سیستم سرمایش هوشمند روش نوینی است در ایجاد هوای مطبوع درخانه هوشمند شما. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، رشد و توسعه فناوری های نوین در صنعت تهویه مطبوع به سرعت در حال گذر از طرح ها و ایده های قدیمی تر می باشند. از دلایل اصلی که موجب این پیشرفت سریع در صنعت تهویه مطبوع گردیده است، بحث انرژی و صرفه جویی در مصرف آن می باشد.

سالانه در کشور ما بالغ بر 35 درصد انرژی مصرفی، در بخش ساختمان های مسکونی و اداری مصرف می گردد. که حدود 30 درصد از این مقدار، سالانه صرف گرمایش و تامین آب گرم انرژی مصرفی در بخش ساختمان می گردد و از آنجایی که این میزان هزینه انرژی، نه تنها صرف بخش تولید نمی گردد بلکه فقط در بخش مصرف استفاده می شود، بنابراین کاهش هزینه های انرژی می تواند نقش مهمی در اقتصاد مصرف کننده و کشور داشته باشد.

کاهش مصرف در صنعت تهویه مطبوع از 2 طریق صورت می گیرد که عبارتند از :

 • استفاده از روش های نوین اجرا (نظیر اجرای گرمایش از کف)
 • استفاده دستگاه های تهویه مطبوع با فناوری های نوین (نظیر سیستم با تکنولوژی اینورتر)

استفاده از روش های نوین اجرا

امروزه با افزایش روز افزون هزینه های سوخت و انرژی در کشور ایران،خریداران سیستم های تهویه مطبوع بیشتر به دنبال روش هایی هستند که تا حد ممکن در کاهش مصرف سوخت و انرژی  به آنها کمک کند.در زمینه روش های نوین اجرا که موجب کاهش هزینه های انرژی می شوند؛ که در این مقاله به بررسی سیستم سرمایش هوشمند به روش سرمایش از سقف می توان اشاره نمود.

روش سرمایش از سقف

کلیات اجرایی سیستم سرمایش هوشمند

اکثریت قریب به اتفاق سیستم های سرمایشی معمول، از روش مستقیم یعنی دمیدن هوای تهویه شده به داخل اتاق بهره می گیرند. اما در سیستم سقف سرد، روش غیرمستقیم به کار گرفته شده است. ایده اصلی در سیستم سقف سرد، ایجاد سطوحی سرد در فضای مورد نظر و انتقال حرارت از طریق جابه جایی آزاد و تشعشع است. این روش کاملا مدرن و علمی می باشد بطوری که جزء به روزترین روش های اجرا در اروپا و آمریکا می باشد که در حال حاضر جهت سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم به لحاظ کلی بسیار شبیه به کارکرد سیستم گرمایش از کف بوده و از جنبه علمی از تئوری انتقال حرکت هوای سرد از بالا به پایین و به دنبال آن حرکت هوای گرم از پایین به بالا استفاده می کند.

عملکرد سیستم سرمایش هوشمند

روش سرمایش از سقف در حقیقت ترکیبی از یک سیستم هوا رسان با حجم ثابت و شبکه ای از لوله های آب سرد که در نزدیکی سقف نصب می شوند، می باشد. در این روش آب سرد از درون لوله هایی که درون سقف کار گذاشته شده است به جریان در آمده و گرمای موجود در محیط را از 2 طریق تشعشع و جابه جایی جذب کرده و به راحتی قادر است دمای محیط گرم را از 40 درجه سانتیگراد به 20درجه کاهش دهد.

تفاوت سیستم سرمایش هوشمند با سیستم‌های سنتی مثل فن کویل در این است که فن ندارد و بدون صدای قابل ملاحظه کار می‌کند. در سیستم سرمایش هوشمند نیاز به آب خیلی سرد نیست در نتیجه امکان استفاده از آب شهری یا آب برج خنک کن نیز می باشد. در سیسستم هایی نظیر فن کویل محیط به صورت یکنواخت خنک نمی شوند و بخشی از محیط که به فن کویل نزدیک تر است خنک تر نسبت به بخش دیگر محیط می باشد؛ این در حالی است که در سیستم های سقف سرد هوای محیط بصورت کاملا یکنواخت خنک شده و محیطی کاملا با آسایش برای ساکنین محیا می کند.

استفاده از سيستم سرمایش هوشمند و کنترل دما در خانه های هوشمند، علاوه بر امكان كنترل دستی و يا هوشمند (برنامه ريزی شده) دمای محيط و ارائه گزارش از دمای نقاط مختلف ساختمان، این امکان را میدهد تا در زماني كه پنجره ها به اشتباه باز مانده اند و سبب اتلاف انرژی مي گردند، با  اعلام هشدار های لازم، شما را از این امر مطلع ساخته و در صورت عدم توجه به هشدارها در یک فاصله زمانی معین، سیستم به طور خودکار اقدام به قطع سیستم تهویه نماید.

همچنین توسط سیستم سرمایش هوشمند، می توان به کنترل دمای پیشنهادی سامان بنیان، دمای ساختمان بصورت مجزا قابل کنترل و تنظیم می باشد. برای مثال می توانید برای قسمت های مختلف ساختمان و بسته به نوع کاربری محل ( اتاق خواب، پذیرایی، گلخانه و… ) دماهای متفاوتی را تنظیم نمایید و کنترل آنها بصورت اتوماتیک توسط سیستم هوشمند صورت پذیرد.

ویژگی منحصر بفردی که سیستم سرمایش هوشمند به ساختمان شما می افزاید، امکان کنترل دمای ساختمان از راه دور می باشد. شما می توانيد مدتی قبل از ورود به ساختمان (برای مثال در فصل زمستان)، سيستم تهویه را فعال نماييد تا در هنگام ورود، دمای محيط مطابق با خواست و سليقه شما  تنطیم شده باشد. اين امر نه تنها هزينه های نگهداری سيستم های سرمايشی و گرمايشی شما را كاسته و به طول عمر آنها كمك می نمايد، بلكه شما را در مصرف بهينه انرژي و كاهش هزينه ها و ایجاد آسایش، ياری خواهد نمود!

سیستم سرمایش هوشمند خانه هوشمند آلفا

کاربرد سیستم سرمایش هوشمند

از آنجا که توسط اجرای سیستم سرمایش هوشمند به راحتی می توانیم دمای محیط های مختلف را به صورت مجزا تحت کنترل در آورد، لذا بیشترین کابرد این روش در محیط اداری که دارای پارتیشن های مختلفی می باشند است. همچنین با توجه به اینکه در مکانهای صنعتی و تجاری بیشتر از سقف های فلزی استفاده می شود بنابراین این سیستم در این سازه ها کاربرد بسیار مناسبی دارد. در محیط های مسکونی نیز که نیاز مند ایجاد فضایی خنک بدور از سر و صدای فن می باشند، سیستم سرمایش هوشمند قابلیت بسیار بالایی دارد.

مزایای سیستم سرمایش هوشمند

مهمترین مزیت روش استفاده از سقف سرد، صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد.

سیستم سرمایش هوشمند سقفی در مقایسه با سیستم های معمولی دمای کارکرد بالاتری داشته و موجب افزایش بازده و کاهش مصرف انرژی می گردد.

توانایی ترکیب سیستم سرمایش هوشمند با سیستم‌های ذخیره سازی انرژی (TES) و به دنبال آن انتقال پیک بار به ساعات کم مصرف موجب بهره گیری از سیستم‌ سرمایش هوشمند، سقف سرد با بهره‌گیری از انتقال حرارت تشعشعی و جابه جایی آزاد، محیطی با دمای یکنواخت، حرکت نامحسوس هوا و همچنین احساس رضایت برای ساکنین می گردد.

 • سیستم سرمایش هوشمند کاملاً بی‌صدا بوده و بی‌نیاز از تعمیرات داخلی فضای مورد تهویه به دلیل عدم وجود هیچ گونه قطعه متحرکی نظیر فن می باشد.
 • سرعت بالای پاسخ به تغییرات دمایی به دلیل بهره بردن از روش انتقال حرارت تشعشعی
 • حداقل پراکندگی ذرات معلق و گرد و غبار به دلیل عدم وجود کوران هوا در محیط
 • صرفه جویی در فضای ساختمان به دلیل عدم استفاده از کانال کشی های اضافی
 • برتری سیستم سرمایش هوشمند بر سیستم های قدیمی نظیر فن کویل

معایب سیستم سرمایش هوشمند

در حقیقت برای سیستم سرمایش هوشمند نمی توان ویژگی منفی آشکاری را در نظرگرفت، ولی با این حال مواردی وجود دارند که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می گردد.

 • بروز مشکلات اساسی در اجرای دکوراسیون و سقف محیط در صورت نشتی سیستم
 • سرمایه گذاری اولیه نسبتا بالاتر نسبت به روش های معمول
 • عدم ایجاد هوای تازه در اماکن پر ازدحام در صورت عدم استفاده از روش ترکیبی
 • زمان بر بودن اجرای پروژه

 

 

 

 

امتیاز ما
خوشحال میشیم با 5 ستاره خوشحالمون کنید
[جمع: 0 میانگین: 0]