کلید لمسی برای ایجاد یک ارتباط سریع و مدرن هم با خانه هوشمند و هم یک خانه معمولی طراحی شده است. از این رو می تواند پاسخگوی نیازها و فرمان های متفاوت کاربران باشد.

کلید لمسی به زودی به یک جریان اجتماعی همه گیر تبدیل خواهد شد!   

یکی از مباحثی که همواره در زیبا سازی محیط های مختلف مورد توجه قرار می گیرد، اهمیت به روشنایی یک فضا است. پرداختن به کیفیت روشنایی یک فضای داخلی از  نیازهای اساسی انسان است. پس در راستای تحقق این نیاز تمام ابزارهایی که برای روشن کردن محیط استفاده می شوند به اندازه ی خود منبع نور، از اهمیت بالایی برخوردارند.

بیشتر بدانید: انواع کلیدهای لمسی آلفا +مشخصات، ویژگی ها و قیمت کلید لمسی

نسل جدیدی از کلیدهای الکترونیکی را کلیدهای لمسی تشکیل داده اند. ما بر این باوریم که به زودی انقلاب کلید لمسی رخ می دهد و این کلیدها به سرعت جایگزین نسل قبلی خود خواهند شد. مانند تمام دستگاه های الکترونیکی که به سرعت پیشرفت کردند و خود را با تمام جنبه های زندگی مان عجین کردند.

در این پادکست با لزوم جایگزینی کلیدهای هوشمند به جای کلید های معمولی آشنا خواهید شد.

آیا می دانید بهترین مدل کلید لمسی کدام است ؟

تشخیص اینکه کدام یک از انواع کلیدهای لمسی مناسب ترین گزینه است، انتخاب آسانی نیست. هر کدام از برندهای موجود در بازار  مزایا و معایب منحصر به خود را دارند. این درحالی است که یک کلید لمسی خازنی می تواند برای یک کاربر، کاربرد بهتری داشته باشد اما شاید یک کلید لمسی مقاومتی برای یک کاربر دیگر مناسب تر عمل کند. نکته حائز اهمیت این است که باید بدانید که چه زمانی و چگونه از هر یک از این کلیدها استفاده نمایید و با استفاده از این اطلاعات مناسب ترین کلید را برای پروژه های خود انتخاب کنید. در ادامه به توضیح چند نمونه از کلیدهای لمسی می پردازیم.

صفحه کلیدهای لمسی خازنی

کلیدهای لمسی خازنی نوع خاصی از کلیدهای لمسی هستند که تنها به یک الکترود نیاز دارند تا عمل کنند. معمولا این الکترود پشت یک متریال غیرهادی مانند چوب، شیشه و حتی پلاستیک جایگذاری می شود. کلیدهای لمسی خازنی با استفاده از شارژ الکتریکی تولید شده به واسطه لمس کلید توسط انسان، کار می کنند. کلید شارژ و دشارژ می شود تا تغییرات ظرفیت خازن را شناسایی کند. بنابراین زمانیکه فرد کلید را لمس می کند، ظرفیت خازن افزایش می یابد و بنابراین کلید، ورودی دریافت شده از اپراتور انسانی را شناسایی می نماید. کلیدهای لمسی خازنی بعلاوه می توانند به عنوان سنسورهای مجاورتی کوتاه برد استفاده شوند.

صفحه کلیدهای لمسی مقاومتی

نوع دیگری از کلیدهای لمسی، کلیدهای لمسی مقاومتی می باشند. که مکانیزم فعالیت این کلیدها برخلاف کلیدهای لمسی خازنی، بر مبنای دریافت ورودی به واسطه شارژ الکتریکی نمی باشد. بلکه شیوه ی عملکرد این کلیدها، متاثر از دو الکترود جایگذاری شده در آنهاست که با یکدیگر در تماس می باشند. به این صورت که وجود دو الکترود منجر به کاهش میزان مقاومت بین دو قطعه فلز می شوند. بنابراین به کلید لمسی مقاومتی اجازه عمل داده می شود. کلیدهای لمسی مقاومتی، به نسبت کمتر از کلیدهای لمسی خازنی متداولند اگرچه که کماکان از آنها برای بسیاری از مصارف صنعتی و تجاری استفاده می شود.

مطالعه بیشتر: درباره صفحه لمسی مقاومتی و خازنی بیستر بدانید!

صفحه کلیدهای لمسی پیزوالکتریک

کلیدهای لمسی پیزوالکتریک، نوع سوم از کلیدهای لمسی هستند که شیوه ی کارکرد این کلیدها برمبنای رفتار سرامیک های پیزوالکتریک طراحی شده است و معمولا پشت یک سطح صاف ساخته می شوند. کلیدهای لمسی پیزوالکتریک از واسطه ها به صورت مجازی با هر نوع متریالی پشتیبانی می نمایند. بنابراین می توانند حتی به عنوان یک محرک نیز عمل نمایند، قابلیتی که برای کلیدهای لمسی خازنی و کلیدهای لمسی مقاومتی امکان پذیر نیست.

تشخیص اینکه کدام یک از انواع کلیدهای لمسی مناسب ترین گزینه است، انتخاب دشواری است. هر یک از  انواع کلیدها دارای مزایا و معایب منحصر به خود هستند. این درحالی است که یک کلید لمسی خازنی می تواند برای یک کاربر، کاربرد بهتری داشته باشد اما شاید یک کلید لمسی مقاومتی برای یک کاربر دیگر مناسب تر عمل کند. نکته حائز اهمیت این است که باید بدانید که چه زمانی و چگونه از هر یک از این کلیدها استفاده نمایید و با استفاده از این اطلاعات مناسب ترین کلید را برای پروژه های خود انتخاب کنید.

کلید لمسی در خانه هوشمند

11 مورد از فواید کلید لمسی که حتما باید بدانید!

 1. از کلیدهای لمسی می توان در اجرای کلیه ی سناریوهای خانه هوشمند بهره برد.
 2. کلید های لمسی قابلیت برنامه پذیری دارند، بنابراین می توان برای هر یک از پل ها، اجرای چندین دستور العمل را در نظر گرفت.
 3. رنج گسترده ای از ولتاژهای مصرفی در تکنولوژی ساخت انواع کلیدهای لمسی وجود دارد که متناسب با شرایط پروژه می توان از آن بهره برد.
 4. یکی از ویژگی هایی که موجب گسترش کاربردی این محصول می گردد، سهولت در نصب و اجرای آن با استفاده از قوطی های سنتی موجود در بازار می باشد.
 5. کلید های لمسی آلفا با قابلیت سفارشی سازی به صورت متناسب با پروژه های متفاوت، در انواع تک پل تا چهار پل با پریزهای ست و کلید های ترموستاتیک عرضه می گردند.
 6. استفاده از تکنولوژی پوشش پنل شیشه ای به جای پلکسی افزون بر دارا بودن خاصیت ضدخش، موجب انتقال بهتر و سریع تر واکنش لمس کاربران می گردد.
 7. مکانیزم داخلی ساخت کلید های لمسی به گونه ای طراحی شده است که قابلیت مقاومت بالایی را در برابر بار روشن شدن ناگهانی چندین لامپ به صورت همزمان دارا می باشد.
 8. در ساخت برخی از کلیدهای لمسی از نور LED تحت عنوان(night light) بهره گیری شده و موقعیت این LED ها در صفحه نمایش کلید در نظر گرفته شده است. هدف از قرار دادن این آپشن علاوه بر بحث زیبایی شناسی داشتن دید مناسب در تاریکی می باشد.
 9. هیچ گونه تداخلی در کارکرد مناسب و هماهنگ انواع کلید لمسی های موجود در بازار با طیف گوناگون لامپ های رشته ای، مهتابی، فلورسنتی ، هالوژنی و ال ای دی وجود ندارد.
 10. نوع دیگری از کلید های لمسی ، کلید های ترموستاتیکی می باشند که قابلیت انتقال دمای محیط به پردازنده مرکزی سیستم جهت برنامه ریزی و نمایش دمای محیط را دارند. علاوه بر این کلیدهای لمسی ترموستاتیک، قابلیت هماهنگ شدن با انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی منزل را داشته و می توانند با کنترلی هوشمند تاثیر بسزایی بر کاهش مصرف انرژی داشته باشند.
 11. کلید های لمسی علاوه بر شیوه ی لمس مستقیم پل ها می توانند توسط ریموت کنترل و یا در خانه هوشمند، از روی مانیتور لمسی قابل دسترسی باشند.

برای مطالعه بیشتر: شیشه هوشمند چیست؟ (تحلیل کاربرد شیشه هوشمند درخانه هوشمند)

شیوه ی نصب و راه اندازی کلید لمسی

شیوه راه اندازی کلیدهای لمسی درست مشابه اجرای کلید های معمولی می باشد. بنابراین می توان گفت که نصب آن بسیار ساده است. یکی دیگر از امکانات کلید لمسی قابلیت کنترل راحت از راه دور بوسیله ی گوشی تلفن همراه می باشد.

کلید لمسی آلفا، لمس یک حس مدرن

مطلب پیشنهادی: ترایاک یا رله کدام برای کلید لمسی مناسب تر است؟

 

آیا می دانستید که طول عمر کلید لمسی بیشتر از کلیدهای معمولی است؟

تکنولوژی ساخت کلیدهای لمسی به صورتی است که به علت عبور جریان ثابت از حسگرها دارای قدرت تفکیک بالایی می باشد. از مزایای بهره گیری از کلید لمسی برخورداری از طول عمر مفیدتر به نسبت کلیدهای معمولی است،که عدم استفاده از قطعات مکانیکی در تکنولوژی ساخت این کلیدها موجب این امر شده است.

محدوده ی کاربرد کلیدهای لمسی

یکی از مباحثی که همواره در زیبا سازی محیط های مختلف مورد توجه قرار می گیرد، اهمیت به روشنایی یک فضا است که پرداختن به آن از مهم ترین نیازهای انسان است در راستای تحقق این نیاز تمام ابزارهایی که برای روشن کردن محیط نیز استفاده می شوند به اندازه ی خود منبع نور، از اهمیت بالایی برخوردار می گردند. در طراحی دکوراسیون داخلی منازل یا محل های مختلف همواره اجزا و عناصر کوچکی وجود دارند که شاید حضور آنها به چشم نیاید ولی بودنشان ضروری و کاربردی است و البته در صورتی که به درستی انتخاب شوند علاوه بر کاربردی که دارند می توانند در زیبایی محیط نیز تاثیر  بسزایی بگذارند.

بیشتر بدانید: تفاوت پریز هوشمند در خانه هوشمند با نوع سیم کارتی آن را می دانید؟

کلید و پریز از ابزار کنترل جریان برق هستند و حضور آنها در مدارات الکتریکی امری غیر قابل چشم پوشی است. کلید ها و پریز ها به دلیل نوع کاربرد و استاندارد های مربوطه به انواع گوناگونی تقسیم می شوند. که هر کدام بنا بر مکان مورد استفاده انتخاب می گردند. همچنین در محاسبات الکتریکی، برای کلید ها و پریز ها باید استاندارد هایی رعایت گردد که بوسیله آن بتوان ضریب اطمینان و ایمنی را بهبود بخشید وکارایی را افزایش داد. محل کاربردکلید و پریز های لمسی در انواع پروژه ها از جمله خانه های لوکس ، بیمارستان ها و کلینیک های مدرن بد دلیل اینکه استفاده از کلید لمسی بسیار بهداشتی تر از کلید معمولی است و ادارات و آفیس های لوکس می باشد.

 

آیا کلید لمسی یک عنصر ضروری در ساختمان شماست؟

همانطور که گفته شد دست آوردهای تکنولوژی به سرعت وارد تمام عرصه های زندگی روزانه ما شده و به گونه ای استفاده نکردن از این تجهیزات برای اکثریت ما غیرممکن است.

این کلیدها ی لمسی مانند تمام تجهیزات دیگری که رفته رفته چهره و کاربرد جدیدی پیدا کردند،  قابلیت هایشان افزایش پیدا کرد و خود را با دنیای مدرن وفق داده اند.

شاید به زودیه زود استفاده از نسل قبلیه این کلیدها از یاد برود و کلیدهای لمسی به جایگزینی زیبا و متفاوت تبدیل شد.

نکته ای که نباید هرگز فراموش کنید

کلید و پریز از ابزار کنترل جریان برق هستند و حضور آنها در مدارات الکتریکی امری غیر قابل چشم پوشی است. کلید ها و پریز ها به دلیل نوع کاربرد و استاندارد های مربوطه به انواع گوناگونی تقسیم می شوند. که هر کدام بنا بر مکان مورد استفاده انتخاب می گردند. همچنین در محاسبات الکتریکی، برای کلید ها و پریز ها باید استاندارد هایی رعایت گردد که بوسیله آن بتوان ضریب اطمینان و ایمنی را بهبود بخشید و کارایی را افزایش داد.


pdf

 

فایل pdf مقاله زیر را به صورت رایگان دریافت نمایید:

کلید لمسی در خانه هوشمند

 


بعد از هر چیزی که دور برمون لمسی شد دیگه چه بخوایم و چه نخوایم نوبت رسیده بود به کلیدهای برق خونه ها مون ……  اینجوری شد که بچه های خلاق تیم خانه هوشمند آلفا ، این محصول را با ویژگی های منحصر به فردی عرضه کردن، که خیلی با هم نوع های دیگه ی خودش که در سطح بازار به طرز زیادی پیدا می شن تفاوت داره…. اینکه می گیم تو ساخت این محصول خلاقیت بوده شعار نیست یه نگرش، که شما ته مایه های این نگرش رو حتی تو کلیپی که به معرفی این محصول می پردازه هم می بینین…

برای خرید کلید لمسی آلفا کلیک کنید!