حتی اگر در یک خانه هوشمند زندگی نکرده باشید و تجربه استفاده از سیستم هوشمند و سناریوهای خانه هوشمند را نداشته باشید، قطعا برای یکبار هم که شده، واژه سناریو خانه هوشمند را شنیده اید. ما امروز در این مقاله شما را با تعدادی از سناریوهای سفارشی موجود در یک سیستم هوشمند آشنا خواهیم کرد!

در بسیاری از موقعیت ها در ساعات مختلف شبانه روز، نیاز به انجام مجموعه ای از کارها به صورت همزمان وجود دارد تا بتوان شرایط خانه را به شرایط دلخواه و مورد نظر ( چه از نظر مصرف انرژی و چه از نظر ایمنی و امنیت ساختمان) تبدیل کرد. یکی از جذاب ترین امکاناتی که خانه هوشمند برای ساکنینش ارائه نموده اجرای فرمان های از پیش برنامه ریزی شده متعدد، بدون دخالت انسان ها است.

به این ترتیب شما می توانید با تعریف مجموعه عملکردهای به هم پیوسته که سناریو نامیده می شوند برای سیستم خود بی شمار حالت پیش فرض را با توجه به امکاناتی که سیستم هوشمند در اختیار شما قرار می دهد تعریف نموده و در حافظه سیستم خانه هوشمند خود ذخیره نمایید. به عنوان مثال شما می توانید سناریوی صبحگاه را برای سیستم هوشمند خود تعریف نمایید و به وسیله آن با یک موزیک لایت دلخواه از خواب برخیزید در حالیکه پرده اتاق خوابتان جهت ورود نور خورشید گشوده خواهد شد.

از ویژگی های خانه هوشمند این است که با توجه به اتفاقات محیط پیرامون مانند تاریک و روشن شدن هوا ویا تنظیمات فوتوسل، تغییراتی را در سیستم های مورد استفاده اعمال می نماید و برنامه‌ها و سناریوهای مختلف ساختمان هوشمند را برای تجهیزات تعریف و اجرا می نماید، در این صورت وقتی که شما در منزل حضور ندارید، کافی است با فعال نمودن سناریوی عدم حضور که امکاناتی از قبیل روشن و خاموش شدن چراغ های منزل به صورت تصادفی یکی از آپشن های این سناریو می باشد، با خیال آسوده به برنامه های خارج از منزل خود بپردازید.

و یا وقتی که برای انجام کارهای روزانه تان با عجله از خانه خارج می شوید سیستم هوشمند به کمک شما می شتابد، بنابراین نیازی نیست که لیست بلند بالایی از انجام کارهایی مثل خاموش کردن کولر، چراغ های منزل، وصل بودن اتو به پریز برق و یا روشن ماندن اجاق گاز را در برنامه روزانه خود داشته باشید، ساختمان هوشمند شما تحت کنترل است و شما به کلی می توانید از این بابت آسوده خاطر باشید.

سناریو عدم حضور چیست؟

سناریوی عدم حضور (خروج از واحد و وظایف یک خانه هوشمند)

در هنگام خروج از واحد با زدن كليد Exit كه در وسط تصوير صفحه اصلي وجود دارد، صفحه خروج از واحد باز مي‌شود، در سمت راست گزارش وضعيت تنظيمات خانه را مشاهده مي‌كنيد. چنانچه اين تنظيمات طبق ميل شما باشند مي‌توانيد با زدن كليد Ok از منزل خارج شويد.
صفحه قفل ظاهر مي‌شود و به اندازه مدت زماني كه در قسمت تنظيمات آنرا تعيين كرده‌ايد، به شما فرصت مي‌دهد تا از منزل خارج شويد سپس شرايط منزل را بدينصورت تغيير مي‌دهد.

– صفحه مانيتور قفل مي‌شود.

– چراغ‌ها خاموش مي‌شوند.

– اگر چراغي را بعنوان چراغ عدم حضور انتخاب كرده باشيد آن را روشن مي‌كند و تا برگشتن شما روشن نگه مي‌دارد.

– دزدگير را فعال مي‌كند.

– كولرها را در صورتي كه در قسمت تنظيمات عمليات مورد نياز را انجام داده باشيد خاموش مي‌كند.

– همچنين در صورت انجام تنظيمات، شير گاز را نيز قطع خواهد كرد.

– امكان كنترل خانه توسط سيستم فرمان تلفني را در حالت آماده باش قرار مي‌دهد تا منتظر تماس شما باشد.

– منشي تلفني را فعال مي‌كند تا در صورت تماس افراد ، پيغام آنها را ضبط كند.

– تلفن كننده را در حالت آماده قرار مي‌دهد تا در صورت بروز هر حادثه‌اي، سريعاً با شما تماس گرفته و از موضوع مطلع كند.

سناریو مهمان در خانه هوشمند چه کاربردی دارد؟

سناریوی مهمان

هنگام ورود مهمان، انجام برخی از کارها در اولویت قرار دارد؛ بازکردن درب منزل، روشن کردن لامپ های راه پله، بستن پرده پذیرایی و روشن کردن لوستر، و شاید پخش یک موسیقی ملایم به همراه روشن کردن کولر اسپیلت سالن پذیرایی … بدیهی است که انجام توامان این کارها، وقتگیر خواهد بود، بنابراین می توان انجام هم زمان این موارد و بسیاری از کارهای لازم دیگر را به سیستم خانه هوشمند سپرد و اتفاقا، تمام این موارد همزمان و بدون مکث و تاخیر، اجرا می گردد.
کافیست به قسمت تنظیمات سیستم مراجعه و کارهای مورد نظر خود را در قسمت مربوط به سناریوی مهمان انتخاب کنید، در هنگام ورود مهمان ها، تنها باید دکمه سناریوی مهمان را از روی مانیتور لمسی منزل و یا از طریق تلفن همراه و یا ریموت کنترل، فعال نمایید.

 

امتیاز ما
خوشحال میشیم با 5 ستاره خوشحالمون کنید
[جمع: 2 میانگین: 5]