سیستم کنترل تهویه هوا و تاسیسات تهویه مطبوع این امکان را برای بهره برداران و صاحبان خانه هوشمند فراهم می کند تا تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان را در فصول مختلف سال و ساعات مختلف شبانه روز بصورت اتوماتیک بدون نیاز به حضور اپراتور و نیروی انسانی کنترل نمایند. شرایط کارکرد سیستم کنترل تهویه هوا بر اساس سناریوهای از پیش تعریف شده متناسب با دما و شرایط محیطی در ساختمان تنظیم می شود به همین دلیل این سیستم می تواند بدون نیاز به سرکشی و نظارت در تمامی لحظه ها هوای مطبوع مورد نظر را درکلیه فضاهای ساختمان تامین نماید.

بسته به نوع کاربری که ساختمان دارد،کنترل شرایط محیطی ساختمان اعم از دما، رطوبت،گرمایش و سرمایش فصلی، کنترل آلاینده های سیال در هوا،کنترل هوای تازه به نسبت حضور افراد در ساختمان و بسیاری از پارامترهای دیگر با استفاده از سیستم کنترل تهویه هوا امکان پذیر می باشد.

کنترل هوشمند،سیستم کنترل تهویه هوا در ساختمان علاوه بر اینکه منجر به کاهش خطای نیروی انسانی می گردد، در افزایش دقت و سرعت تنظیم شرایط محیطی نیز موثر می باشد، در نتیجه کنترل ساعات کارکرد دستگاه بر اساس نیاز واقعی، موجب می گردد تا عمر سیستم هواساز و تجهیزات و متعلقات آن افزایش پیدا کند. این امر موجب می گردد تا نه تنها صرفه جویی در وقت و هزینه ایجاد گردد، بلکه صرفه جویی در هزینه تعمیرات و نگهداری سیستم های کنترل تهویه هوا که از قیمت های بالایی برخوردارند نیز حاصل می شود.

 

سیستم تهویه مطبوع در خانه هوشمند چه مزایا و معایبی دارد؟

8 مزیت استفاده از سیستم کنترل تهویه هوای هوشمند:

 • کنترل اتوماتیک سیستم تهویه هوا در ساعات مختلف شبانه روز و فصول مختلف سال
 • بدون نیاز دائمی به تاسیسات کار ِساختمان، جهت نظارت و سرکشی سیستم تهویه هوا
 • کنترل نمودن شرایط محیطی (دما، رطوبت، آلاینده ها و …) بسته به نوع کاربری که ساختمان دارد از جمله (اداری، مسکونی، تجاری، بیمارستانی و…)
 • کنترل هوشمند هوای تازه و هوای بازگشتی به تناسب حضور افراد در ساختمان به جهت صرفه جویی در مصرف انرژی
 • کنترل نمودن آلاینده های سیال در هوا بوسیله اندازه گیری لحظه ای گازهای موجود در هوا و کنترل میزان آنها جهت حفظ نمودن سلامت محیط زیست
 • صرفه جویی در میزان انرژی مصرفی گرمایشی/سرمایشی و هزینه های قبوض انرژی ساختمان
 • بهینه سازی ساعات کارکرد و افزایش عمر تجهیزات هواساز با کنترل هوشمند کارکرد سیستم
 • قابلیت تطبیق نمودن شرایط کاری هواساز بصورت هوشمند، با تغییر فصل و دمای بیرونی ساختمان

 

برخی از مشخصات و قابلیت های فنی سیستم کنترل تهویه هوای هوشمند

 1. کنترل فن ها، شیرهای کویل سرد و گرم، دمپرها، Heat Recovery، رطوبت زن، خشک کن، هیتر برقی، پمپ ها و سایز تجهیزات درونی سیستم های تهویه هوا.
 2. امکان کنترل نمودن فن های تک دور، دو دور و دور متغیر
 3. قابلیت کنترل دستگاه تهویه هوا بر اساس یک برنامه زمانبندی و حتی اعمال چندین برنامه زمانی در یک روز.
 4. بهره وب سرور داخلی و HMI گرافیکی سه بعدی جهت کنترل هواساز، تنظیم Set Point و مشاهده و مدیریت آلارم های سیستم.
 5. بهره گیری از پورت های RS232 ، RS 485 TCP/IP , و پروتکل های Modbus RTU, Bacnet/IP و Bacnet/MSTP
 6. قابلیت کنترل چندین سیستم تهویه هوا با استفاده از یک کنترلر
 7. دارای نرم افزار Web Based جهت کنترل و مانیتورینگ با کاربری بسیار ساده و درعین حال با قابلیت های مدیریتی بسیار قوی
 8. امکان کنترل نمودن هواساز از طریق صفحه نمایش، وب سرور داخلی و نرم افزار
 9. امکان مانیتورینگ لحظه ای وضعیت فن (تسمه و موتور)، فیلتر، سیستم ضد یخ زدگی، سنسور دود، دمپرها، کارکرد دستی و اتوماتیک دستگاه
 10. دارای سیستم هشدار بسیار قوی با امکان جلوگیری از بروز اشکالات سلسله مراتبی، با قابلیت گزارش از طریق SMS
 11. قابلیت کنترل دما در مود Cascade و Constant و کنترل از طریق دمپر یا کویل آب با کویل گرم یا HRU یا همه با هم و  Outdoor Component
 12. دارای سیستم Anti-Lock شیرهای گرم و سرد و سیستم Heat Recovery
 13. قابلیت کنترل دستی کلیه قسمت های هواساز و کلیه PID های کنترلی
 14. قابلیت کنترل و اندازه گیری سطح CO2  و سایر آلاینده های سیال گازی
 15. قابلیت تشخیص Block شدن دمپرها و تشخیص عدم کارکرد مناسب آنها
 16. قابلیت کنترل هواساز از طریق استاندارد DIN 1946 و DIN EN 15251
 17. قابلیت پشتیبانی از مود راه اندازی در زمستان و تابستان (هوای بسیار گرم و هوای زیر صفر درجه)
 18. قابلیت محاسبه هزینه انرژی مصرفی در قسمت گرمایش و سرمایش
 19. قابلیت تنظیم بر روی مود کاری Economy / Comfort / Normal
 20. کنترل از طریق آنتالپی
 21. امکان کنترل هوای یک محیط از طریق چندین هواساز

نحوه کار سیستم کنترل تهویه هوا در خانه های هوشمند

سیستم کنترل تهویه هوا HVAC

در مورد این سیستم ها که اصطلاحا HVAC نیز نامیده می‌شوند نظرات متفاوتی وجود دارد، اما با نگاهی عمیق تر درمی‌یابیم که این ارتقا موجب ایجاد راحتی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی می گردد. در ادامه توضیحاتی راجع به امکانات و بخشهای مختلف این سیستم‌های هوشمند آورده شده‌است:

ترموستات های هوشمند ترکیبی از ترموستات های قابل برنامه‌ریزی قدرتمند هستند که  می‌توانند زمانبندی موردنظر شما را یاد بگیرند و روزانه بر اساس این زمانبندی تنظیم گردند و یا در زمانی که شما برای مدتی دور از منزل به سرمی‌برید، از یک آشکارساز حرکتی برای تنظیمات خودکار تهویه مطبوع و دمای خانه استفاده‌کنند.

ترموستاتهای هوشمند همچنین قابلیت کار با وای فای را نیز داشته و به شما اجازه می‌دهند از طریق گوشی هوشمند یا تبلت، کنترل و تنظیمات لازم آن را اعمال کنید. در این ساختار یک ارتباط دیجیتالی بین سنسورهای بی‌سیم و کنترل کننده HVAC بوجود می آیدکه طراحی و نصب آن آسان بوده و زمانی که اشخاص خانه را ترک می‌کنند به صورت خودکار، با استفاده از تکنولوژی کنترل بی‌سیم می‌توان این سیستم را خاموش نمود و درهنگام ورود افراد، سیستم را جوری تنظیم نمود که درجه حرارت را افزایش دهد و مانع از ایجاد گرما یا سرمای زیاد و غیرضروری در داخل منزل شود و همچنین امکان کنترل از راه دور را نیز فراهم می نماید.

 

تهویه مطبوع در خانه هوشمندسیستم‌های منطقه‌بندی خانه هوشمند، به شما اجازه می دهند تا درجه حرارت هر اتاق و هر قسمت از خانه را به طور مستقل مدیریت نمایید. برای مثال، اتاق خواب شما در زمان خوابیدنتان ممکن است نیاز به گرمایش بیشتری داشته باشد یا در آشپزخانه‌ خانه هوشمندتان بدلیل گرمای اجاق گاز نیاز به سرمای بیشتری نسبت به اتاق نشیمن باشد. که این اقدامات با بهره گیری از سنسورهایی که می‌توانند حضور ساکنین را در اتاق های مختلف نظارت نمایند و همچنین به صورت خودکار جریان هوا را بر حسب نیاز تنظیم می نمایند.

دستگاه رطوبت و دستگاه رطوبت‌گیر هوشمند بر میزان سطح رطوبت داخل خانه نظارت می‌کند و به صورت خودکار روشن یا خاموش می‌شوند.

سیستم های تهویه مطبوع هوشمند بر رطوبت، دما و جریان هوای خانه نظارت می‌کنند و نیاز به تهویه هر قسمت از خانه را بررسی کرده و کار تهویه مطبوع را برای هر مکان به صورت خودکار انجام می‌دهند.

 

سیستم های هوشمند می‌توانند داده های محیط را جمع‌آوری و ثبت کنند و بر این اساس هزینه‌های مصرف انرژی را کاهش دهند. در این میان، اینترنت اشیاء، فن‌آوری کنترل هوشمند را قادر می‌سازد که یک سیستم HVAC هوشمند را فعال کند. سنسورهای هوشمند زیادی در داخل هر سیستم HVAC وجود دارد که داده‌های دما، رطوبت، حرکت و مصرف انرژی را از محیط جمع آوری می‌نمایند. بر این اساس می توانید، مطابق با نیاز هر قسمت از خانه، تنظیمات مختلفی روی پروفایلهای کنترل HVAC داشته‌باشید.