یکی از معضلات بزرگ برای تمام رانندگان پیدا کردن جای پارک به خصوص در مرکز شهر است. به حدی که در ساعت های شلوغ و پر ترافیک، یک مسابقه تمام عیار بین ماشین ها و رانندگان بر سر پارک ماشین در می گیرد! آمارها نشان می دهد هر راننده در سال به طور متوسط حدود 100 ساعت در جستجوی یک مکان برای پارک ماشین است و این عدد یک سوم از ترافیک مرکز شهر را تشکیل می دهد.

نکته نگران کننده این است که هر روز تعداد ماشین ها بیشتر و به تبع آن تعداد پارکینگ ها کمتر می شود و البته این تعداد ماشین سرگردان خود باعث افزایش ترافیک و در نهایت آلودگی هوا خواهد شد. با این تفاسیر به نظر می رسد وجود سیستم پارکینگ هوشمند از نان شب هم واجب تر است! این سیستم کمک می‌کند بهترین استفاده را از زمان و مکان ببریم و با خیال راحت به جاده بزنیم!

پارکینگ هوشمند در شهر هوشمند چه نقشی ایفا میکند؟

سیستم پارکینگ هوشمند چیست؟

سیستم پارکینگ هوشمند با استفاده از سنسورها، رادارهای هوایی و دوربین هایی که در زمین، روی تیر برق یا نمای بیرونی ساختمان ها نصب می شود، وجود وسیله نقلیه در یک پارکینگ را تشخیص می دهد و به رانندگان کمک می کند تا در سریع ترین زمان، نزدیک ترین جای خالی را پیدا کنند. اطلاعات این سنسورها به صورت بی سیم برای تجزیه و تحلیل در شرکت ها و اتاق کنترل ساختمان ها به سیستم عامل ابری فرستاده می شوند. رادارهای هوایی هم از طریق سیگنال های رادیویی (RFID) و بازتاب نور لیزر، وجود وسیله نقلیه را تشخیص می دهند.

اگر دوست دارید در مورد امکاناتی که یک خانه هوشمند می تواند داشته باشد بیشتر بدانید، با ما تماس بگیرید. کارشناسان آلفا آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. شماره تماس 01334232

مزایای سیستم پارکینگ هوشمند

 • کاهش زمان جستجوی رانندگان در خیابان ها برای جای پارک
 • کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش آلودگی هوا
 • انتقال سریع اطلاعات از طریق سنسورها ، پر شدن سریع جاهای خالی و کاهش زمان خالی بودن پارکینگ ها
 • کاهش استرس رانندگان برای یافتن جای پارک و آرامش در زمان رانندگی
 • کشف هر نوع فعالیت مشکوک در پارکینگ از طریق فناوری تشخیص پلاک و افزایش امنیت
 • امکان پرداخت هزینه پارکینگ به صورت الکترونیکی و از طریق گوشی (Auto payment)
 • انجام کارها به صورت خودکار و کاهش هزینه نیروی انسانی
 • کاهش ترافیک
 • قابلیت پرداخت هزینه به صورت آفلاین
 • ایجاد جریان های جدید درآمدی از طریق مشخص کردن مکان هایی که به پارکینگ های بیشتری نیاز دارند
 • امکان رزرو فضا برای مشتریان همیشگی
 • امکان تشخیص خودروی مجاز از فاصله 3 متری گیت و باز شدن خودکار درب
 • امنیت بالا و از بین رفتن احتمال سرقت خودرو

انواع پارکینگ هوشمند

 1. پارکینگ هوشمند برجی
 2. پارکینگ جکی
 3. پارکینگ پازلی
 4. پارکینگ روتاری
 5. پارکینگ هوشمند زیرزمینی

آیا سیستم هوشمند پارکینگ نیز دارای انواع مختلفی است؟

پارکینگ هوشمند برجی

اگر به دنبال سیستم پارکینگ هوشمند برای مکان های مجلل هستید، پارکینگ برجی یا تاور پارکینگ (Tower parking) انتخاب مناسبی خواهد بود. این پارکینگ یک سازه فلزی عمودی و مستحکم است که فضای کمی را اشغال می کند (7 در7 متر) و در عین حال امکان پارک همزمان 40 ماشین را فراهم می سازد. در این سیستم ماشین ها به صورت عمودی و از طریق یک آسانسور به طبقه مورد نظر منتقل می شوند و به همین دلیل به فضای زیادی نیاز ندارد و مصرف برق و هزینه نگهداری آن نیز کمتر است. پارکینگ برجی انواع مختلفی دارد که شامل پارکینگ مکانیزه برجی عرضی و طولی، پارکینگ برجی ترکیبی و پارکینگ هوشمند برجی سیلندری یا دایره ای است.

سیستم پارکینگ هوشمند جکی

پارکینگ های جکی به صورت نیمه مکانیزه هستند و روش کار آن ها به این صورت است که ابتدا یک ماشین بعد از پارک کردن به کمک جک و بالابر در کمتر از یک دقیقه بالا برده می شود و ماشین دوم می تواند زیر آن و در جای خالی قرار بگیرد. به این ترتیب می توان از کمترین فضا بیشترین استفاده را کرد. این پارکینگ ها قابل استفاده در منازل و همچنین کارخانجات هستند.

پارکینک هوشمند پازلی

سیستم پارکینگ هوشمند پازلی در واقع مانند یک پازل یا جورچین عمل می کند و همیشه یک فضای خالی در آن وجود دارد. این جای خالی باعث می شود زمانی که یک ماشین جدید برای پارک می آید، سایر خودروها به راحتی جابجا شده و امکان پارک برای ماشین بعدی فراهم شود. این پارکینگ ها معمولا گنجایش 30 تا 35 ماشین را دارند و برای استفاده در ساختمان های مسکونی مناسب تر هستند. از مزایای این سیستم می توان به صرفه جویی در مصرف برق، سادگی استفاده نسبت به سایر مدل ها و برخورداری از سنسور قطع اتوماتیک در زمان حضور انسان اشاره کرد.

سیستم پارکینگ هوشمند روتاری یا چرخ و فلکی

پارکینگ روتاری معمولا در دو مدل و برای خودروهای شاسی بلند و سواری تولید شده و ورود و خروج ماشین ها هم در سطح زمین انجام می شود. این دستگاه به دلیل برخورداری از سنسور ورود و خروج، سنسور تشخیص باز بودن درب، شاسی توقف اضطراری، قرار داشتن کنترل پنل در ارتفاع مناسب و دور از دسترس کودکان و مقاومت سازه در برابر زلزله 8 ریشتری از نظر ایمنی در سطح مطلوبی قرار دارد. یکی از مهم ترین مزایای پارکینگ چرخ و فلکی یا چرخشی این است که نیازی به اپراتور ندارد و مصرف برق آن هم بسیار کم است. ضمنا در صورت نیاز می توان ظرفیت آن را تا 8 برابر افزایش داد.

سیستم پارکینگ هوشمند زیرزمینی

گاهی ممکن است شهرها به حدی شلوغ و پر ازدحام باشند، که حتی پارکینگ های طبقاتی و عمودی هم از پس تعداد ماشین ها بر نیایند. در این حالت بهترین راه استفاده از پارکینگ های زیر زمینی است. در این سیستم ابتدا خودرو در طبقه همکف قرار می گیرد و سپس با وارد کردن یک کد در سیستم، ماشین به صورت عمودی به سمت بالا یا پایین حرکت می کند. زمانی که خودرو به محل مورد نظر رسید، با یک حرکت افقی در محل مناسب پارک می شود. سرعت جابجایی خودرو یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع از پارکینگ ها است. ساخت پارکینگ هوشمند زیر زمینی در ایران و در شهرهای بزرگ و متراکم مثل تهران، مشهد، شیراز و رشت هم در دستور کار قرار دارد.

برای هوشمندسازی پارکینگ به چه وسیله هایی نیاز خواهیم داشت؟

تجهیزات پارکینگ هوشمند

 • دوربین پلاک خوان با امکان تشخیص و خواندن شماره پلاک
 • گیت خروجی و ثبت آمار ورود و خروج
 • تشخیص مکان پارک بر اساس شماره پلاک
 • سیستم پرداخت هزینه الکترونیک بدون نیاز به حضور اپراتور
 • مانیتور برای نمایش فضای خالی پارکینگ به کاربر
 • درب الکترونیک و ریموت دار
 • قفل های دیجیتالی و کارتی با قابلیت اسکن اثر انگشت، اسکن چشم و صوت
 • پرینتر حرارتی
 • کارت خوان برد بلند
 • نمایشگر اعداد

قیمت سیستم پارکینگ هوشمند

هزینه ساخت سیستم پارکینگ هوشمند، بسته به نوع و تجهیزات به کار رفته در آن متفاوت است. همانطور که بالاتر گفته شد، پارکینگ برجی برای ساختمان های لوکس و مجلل مناسب است و طبیعتا هزینه بالاتری هم دارد. همچنین هزینه نصب پارکینگ زیرزمینی بر اساس تعداد واحدهای پارکینگ تعیین می شود. قیمت کابین پارکینگ طبقاتی برای خودروهای شاسی بلند کمی از ماشین های معمولی بیشتر است.

جمع بندی

روزی که سیستم پارکینگ هوشمند به طور کامل پیاده سازی و اجرا شود، قطعا یک خبر عالی برای تمام صاحبین خودروها محسوب می شود. چرا که برای این افراد پیدا کردن جای پارک در یک خیابان شلوغ، مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه است!

 

اگر دوست دارید در مورد امکاناتی که یک خانه هوشمند می تواند داشته باشد بیشتر بدانید، با ما تماس بگیرید. کارشناسان آلفا آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. شماره تماس 01334232