سیستم روشنایی هوشمند یکی از تکنولوژی های پرکاربرد و پرطرفدار در خانه هوشمند است و دستی هم در کاهش تحرک افراد دارد! چرا که دیگر لازم نیست برای خاموش و روشن کردن لامپ ها به زحمت بیفتید و از جای خود بلند شوید، بلکه با لمس صفحه گوشی خود می توانید به راحتی این کار را انجام دهید! در واقع مهم ترین ویژگی سیستم روشنایی هوشمند، امکان کنترل از راه دور و تنظیم میزان و شدت نور مصرفی است. در ادامه با ما همراه باشید تا از مزایا و امکانات هوشمند سازی روشنایی بیشتر بدانید.

سیستم روشنایی هوشمند چیست؟

اینترنت اشیا در خانه این امکان را به وجود آورده تا تمام اشیا و لوزام خانه از طریق اینترنت و با یک گوشی موبایل یا تبلت تحت فرمان و کنترل شما باشند. به کمک سیستم روشنایی هوشمند می توانید تمام لامپ ها و چراغ های منزل را به صورت اتوماتیک و از راه دور روشن یا خاموش کرده، یک برنامه زمانی تعیین کنید و حتی شدت و رنگ نور را تنظیم نمائید. این کار نقش زیادی در افزایش امنیت و نیز کاهش مصرف انرژی دارد.

تعریف روشنایی هوشمند

انواع سیستم روشنایی ساختمان

 1. سیستم روشنایی دستی (manual):

همانطور که از نامش پیداست در روش دستی، روشن و خاموش کردن لامپ ها توسط افراد و با یک کلید انجام می شود. این کلیدها در دو نوع رله ای و لمسی وجود دارند.

 1. سیستم روشنایی تشخیص حضور

از این سیستم معمولا در ساختمان های چند طبقه و راه پله ها استفاده می شود. در این روش به کمک سنسورهایی که در محیط نصب شده اند و به سیستم روشنایی متصل هستند، حضور افراد در محدوده مورد نظر تشخیص داده می شود. یعنی به محض اینکه شما از یک طبقه ساختمان وارد طبقه دیگر می شوید، لامپ های طبقه قبلی خاموش و لامپ های طبقه فعلی که در آن حضور دارید، به صورت اتوماتیک روشن می شوند. این کار باعث صرفه جویی در مصرف انرژی هم خواهد شد.

 1. سیستم روشنایی زمان بندی شده

از این روش می توان برای روشنایی بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی بهره برد. برای انجام این کار از یک تایمر استفاده می شود تا مکان مورد نظر در یک بازه زمانی مشخص و تکراری روشن شود.

 1. سیستم روشنایی اتوماتیک

در سیستم روشنایی هوشمند، میزان شدت روشنایی محیط به کمک لوکس متر اندازه گیری می شود. لوکس متر دستگاهی است که شدت نور را می سنجد و مشخص می کند ایده آل ترین میزان نور مورد نیاز در محیط های مختلف چقدر است. برای مثال میزان نوری که در هنگام مطالعه نیاز داریم، با روشنایی راهرو و اتاق خواب متفاوت است. در نهایت به کمک این دستگاه برای روشن یا خاموش کردن لامپ ها تصمیم گیری می شود.

 

صرفه جویی 50% در مصرف برق با سیستم کنترل روشنایی هوشمند

امکانات و مزایای سیستم روشنایی هوشمند چیست؟

یکی از مهم ترین مزایای هوشمندسازی روشنایی، کاهش مصرف برق و استفاده بهینه از انرژی الکتریکی است. این مسئله در نهایت کاهش هزینه را نیز به دنبال دارد. اما این پایان داستان نیست و مزایای دیگری هم وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 1. امکان کنترل از راه دور

در روش سنتی برای خاموش کردن لامپ ها باید خودتان دست به کار شوید و کلید برق را بزنید. اما در سیستم روشنایی اتوماتیک، این کار به صورت خودکار انجام می شود. حتی زمانی که در منزل حضور ندارید و فراموش کرده اید چراغ ها را خاموش کنید، به راحتی با گوشی و از راه دور می توانید برای خاموش کردن لامپ ها اقدام کنید.

برای مطالعه بیشتر: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و آموزش مجازی و غیر حضوری در مدارس، علاوه بر کنترل روشنایی، امکان کنترل از راه دور تجهیزاتی مانند سیستم های سرمایش و گرمایش، سیستم های امنیتی همچون اعلام حریق، اعلام سرقت و…  نیز می تواند کار آمد باشد. با این تفاسیر مدرسه هوشمند فقط به معنای به کار گیری ابزارهای دیجیتال مبتنی بر اینترنت نیست، بلکه ساختمان و بنای یک مدرسه نیز میتواند به سیستم های هوشمند ساختمان مجهز باشد.

 1. افزایش امنیت خانه

هوشمندسازی روشنایی می تواند روی امینت محیط هم تاثیر بگذارد، اما چطور؟ احتمالا می دانید که خانه های خالی گزینه مناسبی برای سارقین به شمار می روند. این افراد معمولا از خاموش بودن چراغ های یک خانه به غیبت ساکنین پی می برند و از این فرصت برای سرقت استفاده می کنند. حالا شما می توانید به کمک سیستم روشنایی و سیستم صوتی هوشمند، از راه دور و در زمان های مشخص لامپ ها و وسایل صوتی مثل تلویزیون را روشن کرده و وانمود کنید در منزل حضور دارید، در حالی که ممکن است فرسنگ ها دور از خانه باشید!

 1. امکان طراحی سناریو

یکی از قابلیت های جذاب این سیستم، امکان طراحی و پیاده سازی سناریوهای مختلف است. برای مثال در روزهای آفتابی که خورشید تا حد زیادی نور محیط خانه را تامین می کند، به کمک سیستم کنترل مرکزی DALI می توان نور لامپ ها را متناسب با شرایط تنظیم کرد و کاهش داد. داده های آماری نشان می دهد با این روش در ساختمان هایی که نورگیر هستند، مصرف انرژی الکتریکی تا 60 درصد کاهش می باید. همچنین می توانید سناریوها و حالت های دیگری مثل سناریو تماشای تلویزیون، مطالعه، ورود، خواب، مسافرت و … را برای سیستم روشنایی در نظر بگیرید.

آیا میدانید با پنل خورشیدی میتوان تا 70 درصد انرژی مورد نیاز یک خانه هوشمند را در شرایط آب و هوایی مختلف تامین کرد؟ 

 1. سهولت و سادگی استفاده

روش کار با این سیستم بسیار ساده است و همه افراد می توانند به راحتی کار با آن را فرا بگیرند. ضمنا با این روش دیگر مجبور نیستید مدام دنبال کلید لامپ مورد نظر روی دیوارها بگردید و همه چیز طبق برنامه و سناریو مشخص شده است.

 1. نورپردازی و زیبایی محیط

به کمک سیستم روشنایی هوشمند، می توان یک نورپردازی خیره کننده و جذاب ایجاد کرد و فضایی لوکس و متفاوت به وجود آورد. کافی است رنگ و شدت نورها را با توجه به شرایط تغییر دهید. مثلا اگر به دنبال یک فضای شاعرانه و آرام هستید، کافی است از نورهای ملایم استفاده کنید. یا اگر قصد دارید یک مهمانی یا تولد ترتیب بدهید، رنگ های گرم و شاد مثل نارنجی و قرمز می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید: طراحی روشنایی و نورپردازی درخانه هوشمند

 1. کاهش هزینه ها

از آنجایی که هوشمندسازی سیستم روشنایی میزان مصرف را تا حد زیادی کاهش می دهد، به تبع آن هزینه قبض برق شما نیز کمتر خواهد شد. شاید این مورد در مورد منازل مسکونی چندان به چشم نیاید، اما قطعا در مکان های عمومی مثل ادارات، بیمارستان ها، فرودگاه ها و هتل های هوشمند و … تفاوت هزینه ها چشمگیر خواهد بود.

 1. قابلیت زمان بندی

یکی دیگر از امکاناتی که سیستم روشنایی اتوماتیک برای شما فراهم می کند، قابلیت زمان بندی و تعیین برنامه زمانی مشخص برای روشن و خاموش شدن لامپ ها و چراغ هاست. برای مثال شما می توانید برنامه زمانی را به شکلی تنظیم کنید که به محض رسیدن به منزل چراغ ها به صورت خودکار روشن شوند. همچنین مدیریت زمانی سیستم روشنایی (BMS) در مکان هایی مثل مدارس یا ادارات که ساعت کاری مشخصی دارند، کاربرد بیشتری دارد.

آیا برای نصب سیستم روشنایی هوشمند باید ساختمان را تخریب کنیم؟

خیر! نصب این سیستم ها نیازی به تخریب و بازسازی ساختمان ندارد و شما می توانید برای نصب کلید و پریزها از همان زیرساخت سیم کشی فعلی استفاده کنید یا در صورت لزوم سیم کشی را به صورت روکار انجام دهید.

قیمت سیستم روشنایی هوشمند

طبیعی است که لامپ های هوشمند به دلیل استفاده از تکنولوژی های مختلف از جمله دیودهای ساطع کننده نور (LED) نسبت به لامپ های معمولی گران تر هستند. اما با توجه به کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه ها در آینده، هوشمندسازی روشنایی در بلندمدت نه تنها هزینه بلکه یک پس انداز به حساب می آید. البته قیمت این لامپ ها به نوع آن ها هم بستگی دارد. برای مثال لامپ های بلوتوثی در مقایسه با لامپ های وای فای ارزان تر هستند.

جمع بندی

بررسی ها نشان می دهد سیستم روشنایی هوشمند می تواند تا 70 درصد مصرف انرژی را کاهش داده و به موازات آن عمر تجهیزات را افزایش دهد. نتیجه این اتفاق کاهش آلودگی زیست محیطی و بهبود کیفیت زندگی خواهد بود. با این وجود فکر نمی کنید به هزینه آن می ارزد؟!