توان مصرفی بسیار پایین تری به نسبت سایر موارد دارند.برای مثال توان برق مصرفی کلید لمسی آلفا در حدود 1.5 وات است که در مقایسه با برند های مشابه بسیارکم مصرف می باشد.

کلید لمسی ایرانی

آیا در مورد خرید کلید لمسی می توان به تولیدکنندگان ایرانی اعتماد کرد؟

در مورد این نکته حقیقتا پیچیدن یک نسخه کار آسانی نیست. بلکه فقط می توان به ارائه یک پیشنهاد منظقی پرداخت. نکات بسیار سلیقه ای در خرید یک کلید لمسی هوشمند مطرح است مانند توسعه پذیر بودن، طراحی سفارشی و … که تنها در صورتی که از یک تولیدکننده ایرانی خرید کنید.خوشبختانه شرکت های مختلف با سطح توانمندی های متفاوتی در سطح ایران اقدام به تولید این تجهیزات می نمایند. حتما هنگام خرید محصول ایرانی هم به نکات گفته شده در بالا دقت کنید.

اگر شما هم به نکته مهمی که باید در هنگام خرید کلید لمسی، یا کلید هوشمند مورد توجه قرارگیرد، برخوردید می توانید آن را در ادامه همین مطلب با دیگران به اشتراک بگذارید …