درباره آبیاری هوشمند چه می دانید؟!!

تا به حال برایتان پیش آمده که به علت دغدغه و مشغله کاری بالا از نگهداری گل ها و گیاهانی که علاقمند به داشتنشان هستید صرف نظر کنید؟ در این مقاله با معرفی و شناساندن شیوه های هوشمندانه آبیاری، شما را دعوت به خرید زیباترین و حتی حساس ترین گلها می کنیم.

مروری بر عناوین مقاله:

آبیاری هوشمند چیست؟
آیا استفاده از سیستم های آبیاری هوشمند مزایایی دارد؟
آیا هزینه آبیاری هوشمند به داشتنش می ارزد؟
برای چه گیاهانی می توان از سیستم آبیاری هوشمند استفاده کرد؟
موارد مصرفی آبیاری هوشمند در فضاهای مختلف را می دانید؟
سیستم ها آبیاری هوشمند در یک خانه هوشمند چگونه عمل می کند؟
آیا می دانید تجهیزات آبیاری در خانه هوشمند به چه صورت عمل می کنند؟
برای طراحی سیستم آبیاری هوشمند به تجهیزات زیادی نیاز ندارید.
چگونه یک ساختمان هوشمند زمان آبرسانی به گیاهان را می داند؟
آیا بهترین راه صرفه جویی در آب، آبیاری هوشمند است؟
50 درصد کاهش مصرف آب با آبیاری هوشمند امکان پذیر است؟

 

آبیاری هوشمند چیست؟

آبیاری هوشمند سیستمی است که میزان مصرف آب مورد نیاز را با توجه به شرایط خاک به صورت کنترل شده و خودکار انجام می دهد. با طراحی یک سیستم هوشمندانه آبیاری می توان برای انواع گیاهان با شرایط نگهداری مختلف، برنامه ریزی متناسبی در نظر گرفت.

آیا استفاده از سیستم های آبیاری هوشمند مزایایی دارد؟

سیستم آبیاری هوشمندباعث می شود که میزان مصرف آب تا حد زیادی پایین بیاید. خود این موضوع از پرداخت هزینه های بالای مصرفی جلوگیری می کند. علاوه بر این، با در نظر گرفتن اینکه ذخایر آبی در جهان رو به اتمام است، علی الخصوص ایران که جزء کشورهای خشک و کم آب است، جدی گرفتن این مسئله می تواند حتی برای نسل های آینده نیز مفید واقع شود.

آیا هزینه آبیاری هوشمند به داشتنش می ارزد؟

این پرسشی است که در مورد تمامی خدماتی که برای آن هزینه ای پرداخت می شود، به ذهن می رسد. همینطور در مورد آبیاری هوشمند نیز می توان این سوال را در نظر گرفت. شما طبیعتا برای داشتن خانه ای که در قسمت آبیاری، هوشمندانه عمل کند باید هزینه ای پرداخت کنید. اما نکته مورد توجه این است که کاهش هزینه ثانویه ای که این ویژگی به ارمغان می آورد، بهای اولیه ای که متحمل پرداختش خواهیم شد را تا مقدار زیادی کم کند.

هزینه راه اندازی سیستم آبیاری هوشمند چقدر است؟
برای چه گیاهانی می توان از سیستم آبیاری هوشمند استفاده کرد؟

شاید بیشترین مورد استفاده آبیاری های هوشمند، گلخانه ها، مزارع و باغ ها باشند اما ناگفته نماند که با ماشینی شدن فعالیت های روزمره انسان ها، گلدان های خانگی نیز از این هوشمندی مستثنی نیستند. امروزه با توجه به حجم زیاد کاری و کمبود وقت، بسیاری به سمت داشتن خانه هایی حرکت می کند که به صورت هوشمندانه مراقبت از خود را برعهده بگیرند.

موارد مصرفی آبیاری هوشمند در فضاهای مختلف را می دانید؟

• سیستم آبیاری هوشمند کشاورزی
• سیستم آبیاری هوشمند فضای سبز
• سیستم آبیاری هوشمند باغ
• سیستم آبیاری هوشمند گلخانه، گیاهان، گلدان
• سیستم آبیاری هوشمند خانه

سیستم ها آبیاری هوشمند در یک خانه هوشمند چگونه عمل می کند؟

شاید بر این باور باشید که با تهیه سنسورهای رطوبت سنج خاک گلدان بتوانید یک سیستم آبیاری هوشمند خانگی طراحی کنید، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که شرایط نگهداری گیاهان مختلف و درجه رطوبت مورد نیاز هرکدام کاملا متفاوت است.
طراحی سیستم آبیاری هوشمند در یک خانه هوشمند کاملا متفاوت است. می توان از ساختمان هوشمند انتظار یک آبیاری هوشمند و تمام خودکار را داشت.

رابط کاربری (interface) هماهنگ با تجهیزات آبیاری هوشمند :

آیا می دانید تجهیزات آبیاری در خانه هوشمند به چه صورت عمل می کنند؟

به کمک سیستم آبیاری در خانه هوشمند می توان برای هر مدل از تجهیزات و روشهای آبیاری، برنامه ای متناسب با آن روش را پیش بینی می نماید، به عنوان مثال در روش آبیاری قطره ای( آبیاری هوشمند )، چون آب از طریق لوله ها جریان می یابد، هدف این بوده که بذر علف های هرز آبیاری نشود و در واقع فقط قسمت هایی از فضای سبز که گیاه در آن کاشته شده آبیاری شود و در نتیجه علف های هرز کمتر رشد می کنند.

این مقاله برای شما جذاب خواهد بود، اگر به گیاهان متنوعی علاقمندید: خانه هوشمند و سیستم آبیاری هوشمند

همینطور برخی از گیاهان نیاز به دریافت میزان کمتری از آب به نسبت سایر پوشش های گیاهی از جمله پوشش چمن دارند. در این حالت سیستم هوشمند از طریق نرم افزار خود می تواند برای تجهیزات آبیاری، زمان بندی تعریف نماید و بر اساس میزان و درصد رطوبت خاک، آبیاری را متوقف و یا ادامه دهد.


برای طراحی سیستم آبیاری هوشمند به تجهیزات زیادی نیاز ندارید. برای کنترل سیستم آبیاری فضای سبز از طریق سیستم خانه هوشمند تنها به یک شیربرقی آب نیاز است که از طریق یک رشته سیم به تابلو مرکزی سیستم هوشمند متصل شده باشد. منتها جهت اجرای سیستم آبیاری در یک روف گاردن لوکس و یا فضای سبز یک خانه ویلایی به تجهیزات دیگری نیز نیاز است، تجهیزاتی مانند دریپر یا نازل، لوله 6 میلیمتری (اسپاگتی) برای گلدانها و یا 16 میلیمتری جهت باغچه که انشعاب های 6 میلیمتری هم به آن متصل می شوند و در نهایت شیر برقی آب که بوسیله برق، آب را قطع یا وصل می کند.

لازم به ذکر است که تجهیزات مربوط به سیستم آبیاری از جمله لوله و نازل و … در فروشگاه های مخصوص تجهیزات کشاورزی و همچنین لوله و اتصالات عرضه می شود اما خانه هوشمند همانطور که در سطرهای بالا توضیح داده شد از طریق شیربرقی آب می تواند این تجهیزات را مدیریت و کنترل نماید.

چگونه یک ساختمان هوشمند زمان آبرسانی به گیاهان را می داند؟

کافیست روی مانیتور لمسی خانه هوشمند گزینه (فعال با درصد رطوبت) را انتخاب نمائید، سنسورهای رطوبت سنج که در قسمت های مختلف فضای سبز خانه هوشمند تعبیه شده است می تواند میزان رطوبت خاک را استخراج نموده و به اطلاع CPU سیستم هوشمند برساند، در واقع هر وقت نیاز به آبیاری باشد، زمان باز شدن شیر آب صادر خواهد شد. نگهداری از گل و گیاهان حساس خود را به خانه هوشمندتان بسپارید.

آیا بهترین راه صرفه جویی در آب، آبیاری هوشمند است؟

می توانید آبیاری هوشمند را به عنوان یک راه میانبر برای کاستن از میزان مصرفی آب در خانه در نظر بگیرید. با شیوه های مختلف آبیاری که در یک خانه هوشمند موجود و قابل استفاده است، می توان برای آبیاری گیاهان مختلف، مقدار و زمان آبرسانی متفاوتی تعریف کرد. پر واضح است که با وجود چنین سیستمی در خانه، مقدار آب مورد نیاز گیاهان تامین شده و هیچ مازاد مصرفی وجود نخواهد داشت. با آبیاری هوشمند، به نجات زمین بیاندیشیم

وقتی سیستم ابیاری هوشمند داری، دیگه نگران قبض اب نیستی
50 درصد کاهش مصرف آب با آبیاری هوشمند امکان پذیر است؟

همیشه در ساختمان هایی که از سیستم مدیریت هوشمند بهره مند هستند، کاهش چشمگیر مصرف انرژی را مشاهده گر هستیم. البته لازم به ذکر است که تعیین درصد دقیق،کمی مشکل است زیرا این عدد می تواند رقم متغیری باشد، درواقع شرایط مختلفی روی این عدد تاثیرگذار است. عوامل متنوعی مانند؛ سن ساختمان، نوع امکاناتی که در ساختمان مورد استفاده است، کسانی که در ساختمان ساکن هستند و… اما در کل و به صورت میانگین می توان میزان 20 تا 40 درصد کاهش مصرف انرژی را برای این ساختمان ها در نظر گرفت.

از این مقاله چه نتیجه ای می گیرید؟

مطالعه مطالب این مقاله بیانگر است که آبیاری هوشمند مانند هر امکان دیگری برای ما آسایش به ارمغان می آورد، آسایشی که هم جنبه مادی و هم جنبه راحتی خواهد داشت. به طوری که با وجود این قابلیت می توانیم بدون دغدغه و با آرامش خاطر گل ها و گیاهان زیاد و متنوعی را در خانه نگهداری کنیم و نگران شرایط رسیدگی و خراب شدنشان نباشیم. البته که از قبوض پرداختی هر ماه نیز به مقدار قابل توجهی کاسته خواهد شد.