اینفوگرافی مصرف کننده های انرژی در خانه هوشمندبزرگ ماندن یا کوچکتر شدن؟ ( بهینه سازی انرژی)

امروزه با توجه به مصرف بالای انرژی ، بیش از پیش به بهینه سازی مصرف کننده های انرژی نیاز داریم. چرا که ساختمان هاي مسكوني ايران، مطابق آمارهاي موجود، بزرگترين مصرف كننده انرژي اين كشور مي باشند؛ فاكتورهاي متعدد تاثيرگذار بر رفتار مصرف انرژي در ساختمان هاي مسكوني، مسئله پيش بيني و مميزي مصرف انرژي را به چالشي مهم در موسسات بهينه سازي مصرف تبديل نموده اند.

بیشتر بخوانید: بهینه سازی مصرف انرژی با استفاده از سیستم های ذخیره کننده انرژی

بهینه سازی مصرف کننده های انرژی و نوسازی زیر ساخت ها و از طرفی افزایش تولید و تامین انرژی با مناسب ترین شیوه و افزایش راندمان انرژی از طریق استفاده از فناوری های جدید مسیر بوده و باید در جهت افزایش بهره وری و کاهش میزان اتلاف انرژی و تعدیل هزینه ها همراه باشد. در کشور ما اعمال مدیریت توزیع انرژی امری ضروری است. به عبارتی در هر زمان برقراری تعادل بین تولید و مصرف انرژی نیاز به برنامه ریزی داشته و تولید انواع انرژی از نوع برقی از ضروریات آینده در کشور می باشد.

به منظور ارتقاء استفاده بهینه انرژی در ساختمان های مسکونی و تجاری و اداری میتوان به فناوری های جدید روی اورد. در این مورد می توان از بکارگیری روش های صحیح مهندسی ساختمان بهره برد. بهترین شیوه ارتقاء بازده انرژی در ساختمان های مسکونی جلوگیری از اتلاف انرژی با عایق بندی درب ها و پنجره ها و استفاده از ترموستات های جدید و یا ایجاد سقف کاذب و … می باشد که این اقدامات موجب کاهش 40 درصد از هزینه های مرتبط با سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان می گردند.

از طرفی در منازل مسکونی لازم است سیستم های تهویه مطبوع، طراحی ساختمان، تجهیزات و لوازم خانگی امکان صرفه جویی فراوانی را در مصرف انرژی مهیا نمایند. حال آنکه در ساختمان های هوشمند این فرایند به صورت خودکار توسط اجزای هوشمند ساختمان امکان میپذیرد. حتی در ساختمان هایی با سقف های فتولتائیک سبب تولید جریان برق و تامین بخشی از انرژی شبکه برق خواهد بود.