توسعه اتوماسیون یا کنترل و هدایت دستگاه ها به صورت خودکار در اقتصاد، امری است که به نظر متوقف نمی شود و براساس یک بررسی که در استرالیا صورت گرفته ربات ها در آینده پنج شغل را از دست انسانها درمی آورند. برخلاف امکانات مثبتی که اتوماسیون در خانه هوشمند بوجود آورده ، استفاده از الگوریتم ها، رایانه ها و ربات ها در دنیای امروز سبب شده تا بسیاری از مشاغل دیروز رفته رفته از بین بروند و این امر با ارزان تر شدن محصولات و فناوری ها نه تنها شدت گرفته، بلکه مشاغل جدیدتری را نیز در معرض نابودی قرار داده است.

جان مینارد کینز، اقتصاددان انگلیسی در سال ۱۹۳۳ میلادی پیش بینی کرده بود بشر به دلیل کشف راه های اقتصادی استفاده از نیروی کار آنهم با همان سرعتی که استفاده های جدیدی را از نیروی کاری انجام می دهد، در نهایت به تدریج به نوعی ‘بیکاری تکنولوژیک’ خواهد رسید که از تاثیرات منفی اتوماسیون بر اقتصاد جهان خواهد بود. سایت رادیو ‘اس.بی.اس’ استرالیا به این موضوع پرداخت و نوشت: ۵ شغل پیش از آنکه تصور کنید در معرض خودکار شدن قرار دارند.
این رادیو ‘رانندگی’، ‘ناشران و تهیه کنندگان فیلم’، ‘داروسازان’، ‘خرده فروشی، پست ،کارمند بانک’ و خبرنگاران ورزشی’ را از مشاغلی دانست که در آینده در اختیار ربات ها قرار می گیرد.

از بدیهی ترین مشاغل در این لیست رانندگی می باشد که بسیاری از شرکت های خودروسازی دنیا منابع فراوانی را به توسعه برنامه خودروها و کامیون های خودراننده اختصاص داده اند. این در حالی است که در حال حاضر حتی در منطقه ‘پیلبارا’ در استرالیا، شرکت معدن داری ‘ریو تینتو’ از کامیون های بدون نیاز به راننده استفاده می کند که از راه دور کنترل می شوند. کامیون هایی که تقریبا برای مدت یکسال است سنگ معدن را بدون آنکه راننده ای داشته باشند، جابجا می کنند.

‘اس.بی.اس’ بخش دوم مشاغلی را که ربات ها بواسطه ی اتوماسیون در آینده در دست می گیرند ، ‘ناشران و تهیه کنندگان فیلم’ ذکر کرد و نوشت: تصمیم گیری در خصوص چاپ کتاب یا چراغ سبز برای تولید یک فیلم را اکنون می توان به جای قرار دادن مبنای این تصمیم گیری بر اساس ‘قضاوت ناشران بزرگ یا تهیه کنندگان نامدار’ بر اساس ‘داده های موجود’ انجام داد. شرکت هایی مانند ‘جلی بوک’ امروز از داده های گردآوری شده از مصرف کنندگان کتاب های الکترونیکی (e-book) برای ارائه اطلاعات دقیق به ناشران در خصوص عادات مطالعاتی خوانندگان کتاب استفاده می کنند.

‘داروسازی’ سومین شغلی است که در دست ربات ها قرار می گیرد و ‘اس.بی.اس’ نوشت: در دانشگاه کالیفرنیا اکنون یک ربات مشغول پیچیدن نسخه هاست. رایانه اطلاعات مربوط به نسخه ها را دریافت می کند و ربات ها آنها را آماده و توزیع می کنند.احتمال خطای ‘ربات های داروساز’ بسیار پایین است و حتی بهتر قادرند شناسایی کنند که آیا چندین داروی تجویز شده برای بیمار ممکن است تاثیر سو بر روی یکدیگر داشته باشند یا آنکه عوارض جانبی برای بیماری به همراه دارند.

‘خرده فروشی، پست و کارمند بانک’ چهارمین دسته از مشاغلی است که توسط ربات ها با خطر مواجه شده است. با توسعه فناوری های مدرن در زمینه ی اتوماسیون که در بسیاری از سوپر مارکت های بزرگ استرالیایی به کار برده می شود و در آن مشتریان، خود محصولات خریداری شده را اسکن کرده و مبلغ درخواستی را پرداخت می کنند.

حتی با پیشرفت هایی که در سیستم اتوماسیون پرداخت پول بدون تماس فیزیکی توسط کارت های پلاستیکی انجام می شود ، به نظر می رسد بسیاری از مشاغل در بخش صندوق داری و خروجی های سوپر مارکت ها را در معرض خطر از ناحیه اتوماسیون قرار گرفته اند .

‘ خبرنگار ورزشی’ آخرین بخش از مشاغلی است که توسط ربات ها تصرف می شود ،گزارش هایی در باره بازار سهام و مقاله هایی در باره خلاصه نتایج رقابت های ورزشی در آینده نزدیک در معرض جابجا شدن با سیستم اتوماسیون نرم افزارهای خودکار و البته نویسنده قرار دارند.

(منبع خبر کلیک نیوز)