سیستم آبیاری هوشمند،سیستمی است که به کمک آن میتوان با برنامه هایی از پیش تعیین شده،که بطور ثابت یا از طریق کاربر تعریف میشوند،گیاهان مختلفی را در هر نوع توپوگرافی زمین متناسب با نوع نیاز آن گیاه آبیاری نماید.

از عوامل تاثیرگذاری که باعث گرایش به بهره گیری از سیستم آبیاری هوشمند در، گلخانه ها و در زمینه ی کشاورزی و یا در خانه هوشمند می گردد، اولاً صرفه جویی بالای آب در استفاده از این سیستم ها و ثانیاً انعطاف پذیری این نوع سیستمها با شرایط گوناگون زمین و منطبق شدن با نوع نیاز گیاه در مصرف آب است.

با نصب سیستم به فضاهای سبز میتوان پخش کننده های آب نصب شده در محیط (سیستم قطره ای،بارانی و …) را نیز کنترل نمود.

با توجه به وضعیت فعلی بحران آب در کشور و این نکته که تقریبا ۸۰ درصد از هدر رفت آب در بخش کشاورزی است، استفاده از راه حل های هوشمندسازی می تواند یک راه حل مطمئن و مطلوب برای خارج شدن از بحران آب و مدیریت مناسبی در این زمینه باشد.


آبیاری اتوماتیک و تمام هوشمند

امکانات سیستم آبیاری هوشمند

 • سناریوهای پیشنهادی مدیریت سیستم آبیاری هوشمند
 • سنجش رطوبت و تشخیص اینکه آبیاری بر مبنای رطوبت خاک چه هنگامی صورت پذیرد.
 • تنظیم دبی و فشار مناسب جریان آب در مناطق مختلف.
 • زمانبندی انجام آبیاری برای ساعات خنک تر جهت صرفه جویی در مصرف آب.
 • تنظیم قطع و وصل جریان آب در زمان های مختلف

 


با نصب ایستگاه های سیستم هوشمند آبیاری و تقسیم زمین های مورد نظرتحت کشت به چندین بخش جهت آبیاری، میتوان پروسه آبیاری را حتی با سرانه پایین آب نیز انجام داد. بوسیله سامانه وایرلس سیستم هوشمند آبیاری و برقراری ارتباط بیسیم امن و بدون اختلال هیچگونه محدودیتی در مساحت و متراژ زمین یا باغ تحت پوشش سیستم هوشمند آبیاری وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: هر انچه باید درباره هوشمندسازی ساختمان بدانید + قیمت هوشمندسازی ساختمان!!!

این سیستم ها اشخاص را قادر خواهند ساخت تا به راحتی فضای سبز خود را در هر زمان و مکانی که تمایل دارند آبیاری نمایند و از آسیب دیدن گیاهان بر اثر بی آبی یا کم آبی جلوگیری به عمل می آورد . بدلیل شیوه ی آبیاری منظمی که این سیستم در اختیار میگذارد، با کمترین میزان آب مصرفی بیشترین میزان بهره وری را خواهیم داشت.

آبیاری هوشمند از سنسورهای الکترونیکی مدرن استفاده می کنند

آبیاری هوشمند گیاهان آپارتمانی، گل‌ها و درختچه‌های موجود در حیات خانه‌ها، یکی از دغدغه‌های افرادی است که به نگهداری گل علاقه دارند. مهم‌ترین مشکل در این زمینه، تامین نیاز آبی این گیاهان هنگام مسافرت است.

بسیار اتفاق می‌افتد که افراد فرصت نمی‌کنند که برای آبیاری گیاهان خود پیش از مسافرت تدبیری بیاندیشند و این مسئله باعث خشک شدن گل‌های زیبایشان شده‌است که مدتها آن‌ها را نگه‌داری کرده‌اند. این مشکل را می‌توانیم با هوشمند کردن سیستم آبیاری نیز برطرف نماییم.

جهت مشاوره رایگان با کارشناسان آلفا تماس بگیرید >>>>>> 34232 – 013 

پس از کسب تجربه‌های فراوان، یک مجموعه از ابزار آبیاری اتوماتیک گیاهان برای شما آماده شده است. با استفاده از این سیستم می‌توانید بدون نیاز به حضور در محل، گیاهان خود را آبیاری کنید.

 

شیوه ی فعالیت سیستم آبیاری هوشمند

در این مجموعه ابزاری مانند سیستم آبیاری قطره‌ای، لوله آبیاری و اتصالات مورد نیاز وجود دارد. بخش ویژه این مجموعه سیستم آبیاری قابل تنظیم آن است که می‌تواند برای گیاهان‌تان، آبیاری را به صورت خودکار انجام دهد.

بیشتر بدانید: گلخانه هوشمند چگونه آینده کشاورزی را متحول می کند؟

با استفاده از شیر برقی موجود در محصول و متناسب با گل‌های شما، برنامه زمان بندی طوری تعریف می‌شود که به عنوان مثال روزانه به مدت یک دقیقه آبیاری را انجام دهد و با استفاده از قطره‌چکان‌های موجود در سیستم آبیاری هوشمند، می‌توانید به راحتی و متناسب با هر گلدان آبیاری را بهتر انجام دهید.

 

عوامل موثر در سیستم آبیاری هوشمند

بررسی دادهای اقلیمی در آبیاری هوشمند در آمار چندین ساله هواشناسی مانند دما ، بارندگی ، رطوبت ، سرعت باد،تابش آفتاب برای محاسبه نیاز روزانه آبیاری هوشمند محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که برای محاسبه ET از روش خاصی استفاده شود، داده های مورد نیاز آن روش را نیز جمع آوری کنید .

 1. داده های زراعی در آبیاری هوشمند
 2. الگو و تراکم کشت مورد نظر و مناسب بودن گیاهان انتخاب شده برای طرح از نظر اقلیمی .
 3. بررسی خاک عملیات زراعی وآبیاری اتوماتیک .
 4. اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه ضریب گیاهی Kc در هر محصول آبیاری اتوماتیک  .
 5. خصوصیات فنولوژیکی و مرفولوژیکی گیاه بذر کاری شده.
 6. ارتفاع گیاه مراحل حساس به تنش آبی. ضرایب حساسیت به شوری و کم آبی ، حساسیت به کاتیون ها وآنیون های مختلف .
 7. دادهای مربوط به خاک آبیاری هوشمند
 8. بافت و ساختمان خاک،عمق خاک،نقاط پتانسیلی خاک.
 9. ظرفیت زراعی، وزن مخصوص منحنی رطوبت خاک در آبیاری هوشمند نقطه پژمردگی و حد اشباع قابل استخراج توسط گیاه ، شوری و سدیمی بودن خاک.
 10. ظرفیت نگهداری آب در خاک، نفوذپذیری و شماره منحنی نفوذ و محل خروجی زه آب ها .
 11. آبیاری هوشمند، دادهای مربوط به آب منحل اصلی برداشت آب .مقدار حجمی آب در طول سالی که آبیاری هوشمند انجام شده است.
 12. دبی جریان آب و تغییرات احتمالی آن شوری آب ارتفاع منبع آب نسبت به زمین فاصله منبع آب تا زمین درجه تناسب آب با گیاهانی که در طرح وجود دارند . حقابه ها و مسایل قانونی و حقوقی آب.
 13. نقشه های توپوگرافی زمین .نقشه های موقعیت .راهها موارد ترجیحی زراع و وضعیت مالی او .سایر عوامل فیزیکی که به نحوه ای در اجرا آبیاری هوشمند موثر است .

سیستم آبیاری هوشمند مکانیزمی است که در آن کنترل گرهای هوشمند، شرایط آب و هوایی ، تبخیر آب و رطوبت مورد نیاز درخت یا گیاه و میزان رطوبت خاک را می سنجند و براساس آن اقدام به آبیاری می نمایند.

روش های تحلیل اطلاعات مربوط به خاک و گیاه و آب و همچنین تحلیل های اقتصادی طرح آبیاری هوشمند و به دست آوردن حداکثر نیاز روزانه آبیاری هوشمند طرح DDIR  مورد بحث قرار گرفت. همچنین معیارهای عملکرد سیستم آبیاری مانند راندمان های آبیاری هوشمند،کفایت آبیاری، یکنواختی پخش آب و سایر مورادی که در مقایسه گزیدارها از آن استفاده میشود، مورد بحث واقع شده است. جنبه های فنی طراحی درآبیاری هوشمند  هر یک از آبیاری هوشمند مورد بحث قرار گرفته می شود .

 

سیستم آبیاری هوشمند فضای سبز

برای انجام آبیاری فضای سبز ابتدا باید از آب موجود آزمایش گرفت، جهت انجام آبیاری فضای سبز اطلاعات آب مورد نیاز از قبیل میزان دبی آب و فشار آب مهم است، چرا که بدون این اطلاعات ممکن است در انتهای کار دچار مشکل شویم و سیستم آبیاری فضای سبز از کارایی خوبی برخوردار نباشد.

جهت مشاوره رایگان با کارشناسان آلفا تماس بگیرید >>>>>> 34232 – 013 

نوع گیاه و پوشش فضای سبز برای تعیین نوع آبیاری فضای سبز نیز مهم می باشد. چرا که هدف آبیاری فضای سبز برای انجام آبیاری به بهترین شکل ممکن است ، اگر قرار باشد قسمتی از فضای سبز خشک یا پژمرده شود پس سیستم ما ناکارآمد می باشد ودر عین حال باید در نظر داشت که هیچ پوششی در آبیاری فضای سبز صد در صد نمی باشد ولی باید میزان عدم پوشش به حداقل برسد.

برای انجام صحیح اجرای آبیاری فضای سبز باید محاسبات اصطکاک لوله و افت فشار در آب شهری را باید در نظر گرفت چرا که سیستم هوشمندآبیاری فضای سبز با آب شهری دارای حداقل فشار ممکن است، اگر فشار آب در آبیاری فضای سبز به زیر ۱ بار برسد عملا این سیستم کارآمد نبوده و فاقد بازدهی میشود.