حتما این ضرب المثل قدیمی را شنیده اید که درس ادیب اگر بود زمزمه محبتی، جمعه به مکتب آورد طفل گریزپای را! شاید پیدا کردن چنین ادیب و معلمی که دانش آموزان را برای رفتن به مدرسه ترغیب و تشویق کند کار سختی باشد، اما بی تردید مدرسه هوشمند از پس آن برخواهد آمد. می پرسید چطور؟!

کافی است نگاهی به خدمات و تجهیزات مدرسه هوشمند بیندازید تا با من هم عقیده شوید. به عنوان مثال آیا دانش آموزی را سراغ دارید که آموزش دروس به صورت بازی آنلاین را دوست نداشته باشد و برای رفتن به چنین مدرسه ای لحظه شماری نکند؟!

برای مشاور رایگان با شماره 34232-013 تماس بگیرید. کارشناسان آلفا آماده دریافت نظرات و پیشنهادات شما نیز هستند.

مدرسه هوشمند چیست؟

مدرسه هوشمند مدرسه ای است که برای پیشبرد روند آموزش از تجهیزات و فناوری های پیشرفته استفاده می کند و تمام مراحل از آموزش تا ارزشیابی در آن به صورت الکترونیکی و هوشمند انجام می شود.

البته باید بدانید که تنها دسترسی به فناوری نمی تواند یک مدرسه معمولی را به یک مدرسه هوشمند تبدیل کند، بلکه شاخص اصلی یک کلاس هوشمند، سطح تعامل دانش آموزان در زمان استفاده از این ابزارهاست. در چنین مدارسی تفکر انتقادی، بحث و اظهار نظر و همکاری شکل می گیرد و دانش آموز به یک پژوهشگر تبدیل می شود.

امکانات اصلی یک مدرسه هوشمند

مقایسه مدارس هوشمند و عادی؛ تفاوت از زمین تا آسمان!

تصویری که همه ما از مدارس سنتی در ذهن داریم، یک تخت سیاه رنگ و رو رفته، گچ های رنگی و البته معلمی است که یکه تاز کلاس بود و دانش آموزان تنها شنونده محسوب می شدند! اما در مدرسه هوشمند دیگر معلم مثل گذشته متکلم وحده نیست و بردهای هوشمند هم جای گچ و تخت سیاه را گرفته اند. در مدارس سنتی بخشی از زمان باید صرف حضور و غیاب می شد، اما در مدارس هوشمند این کار توسط نرم افزار انجام می شود و امکان مدیریت اطلاعات و ارائه گزارش به مدرسه و والدین دانش آموز را فراهم می کند.

مطالعه بیشتر: با سیستم پارکینگ هوشمند ، دیگر نگران جای پارک نباشید!

در مدرسه سنتی همه چیز به کتاب و حرف های معلم خلاصه می شد و خبری از تنوع و جذابیت نبود، اما در مدرسه هوشمند امکان استفاده از پروژکتور وجود دارد و معلم می تواند درس را در قالب تصاویر و ویدیوهای سرگرم کننده و در عین حال مفهومی به دانش آموزان بیاموزد. می دانید که انتقال مفهوم از طریق تصاویر بسیار بهتر و سریع تر از نوشتن و گفتن صورت می گیرد و قطعا باعث افزایش کیفیت آموزش خواهد شد.

یک روز با مدرسه هوشمند من، از درب تا درب!

 1. اطلاع از وضعیت دانش آموز از لحظه خروج از درب منزل و سوار شدن به سرویس مدرسه
 2. آگاهی از سرعت، تعداد مسافران، شرایط آب و هوایی، زمان حرکت و رسیدن سرویس به مدرسه
 3. بررسی شرایط مالی، شرایط معلم ها، وضعیت تحصیل، برنامه های کلاسی و عملکرد دانش آموز در دفتر هوشمند
 4. اطلاع از برنامه های آموزشی، پیشرفت حرفه ای، وضعیت آکادمیک معلمان و سیستم ارزیابی و استانداردهای مدرسه
 5. آگاهی از وضعیت سلامت و بهداشت دانش آموزان به صورت هوشمند
 6. کنترل شرایط دانش آموزان از طریق برنامه تحلیلی داده ها در کلاس هوشمند
 7. آشنایی دانش آموز با میکروسکوپ، خودرو، خانه و لابراتوار هوشمند در آزمایشگاه هوشمند
 8. دسترسی به اطلاعات ارزش غذایی و وضعیت مالی دانش آموز در غذاخوری هوشمند
 9. ظبط فعالیت ها و کنترل ضربان قلب در زمین بازی هوشمند
 10. آگاهی از زمان بازگشت به منزل و مسیر حرکت سرویس

جالب ترین امکانات و تجهیزات مدرسه هوشمند

برد هوشمند

برد هوشمند یک صفحه نمایش بزرگ و تعاملی است که معمولا در کلاس های آموزشی، استودیوهای تلویزیونی و سالن های همایش استفاده و با نام های دیگری مثل برد الکترونیکی، تخته هوشمند و اسمارت برد هم شناخته می شود. برد هوشمند به یک لپتاپ وصل می گردد و به کمک یک ویدیو پروژکتور تصاویر روی وایت برد هوشمند نمایش داده می شود.

کار کردن با این بردها از طریق قلم مخصوص یا با لمس انگشتان انجام می گیرد و باعث بهبود آموزش، امکان ذخیره سازی و پرینت سریع مطالب و ایجاد حس مشارکت و همکاری بین دانش آموزان خواهد شد. وایت برد هوشمند انواع مختلفی دارد که شامل وایت برد هوشمند اینفرارد، وایت برد هوشمند مقاومتی، وایت برد هوشمند الکترومغناطیسی و وایت بردهای التراسونیک می باشد.

زنگ هوشمند

زنگ هوشمند نرم افزاری است که به صورت اتوماتیک دانش آموزان را از ساعات کلاس ها آگاه می کند. کار با این سیستم بسیار ساده بوده و کافی است برنامه زمانی زنگ ها و مدت زمان طول هر زنگ را مشخص کنید. همچنین می توانید از این نرم افزار برای پخش اذان، دعا، قرآن، سرود و آهنگ استفاده کنید.

کامپیوتر، لپتاپ و تبلت هوشمند

یکی از تجهیزات مورد نیاز در مدرسه هوشمند، لپتاپ و تبلت هوشمند است که برنامه های مورد نظر باید روی این سیستم ها نصب شود.

با یک تکنولوژی جذاب و هوشمند آشنا شوید: دستیار صوتی هوشمند

ویدئو پروژکتور

همانطور که پیشتر گفتم، برای نمایش تصاویر در برد الکترونیک به یک ویدئو پروژکتور نیاز دارید تا تصاویر لپتاپ و کامپیوتر را به برد هوشمند منتقل کنید.

با وجود پروژکتور معلم می تواند دروس را از طریق پاورپوینت، عکس، فیلم و صوت به دانش آموزان ارائه دهد. استفاده از این وسیله باعث تنوع در تدریس و استفاده بهینه از وقت کلاس خواهد شد؛ چرا که دیگر نیازی به نوشتن و پاک کردن مطالب نیست و تمام وقت و توجه دانش آموزان صرف یادگیری می شود.

سیستم ساختمان هوشمند

در مدرسه هوشمند باید سیستم های ساختمان هوشمند شامل سیستم روشنایی هوشمند، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند، اطفای حریق و سیستم مدیریت ورود و خروج وجود داشته باشد تا مصرف انرژی به خوبی مدیریت شده و امنیت نیز برقرار گردد.

دستگاه حضور و غیاب هوشمند

دستگاه حضور و غیاب نرم افزاری است که روی گوشی هوشمند معلم نصب می شود و زمان ورود و خروج دانش آموزان، معلمان و سایر کارکنان را ثبت می کند و آن را به اطلاع والدین می رساند.

به کمک این نرم افزار امکان جستجو بر اساس نام دانش آموز، نمایش سابقه تاخیر و غیبت، قابلیت موجه کردن غیبت، محاسبه زمان کارکرد پرسنل مدرسه و نیز آگاهی والدین از غیبت فرزندان و علت آن وجود دارد.

بیشتر بدانید: با قفل هوشمند هیچکس پشت درب نمی ماند!

میکروسکوپ دیجیتال

میکروسکوپ دیجیتال مجهز به دوربین دیجیتال است و تصاویر دریافتی را روی موبایل یا لپتاپ نمایش می دهد. میکروسکوپ دیجیتال در کلاس هاس علوم و زیست شناسی استفاده می شود و به دانش آموزان این امکان را می دهد تا نمونه های آزمایشی را در ابعاد بزرگ تر تماشا کنند. میکروسکوپ دانش آموزی معمولا از نوع یک چشمی است؛ یعنی فقط یک عدسی چشمی دارد و با یک چشم می توان در آن نگاه کرد.

10 مزیت مدرسه هوشمند که باید بدانید

 1. جایگزینی کاغذ با ابزارهای دیجیتال و عدم نیاز به دفتر و کتاب و یادداشت کردن مطالب
 2. امکان یادگیری مطالب به صورت غیر حضوری
 3. کاهش قطع درختان و در نتیجه کاهش آلودگی زیست محیطی
 4. امکان ضبط مطالب درسی و ارائه به دانش آموزانی که غیبت دارند
 5. کاهش مصرف انرژی به دلیل استفاده از سیستم های سرمایش و گرمایش هوشمند
 6. آموزش تعاملی و درک بهتر مطالب با استفاده از فیلم، عکس، نقشه و نمودار
 7. ارتباط نزدیک و تنگاتنگ والدین و دبیران بدون نیاز به مراجعه حضوری و اتلاف وقت
 8. سادگی نمره دهی، رسیدگی به تکالیف و مدیریت امتحانات
 9. ایجاد روحیه همکاری و همدلی و رشد قوه تخیل، خلاقیت و اعتماد به نفس دانش آموزان
 10. آماده کردن دانش آموزان برای آینده و ورود به عصر دیجیتال

 

سخن آخر

حقیقت این است که در دنیای امروز تنها سخت کوشی کافی نیست، بلکه باید هوشمندانه کار کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود. ویژگی مدرسه هوشمند نیز همین است که دانش آموز را به اقیانوس بی کران دانش و مهارت می برد و به او می آموزد چطور به جای صرف زمان زیاد و صید چند ماهی نحیف و بی جان، در کمترین زمان شاه ماهی شکار کند!

 

به نظر شما یک مدرسه هوشمند چگونه است؟

مدارس هوشمندی که تاکنون دیده اید و یا با آن ها آشنایی دارید را در “قسمت دیدگاه همین صفحه ” به ما و دیگر دوستان همراه معرفی کنید.

برای مشاور رایگان با شماره 34232-013 تماس بگیرید. کارشناسان آلفا آماده دریافت نظرات و پیشنهادات شما نیز هستند.