ما در عصری زندگی می کنیم که منابع طبیعی به شدت در حال کاهش است و به همین دلیل باید به دنبال راهی برای استفاده بهینه از انرژی باشیم. یکی از این روش ها، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند است که تحولی بزرگ در تاسیسات حرارتی و علی الخصوص در خانه هوشمند ایجاد کرده است. برای پی بردن به عمق این تحول، توجه شما را به یکی از امکانات سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند جلب می کنم!

تصور کنید در یک روز سرد و برفی پس از بازگشت به خانه و در حالی که از سرما می لرزید، سیستم گرمایش پیش از ورود شما به صورت خودکار روشن شده و دمای مطبوعی برایتان فراهم کرده است. قطعا احساس دلپذیری خواهید داشت، اینطور نیست؟! در ادامه با ما باشید تا با مزایا و امکانات جالب این سیستم بیشتر آشنا شوید.

کنترل هوشمند سیستم سرمایش و گرمایش در خانه شما!

با قابلیت های سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند آشنا شوید :

با تجهیز ساختمان به سیستم سرمایش گرمایش هوشمند، کاربر می تواند روی مانیتور دمای مد نظر خود را وارد نموده و در نتیجه سیستم دمای واقعی آن قسمت را به دمای دلخواه و مورد نظر کاربر خواهد رساند. سیستم مدیریت هوشمند ساختمان با کنترل دمای مناطق مختلف ساختمان علاوه بر آسایش و راحتی بیشتر، سهم بسزایی در صرفه جویی انرژی ایفا خواهد کرد.

با تجهیز موتورخانه ساختمان به کنترلرهای هوشمند، علاوه بر اینکه آب گرم ارسالی به ساختمان هماهنگ با تغییرات دمای هوای محیط، با دمای مقتضی و در زمان های مناسب به ساختمان ارسال می گردد، همچنین با تنظیم جداول زمانی نرم افزاری در سیستم های کنترل هوشمند می توان برای مسایل گرمایشی ساختمان کنترل زمانی بهینه اعمال نمود که یکی از کاربردهای مهم آن اعمال گرمایش در ساختمان های با کارکرد زمانی منقطع بر مبنای جدول زمانی تنظیمی باشد.

<<<< برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان آلفا در ارتباط باشید. شماره تماس 01334232 >>>> 

با كمك سیستم سرمایش گرمایش هوشمند و سناریو های هوشمند ارایه شده، شما مي توانيد از راه دور و مدتی قبل از ورود به ساختمان سيستم تهویه را فعال نماييد تا در هنگام ورود مجدد، دماي محيط مطابق با خواست و سليقه شما باشد. اين امر باعث کاهش هزينه های نگهداري سیستم سرمایش گرمایش هوشمند، افزایش طول عمر سیستم و مصرف بهينه انرژي می شود.

چگونه سیستم گرمایش از کف و کولرهای اسپیلت را مدیریت کنیم؟

 • قبل از تجهیز ساختمان به سیستم گرمایش از کف، می بایست با مسئول شرکت اجرا کننده این سیستم گرمایشی پیرامون تجهیزات و نوع سیستم اجرائی مذاکره گردد .
 • جهت کنترل مسیر های آب گرم چرخشی از شیرهای برقی آب استفاده می گردد که می بایست به تعداد مناطق تقسیم شده جهت پوشش ساختمان محاسبه گردد.
 • جهت کنترل این سیستم نیاز به نصب سنسورهای دما در مناطق مختلف ساختمان بوده و کاربر می تواند دمای مد نظر خود را با توجه به کاربری آن منطقه خاص تعیین نماید. به عنوان مثال اگر کسی در اتاق خود احساس گرمای بیشتری می کند، می تواند درجه دلخواه خود را به سیستم داده و در نتیجه به دمای مورد نظر خود در آن اتاق برسد.

مطالعه بیشتر: 

سیستم کنترل تهویه هوای هوشمند

تفاوت سرویس بهداشتی هوشمند با سرویس بهداشتی های معمولی

مدیریت مصرف انرژی با هوشمندسازی ساختمان

 8 نکته کلیدی که در زمان انتخاب سیستم سرمایش گرمایش هوشمند نباید فراموش کنید!

 1. امکانات مالی شخصی یا سازمان سرمایه گذار
 2. فضا یا ساختمان – هدف، موقعیت مکانی
 3. مشخصات خارج ساختمان، دما، رطوبت، باد، تابش، آفتاب، سایه
 4. تغییرات بار حرارتی داخل ساختمان – ساکنین، چراغ ها
 5. قابلیت ساختمان در ذخیره کردن حرارت اکتسابی
 6. لزوم و ظرفیت پیش سرمایش جهت کاستن از اندازه دستگاه های تهویه مطبوع و یا سرمایش جزئی ساختمان
 7. جنبه های فیزیکی فضا یا ساختمان از نظر تطبیق با سیستم تهویه مطبوع تجهیزات و تنظیم عملکرد سیستم تحت بار حرارتی جزئی
 8. انتظارات و ایده های شخصی کار فرما در مورد کیفیت هوای محیط

سیستم گرمایش از کف چیست؟

سیستم گرمایش از کف یک سیستم کف خواب می باشد که معمولا در هنگام اجرای ساختمان متناسب با معماری و کاربری ساختمان طراحی می گردد. در نتیجه متناسب با آن طراحی سایر لوله کشی ها و تاسیسات برقی خانه هوشمند مشخص می شود.

آیا سیستم های گرمایش از کف میتوانند جایگزین مناسبی برای پکیج های گرمایشی باشند؟

کلکتورهای سیستم گرمایش از کف بهتر است که هنگام لوله کشی های ساختمان (آب سرد و گرم آتشنشانی و گاز)  نصب شوند تا هنگام اجرای سیستم مشکل چندانی موجود نباشد. این نکته به این خاطر دارای اهمیت است که معمولا در مدت زمان اجرای پروژه بارها نقشه ها و جانمائی بعضی از تجهیزات از سوی ناظران یا سازندگان تغییر می کند و هنگامی که وارد مرحله اجرای سیستم گرمایش از کف می شویم کار سخت تر می گردد. اما در صورتیکه از ابتدا جعبه کلکتورها و کلکتورهای سیستم نصب شده باشند و متناسب با طراحی اولیه جانمائی شده باشند،کار اصولی تر و ساده تر می گردد.

مطالعه بیشتر:

با قفل هوشمند هیچکس پشت درب نمی ماند!

در مورد کاربردهای اینترنت اشیا بیشتر بدانید!

صفر تا صد اجرای سیستم گرمایش از کف :

بعد از اتمام سفت کاری ساختمان، انجام لوله کشی ها، اجرای سیستم های برقی و نصب کلکتورهای گرمایش از کف و انجام نازک کاری ساختمان به مرحله نصب سیستم و خواباندن لوله ها می رسیم. برای کاهش خسارات به سیستم و عدم صدمه دیدن لوله ها بهتر است که کارها و تزئینات سقف ها نهایی شده باشد و کارهایی مثل ایجاد سقف کاذب رابیتس و اجرای نما و گچ کاری تمام شده و حتی کار نازک کاری و گچ کاری تا یک متری کف انجام شده باشد. پس از انجام این کارها، مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا حاشیه دیوارها به ارتفاع 10 سانت عایق کاری می شوند و تمام درزهای احتمالی بین چارچوب درها و سایر نقاط به طور دقیق عایق کاری می گردد. سپس عایق مخصوص کف ها خوابانده می شود، البته شکل جنس و ضخامت این عایق ها با توجه به شرکت ارائه دهنده تجهیزات متفاوت می باشد. بنابراین بهتر است این مصالح از همان شرکتی تامین گردد که محاسبات و طراحی سیستم را انجام داده است.

نحوه اجرای گرمایش از کف

با اتمام عایق کف و حاشیه ها و گذاشتن مصالح مورد نیاز نوبت به خواباندن لوله ها درکف می رسد. مدل خواباندن لوله ها در شرکتهای گوناگون متفاوت است. بعضی شرکت ها عایق هایی ارائه می دهند که نیازی به زدن خار و بست به لوله ها نیست و محکم کردن لوله ها روی خود عایق ها پیش بینی شده است و بعضی شرکت ها نیز عایق های مسطح ارائه می دهند و با خار و بست لوله ها را در جای خود قرار می گیرند.

مزایا و معایب سیستم گرمایش از کف در یک نگاه!

 • هزینه اجرای سیستم گرمایش از کف با سیستم رادیاتور شوفاژ تقریبا برابر است و به همین دلیل نصب سیستم های گرمایش کفی در ایران رو به افزایش می باشد.
 • درجه حرارت بویلر و یا پکیج در سیستم گرمایش کف بین 20 تا 30 درجه از سیستم رادیاتورشوفاژ پایین تر می باشد و به همین دلیل موجب کاهش هزینه های مصرف انرژی و افزایش عمر بویلر و یا پکیج می شود
 • تعمیر و نگهداری سیستم گرمایش از کف به شدت کم هزینه است
 • زمان پیش گرمایش سیستم حدود 36 ساعت به طول می انجامد. بدین صورت که استارت اولیه سیستم در ابتدای فصل سرما با دمای 20 درجه آغاز می شود و هر 12 ساعت می توان 5 درجه به دما اضافه کرد که در مدت 36 ساعت به دمای 35 درجه که دمای ایده آل است می رسد. علت این امر وارد نشدن شوک به کف به علت افزایش دمای ناگهانی است.
 • به دلیل کف خواب بودن این نوع از سیستم گرمایش، پس از اتمام کف سازی نمی توان تغییری در کف ایجاد نمود که البته این مشکل با استفاده از فوم بتن و کف سازی درست حل می شود.

<<<< برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان آلفا در ارتباط باشید. شماره تماس 01334232 >>>> 

سیستم سرمایش از سقف چیست و چطور کار می کند؟

اکثر سیستم های سرمایشی معمول، از روش مستقیم یعنی دمیدن هوای تهویه شده به داخل اتاق بهره می گیرند. اما در سیستم سقف سرد، روش غیرمستقیم به کار گرفته شده است. ایده اصلی در سیستم سقف سرد، ایجاد سطوحی سرد در فضای مورد نظر و انتقال حرارت از طریق جابه جایی آزاد و تشعشع است.

این روش کاملا مدرن و علمی است و جزء به روزترین روش های اجرا در اروپا و آمریکا می باشد. این سیستم بسیار شبیه به کارکرد سیستم گرمایش از کف بوده و از جنبه علمی از تئوری انتقال حرکت هوای سرد از بالا به پایین و به دنبال آن حرکت هوای گرم از پایین به بالا استفاده می کند.

روش سرمایش از سقف در حقیقت ترکیبی از یک سیستم هوا رسان با حجم ثابت و شبکه ای از لوله های آب سرد که در نزدیکی سقف نصب می شوند، می باشد. در این روش آب سرد از درون لوله هایی که درون سقف کار گذاشته شده است به جریان در آمده و گرمای موجود در محیط را از 2 طریق تشعشع و جابه جایی جذب کرده و به راحتی قادر است دمای محیط گرم را از 40 درجه سانتیگراد به 20 درجه کاهش دهد.

 

مزایا و معایب سیستم سرمایش هوشمند که باید بدانید:

 • سیستم سرمایش هوشمند کاملاً بی‌صدا بوده و به دلیل عدم وجود هیچ گونه قطعه متحرکی نظیر فن، نیازی به تعمیرات داخلی فضای مورد تهویه ندارد.
 • سرعت بالای پاسخ به تغییرات دمایی به دلیل بهره بردن از روش انتقال حرارت تشعشعی
 • حداقل پراکندگی ذرات معلق و گرد و غبار به دلیل عدم وجود کوران هوا در محیط
 • صرفه جویی در مصرف انرژی و فضای ساختمان به دلیل عدم استفاده از کانال کشی های اضافی
 • خنک کردن محیط به صورت یکنواخت و برتری سیستم سرمایش هوشمند بر سیستم های قدیمی نظیر فن کویل
 • کاربرد سیستم سرمایش هوشمند در انواع محیط های اداری، صنعتی، تجاری و مسکونی
 • اعلام هشدار و قطع خودکار سیستم تهویه در صورت باز بودن پنجره ها
 • امکان تنظیم دماهای متفاوت در بخش های مختلف ساختمان
 • بروز مشکلات اساسی در اجرای دکوراسیون و سقف محیط در صورت نشتی سیستم
 • سرمایه گذاری اولیه نسبتا بالاتر نسبت به روش های معمول
 • عدم ایجاد هوای تازه در اماکن پر ازدحام در صورت عدم استفاده از روش ترکیبی
 • زمان بر بودن اجرای پروژه

اگر شما هم قصد دارید از سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند استفاده کنید، باید بدانید:

قبل از هر چیز حتماً تمام جوانب مثل شرایط آب و هوایی منطقه، میزان رطوبت، تعداد افراد محل مورد نظر و… را بسنجید. این سیستم به مثابه چشم و گوش ساکنان خواهد بود و می تواند از دورترین فاصله ها و از هر نقطه جهان برای هر نقطه از خانه بهترین دمای ممکن را ایجاد کند! به این ترتیب می توانید با یک تیر دو نشان بزنید و هم مصرف انرژی و هزینه ها را کاهش دهید و هم از یک دمای ایده آل بهره ببرید.