آیا با مفهوم سناریو در خانه هوشمند آشنا هستید؟ خانه‌های هوشمند را می‌‍‌توان خانه‌هایی نامید که با استفاده از فناوری جدید، نیازهای مسکن را برآورده می‌سازند. شما با هوشمندسازی ساختمان خود، می‌توانید امنیت و راحتی زندگی‌تان را تضمین کنید. هوشمندسازی خانه‌ و ساختمان‌ها را می‌توان با سیم و یا بدون سیم انجام داد. سیستم‌های خانه هوشمند به کاربران اجازه می‌دهد که تمام دستگاه‌های برقی و الکترونیکی خانه را مدیریت کنند.

در بسیاری از موقعیت‌ها و در ساعات مختلف شبانه‌روز، نیاز است تا مجموعه‌ای از کارها به صورت همزمان انجام شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک خانه هوشمند برای کاربران، قابلیت اجرای فرمان‌های از پیش تعیین شده است. این درست همان جایی است که مفهوم «سناریو خانه هوشمند» وارد میدان می‌شود.

به طور خلاصه مجموعه‌ای از عملکردهای به هم پیوسته، سناریو نامیده می‌شوند. کاربران می‌توانند برای سیستم هوشمند خود، سناریوهایی ایجاد کنند که بر شرایط زندگی آنان منطبق باشد. برای مثال می‌توانند با تنظیم سناریوی صبحگاه، در حالی که پرده‌ی اتاق با نور خورشید گشوده می‌شود، یک موزیک لایت پخش کنند.

امروز در این مقاله، شما را با تعدادی از سناریوهای سفارشی موجود و پیشنهادی در یک سیستم هوشمند آشنا خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

منظور از سناریو در خانه هوشمند چیست؟

امروزه تحولات صورت گرفته در حوزه ی فناوری، شیوه زندگی مردم را تغییر داده و از مبحث تجملات فراتر رفته است. در واقع در جوامع در حال توسعه و گسترش، مفهوم «ضرورت» به طور مداوم تغییر کرده و مسیر خود را به موازات فناوری طی می‌کند. با امکان تعریف دستورات به سیستم‌های هوشمند، افراد در  زندگی خود دنبال پیشرفتی می‌گردند که کیفیت زندگی آن‌ها را ارتقا بخشد.

هوشمندسازی ساختمان یک فناوری جدید است که در بسیاری از زمینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم را می‌توان روی سیستم‌عامل‌های تلفن همراه تحت نظارت قرار داده و به این ترتیب، خانه را مدیریت کرد. یکی از ویژگی‌های جذابی که ساختمان هوشمند به دنبال می‌آورد، این است که کاربران می‌توانند سناریوهای دلخواه خود را روی آن پیاده سازند.

سناریو عدم حضور چیست؟

انواع سناریو در خانه هوشمند، به شما امکان می‌دهد که خانه خود را از نظر زمانبندی فعالیت‌ها، شرایط روزانه و حوادث مدیریت کنید. سناریو در خانه هوشمند با تبدیل خانه‌ و محل کار شما به یک مکانیزم خودگردان، زندگی را آسان‌تر می‌کند. با توجه به این سیستم، کاربران می‌توانند ارتباطات مد نظر را در خانه و یا محل کار خود برقرار کرده و به راحتی آن را کنترل کنند. به طور کلی از ویژگی‌های خانه هوشمند این است که می‌تواند با توجه به اتفاقات محیط پیرامون مانند تاریک و روشن شدن هوا و یا تنظیمات فوتوسل، تغییراتی را در سیستم‌های مورد استفاده اعمال نماید.

برای مثال؛ در این صورت می‌توانید سناریوی عدم حضور را برای وقتی که خارج از منزل هستید تعیین نموده و با خیالی آسوده به برنامه‌های خود بپردازید. این امر به شما کمک می‌‌کند تا هنگامی که با عجله از خانه خارج می‌شوید، دیگر نگران خاموش کردن چراغ‌های منزل، کولر و یا حتی روشن ماندن اجاق گاز خود نباشید. چرا که با سیستم هوشمند، می‌توانید همه این موارد را کنترل کرده و امنیت ساختمان خود را تضمین کنید.

برای مطالعه بیشتر: راه کارهای بررسی قیمت تجهیزات خانه هوشمند

 

مدیریت سناریو در خانه هوشمند

سناریوهای تعیین‌شده برای خانه هوشمند، در دو مرحله تجزیه و تحلیل می‌شود که مرحله اول، ایجاد سناریو و مرحله دوم، اجرا و نمایش آن است. بدین ترتیب کاربری که سناریوی مد نظر خود را ایجاد کرده است، می‌تواند آن را از طریق تلفن همراه خود کنترل و مدیریت نماید.

در ادامه به معرفی و شرح برخی از سناریوهای پیشنهادی برای هوشمندسازی ساختمان‌ها خواهیم پرداخت.

 

سناریو عدم حضور و خروج از واحد

در سیستم خانه هوشمند آلفا، هنگام خروج از واحد، با زدن کلید Exit که در وسط تصویر صفحه اصلی وجود دارد، صفحه‌ای تحت عنوان «خروج از واحد» باز می‌شود. با اعمال این مورد، گزارشی از وضعیت تنظیمات خانه در سمت راست تصویر مشاهده خواهید کرد. چنانچه این تنظیمات مطابق میل شما باشند، می‌توانید با زدن کلید Ok از منزل خارج شوید. پس از اعمال این تنظیمات، صفحه قفل ظاهر شده و به اندازه مدت زمان تعیین‌شده، به شما فرصت خروج از منزل را می‌دهد.

سپس شرایط ساختمان به شرح زیر تغییر داده می‌شود:

 1. صفحه مانیتور قفل می‌شود.
 2. چراغ‌ها خاموش می‌شوند.
 3. اگر چراغی را به عنوان «چراغ عدم حضور» انتخاب کرده باشید، آن را روشن کرده و تا برگشتن شما روشن نگه می‌دارد بطوریکه کسی متوجه عدم حضور شما در خانه نشود.
 4. کولرها را (در صورتی که در قسمت تنظیمات عملیات مورد نیاز را انجام داده باشید) خاموش و شیر گاز را نیز قطع می‌کند.
 5. دزدگیر را فعال می‌کند.
 6. سیستم هوشمند، فرمان تلفنی را در حالت آماده‌باش قرار می‌دهد تا منتظر تماس شما باشد.
 7. منشی تلفنی را فعال می‌کند تا در صورت تماس افراد، پیغام آن‌ها را ضبط کند.
 8.  تلفن کننده را فعال می‌کند تا در صورت بروز هر حادثه‌ای، سریعاً با شما تماس گرفته و از موضوع مطلعتان کند.

برای مطالعه بیشتر:  3 راهکار بسیار مهم افزایش امنیت در خانه هوشمند نسبت به خانه معمولی

 

با سناریو مهمان، خاطره‌ای خوش برای عزیزانتان رقم بزنید!

انجام برخی کارها در هنگام ورود مهمان اولویت دارد. برای مثال می‌توان به باز کردن درب منزل، روشن کردن لامپ‌های راه‌پله، بستن پرده پذیرایی، روشن کردن لوستر و شاید حتی پخش یک موسیقی ملایم اشاره کرد. بدیهی است که انجام توامان این کارها به صورت دستی، امری وقت گیر خواهد بود. بنابراین می‌توان انجام همزمان این موارد و همه موارد دلخواه دیگر را به سیستم خانه هوشمند سپرد.

سناریو مهمان در خانه هوشمند چه کاربردی دارد؟

بدین ترتیب همه سناریوهای تنظیم‌شده بدون اندکی تاخیر اجرا خواهد گشت. فقط کافی است که به قسمت تنظیمات سیستم مراجعه کرده و کارهای مورد نظر خود را در قسمت مربوط به سناریوی مهمان انتخاب کنید. هنگام ورود مهمان‌ها، تنها باید دکمه سناریوی مهمان را از روی مانیتور لمسی منزل و یا از طریق تلفن همراه فعال نمایید.

 

آیا می‌خواهید بر بستگان سالمند و یا ناتوان خود نظارت داشته باشید؟

خانواده‌ها متوجه شده‌اند که فناوری خانه هوشمند، می‌تواند آرامش خاطر کاربران را در مورد وضعیت سلامتی و امنیت اقوام و بستگان مسن، کم‌توان و یا ناتوان خود تامین کند. سیستم هوشمند می‌تواند به نظارت شما بر خانواده خود کمک کند. به عنوان مثال اگر سنسور حرکت در طول روز فعال نشود، یک هشدار عدم فعالیت به شما داده خواهد شد. بدین طریق شما متوجه می‌شوید که اعضای خانواده از خواب بیدار نشده‌اند و ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

کاربرد این نقش از سناریو خانه هوشمند فقط مختص افراد خانواده نیست! حتما برایتان جالب تر خواهد بود اگر بدانید که این سناریو در خانه هوشمند، چقدر در مراقبت شما از حیوان خانگی‌تان نیز موثر خواهد بود!

 

سناریو سرویس بهداشتی

به محض ورود به سرویس بهداشتی هوشمند، سنسورها حرکت شما را تشخیص داده و دستورالعمل‌های داده شده را فعال می‌کنند. چراغ و تهویه خودکار فعال شده و خوشبوکننده در هوا اسپری می‌شود. همچنین شما می‌توانید موسیقی مورد علاقه خود را نیز تنظیم کنید تا هنگام ورود شما به سرویس، پخش شده و فضا را مطبوع نماید.

شما میتوانید همچنین سناریو را به گونه ای تنظیم کنید که در ساعات مشخصی از نیمه شب تا صبح بعد از ورود به سرویس بهداشتی موسیقی پخش نشود! و بدون آنکه مجددا صبح گزینه ای را فعال یا غیر فعال کنید، پخش موسیقی در سرویس به حالت اولیه بازگردد.

 

نور را به خود هدیه کنید!

ایجاد روشنایی اتوماتیک، یکی از راه‌هایی است که به بهینه‌سازی مصرف انرژی کمک می‌کند. با سناریو روشنایی هوشمند، چراغ‌ها با ورود و خروج شما از اتاق روشنایی را خاموش و روشن می‌کنند. همچنین کاربران می‌توانند میزان تاخیر زمانی را به دلخواه خود تنظیم کنید.

 

سناریو تلویزیون در خانه هوشمند|خانه شما، سینمای شما!

شرایط ایده‌آل خود را برای تماشای فیلم تصور کنید. شما می‌توانید سناریوهایی را در خانه هوشمند خود تعبیه کنید که این شرایط را برای شما فراهم آورند. برای مثال می‌توانید نور محیط را به صورت خودکار کم کرده، پرده‌ها را بسته و سینمای خانگی را نیز فعال و روشن نمایید.

همچنین اگر در جای خود لم داده و دیگر فکر پیدا کردن کنترل تلویزیون و سینمای خانواده هم برایتان عذاب‌آور است؛ تنها با استفاده از گوشی موبایل خود می‌توانید همه وسایل صوتی و تصویری ساختمان را کنترل کنید.

 

سناریو صبح | روزی که نکوست، از صبحگاهش پیداست! 

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که صبح زود بیدار شدن را دوست ندارند، می‌توانید با اعمال سناریو صبح این پروسه را برای خود لذت‌بخش کنید. سیستم هوشمند با دستورالعمل‌هایی که از قبل به آن داده شده، پرده‌ها را برای شما بالا زده و موسیقی مورد علاقه‌تان را پخش می‌کند. همچنین شما می‌توانید فرمانی بدهید تا در یک ساعت مشخص، برنامه مورد علاقه‌تان از تلویزیون پخش شود. بدین ترتیب می‌توانید روز خود را با روی خوش آغاز کنید.

اینستاگرام هلدینگ آلفا

بعد از یک روز کاری سخت، به آغوش سناریو شب پناه ببرید!

توسط سناریو شب، می‌توانید میزان نور و دمای دلخواه خود را با توجه به زمان تنظیم کنید. سناریوی شب به همراه سناریوی صبح، نقش مهمی در تنظیم ساعات خواب و بیداری شما خواهد داشت.

 

مطالعه هوشمند در خانه هوشمند

این سناریو به درد کتا‌ب‌خوان‌ها می‌خورد. اگر نیاز به زمانی دارید که برای خود وقت گذاشته و کتاب مورد علاقه‌تان را بخوانید، با اعمال سناریو مطالعه شرایط و نور لازم را برای خود مهیا کنید.

 

سناریو مسافرت

اگر قرار است به مسافرتی چند روزه، چند ماهه و یا حتی چندساله بروید؛ با هوشمندسازی منزل خود دیگر نگران آن نباشید! با سناریوی مسافرت می‌توانید دستورالعمل‌هایی برای آبیاری گیاهان خود، روشنایی منزل و … پیاده کرده و هر لحظه از اوضاع خانه خود با خبر شوید.

شاید این مطلب برایتان جالب باشد: با امکاناتی که آبیاری هوشمند برایتان به ارمغان می آورد، آشنا شوید!

دیگر خبری از سوسک‌های مزاحم نیست!

سناریو دفع حشرات با اعمال دستورالعمل‌هایی برای خانه هوشمند شما، آن‌ها را دور نگه می‌دارد! سنسورهای تعبیه‌شده با ساطع کردن صداهایی که فرکانس بالاتری از محدوده شنوایی انسان دارند، حشرات را از محیط دور نگه می‌دارند. بدین ترتیب می‌توانید با خیال راحت در و پنجره‌های خود را باز گذاشته و از هوای خنک بیرون لذت ببرید.

 

کلید سناریو، محصولی متفاوت از کلیدهای لمسی آلفا

کلید سناریو آلفا، یکی از محصولات منحصربه‌فرد مجموعه ما است که با دستورالعمل‌هایی تعیین‌شده، آسایش کاربران را در سیستم یکپارچه خانه هوشمند، فراهم می‌آورد. هر پل کلید، امکاناتی جذاب و مجزا به شما ارائه خواهد کرد که می‌توانند با توجه به علایق و امکانات خانه‌تان، تعیین و برنامه‌نویسی شوند.

کلید سناریو چهار پل لمسی

سناریوهای استفاده‌شده در این محصول، عبارتند از:

 •  سناریوی خواب
 • سناریوی موسیقی
 • سناریوی مهمانی
 • سناریوی تلویزیون

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کاربرد هر یک از این دستورالعمل‌ها و عملکرد کلید سناریو، می‌توانید با کارشناسان ما در هلدینگ آلفا با شماره 01334232 تماس بگیرید.

آنچه در این نوشته خواندیم:

در این مطلب مواردی در رابطه با سناریو در خانه هوشمند و استفاده از آن‌ در ساختمان‌ها توضیح داده شد. بدین ترتیب فهمیدیم که به این وسیله می‌توانیم درباره اتفاق‌های منزل، حتی در صورت عدم حضور خود اطلاعاتی داشته باشیم و از طریق بسترهای تلفن همراه آن را بررسی و مدیریت کنیم.
با خانه هوشمند آلفا امکان سفارشی‌سازی سناریوهای مد نظرتان وجود داشته و می‌توانید تنظیمات دلخواه خود را برای منزل یا محل کار پیاده کنید.

و حالا یک سوال مهم!

به نظر شما دیگر چه سناریوهایی می‌‌تواند برای کنترل ما بر منزل و یا محل کارمان مفید واقع شود؟

فراموش نکنید که نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها برای ما به اشتراک بگذارید.