سیستم گرمایش از کف یک سیستم کف خواب می باشد که معمولا در هنگام اجرای ساختمان متناسب با معماری و کاربری ساختمان طراحی می گردد. در نتیجه متناسب با آن طراحی سایر لوله کشی ها و تاسیسات برقی خانه هوشمند مشخص می شود. کلکتورهای سیستم گرمایش از کف بهتر است که هنگام لوله کشی های ساختمان (آب سرد و گرم آتشنشانی و گاز)  نصب شوند تا هنگام اجرای سیستم مشکل چندانی موجود نباشد. این نکته به این خاطر دارای اهمیت است که معمولا در مدت زمان اجرای پروژه بارها نقشه ها و جانمائی بعضی از تجهیزات از سوی ناظران یا سازندگان تغییر می کند و هنگامی که وارد مرحله اجرای سیستم گرمایش از کف می شویم کار سخت تر می گردد. اما در صورتیکه از ابتدا جعبه کلکتورها و کلکتورهای سیستم نصب شده باشند و متناسب با طراحی اولیه جانمائی شده باشند،کار اصولی تر و ساده تر می گردد.

مراحل انجام سیستم گرمایش از کف

بعد از اتمام سفت کاری ساختمان و انجام لوله کشی ها و اجرای سیستمهای برقی و نصب کلکتورهای گرمایش از کف و انجام نازک کاری ساختمان به مرحله نصب سیستم و خواباندن لوله ها می رسیم. البته باید در نظر داشت که به دلیل کاهش خسارات به سیستم و عدم صدمه دیدن لوله ها بهتر است که کارها و تزئینات سقفها نهایی شده باشد و کارهایی مثل ایجاد سقف کاذب رابیتس و اجرای نما و گچ کاری تمام شده باشد و حتی کار نازک کاری و گچ کاری تا 1 متری کف انجام شده باشد. تمام این پیشنهادات در راستای کاهش هزینه ها و عدم صدمه پذیری لوله های کف خواب می باشد، به دلیل اینکه لوله های هر zone بدون اتصال می باشند در صورت صدمه دیدن باید کل لوله تعویض گردد که این امر موجب افزایش هزینه ها می گردد. با پیش بینی و در نظر گرفتن مسائل فوق مراحل اجرای سیستم به صورت ذیل می باشد.

ابتدا حاشیه دیوارها به ارتفاع 10 سانت عایق کاری می شوند و تمام درزهای احتمالی بین چارچوب درها و سایر نقاط به طور دقیق عایق کاری می گردد.

سپس عایق مخصوص کف ها خوابانده می شود البته باید در نظر داشت شکل جنس و ضخامت این عایق ها با توجه به شرکت ارائه دهنده تجهیزات متفاوت می باشد. بنابراین بهتر است این مصالح از همان شرکتی تامین گردد که محاسبات و طراحی سیستم را انجام داده و با اتمام عایق کف و حاشیه ها و گذاشتن مصالح مورد نیاز نوبت به خواباندن لوله ها درکف می رسد. البته باید توجه داشت که مدل خواباندن لوله ها در شرکتهای گوناگون متفاوت می باشد. بعضی شرکتها عایق هایی ارائه میدهند که نیازی به زدن خار و بست به لوله ها نیست و محکم کردن لوله ها روی خود عایق ها پیش بینی شده است و بعضی شرکتها نیز عایقهای مسطح ارائه می دهند و با خار و بست لوله ها در جای خود قرار می گیرند.

گرمایش ازکف خانه هوشمند آلفا

مزایای سیستم گرمایش از کف

  • با توجه به هزینه های اجرای سیستم گرمایش از کف نسبت به سیستم رادیاتور شوفاژ و برابری نسبی هر دو سیستم از لحاظ هزینه میتوان گفت سیر صعودی نصب سیستمهای گرمایش کفی در ایران رو به افزایش می باشد.
  • درجه حرارت بویلر و یا پکیج در سیستم گرمایش کف بین 20 تا 30 درجه از سیستم رادیاتورشوفاژ پایین تر می باشد و به همین دلیل موجب کاهش هزینه های مصرف انرژی و افزایش عمر بویلر و یا پکیج می شود و به دلیل ماهیت سیستم، تعمیر و نگهداری آن نیز به شدت کم هزینه می گردد. حتی در واحدهای آپارتمانی میتوان از سیستم گرمایش ازکف مرکزی نیز استفاده نمود، که هرچند این سیستم هزینه های کمتری برای کاربران در بردارد. اما به دلیل قیمت ملک و اجبار به ایجاد فضایی برای موتورخانه هرچند کوچک چندان مورد استقبال سازندگان مسکن نیست. در هر صورت با هرگونه محاسبات اجرای سیستم گرمایش ازکف با استفاده از تجهزات متفاوت و کیفیتهای گوناگون در ایران اجرا می گردد. که این هزینه شامل عایق کاری لوله کشی نصب کلکتورها و در بعضی شرکتها بتن ریزی را نیز شامل می شود.

معایب و مشکلات سیستم گرمایش از کف

  • زمان پیش گرمایش سیستم، که این بازه ی زمانی در حدود 36 ساعت به طول می انجامد. بدین صورت که استارت اولیه سیستم در ابتدای فصل سرما با دمای 20 درجه آغاز می شود و هر 12 ساعت می توان 5 درجه به دما اضافه کرد که در مدت 36 ساعت به دمای 35 درجه که دمای ایده آل است می رسد. علت این امر وارد نشدن شوک به کف به علت افزایش دمای ناگهانی است.
  • به دلیل کف خواب بودن این نوع از سیستم گرمایش، پس از اتمام کف سازی، نمی توان تغییری در کف ایجاد نمود، که البته این مشکل با استفاده از فوم بتن و کف سازی درست حل می گردد.

گرمایش از کف خانه هوشمند آلفا

در پایان باید اشاره داشت که، سيستم گرمايش از کف تکنولوژی جديدی است ولی در چند دهه اخير توانسته است رشد بسيار چشمگيری  را به خود اختصاص دهد. سيستم گرمايش از کف امروزه در تمام جهان به ساير سيستم های گرمايشی مانند رادياتور و يا فن کوئل، درخانه های مسکونی، کارخانه ها و سوله های صنعتی ترجيح داده می شود.

سيستم گرمايش از کف می تواند 25 تا 30 درصد در مقايسه با سيستم های گرمايشی متداول مانند رادياتور و يا فن کوئل در مصرف انرژی صرفه جويی کند. دلايل اين صرفه جويی عبارتند از:
• تبادل کم دما بين کف و ديوارهای سرد.
• سطح تابشی بسيار بزرگ (به اندازه مساحت فضای مورد گرمايش)
• دمای پايين آب در حال گردش در سيستم گرمايش از کف (بين 35 تا 50 درجه سانتی گراد)

 

 

 

 

امتیاز ما
خوشحال میشیم با 5 ستاره خوشحالمون کنید
[جمع: 0 میانگین: 0]