.

دیمر (Dimmer) به مداری گفته می شود که به کمک آن می توان ولتاژ را افزایش و یا کاهش داد و بازخورد استفاده از آن در سیستمهای روشنایی، تنظیم میزان نور لامپها به میزان دلخواه است. وحال در خانه هوشمند از این امکان به بهترین نحو استفاده شده است.

در واقع علاوه بر اینکه می توان شدت نور قسمت های مختلف خانه را از طریق مانیتور لمسی و یا موبایل و تبلت کم و زیاد کرد، می توان در سایر قابلیت های سیستم ازجمله روشنایی اتوماتیک و یا سناریو های مختلف هم از این امکان بهره جست. بعنوان مثال با ورود به آشپزخانه لوستر بصورت اتوماتیک روشن می شود منتها شدت نور آن در ساعت های مختلف روز همچون صبح، عصر و یا شب متفاوت بوده و به فراخور نیاز، کم نور و یا پرنور می گردد.

dimmer 1

استفاده از اپلیکیشن خانه هوشمند جهت دیمر کردن شدت روشنایی:

ازطریق اپلیکیشن نصب شده بر روی موبایل و یا تبلت میتوان میزان و یا شدت نور را تنظیم نمود.

در واقع می توان نورلامپ را از حدود ۳ درصد الی ۱۰۰ درصد افزایش ویا کاهش داد. برای این کار کافیست به قسمت مورد نظر در اپلیکیشن رفته وعمل دیمر کردن لامپ ها را با توجه به خطوط روشنایی اجرا نمود.

در اینجا اشاره به این نکته ضروری بنظر می رسد که تمام لامپهای موجود در بازار، امکان دیمر شدن را نداشته و باید قبل از خرید آنها با کارشناسان شرکت هماهنگی های لازم بعمل آید.

.

لامپ های مناسب جهت دیمراسیون:

لامپ های فلامنتی:  Felament Led Light bulbs

لامپهای فلامنتی نوعی از لامپهای ال ای دی (LED) می باشند با مصرفی مشابه اما تقریبا نوری کمتر. لامپ های فلامنتی که ظاهری شبیه لامپ های رشته ای دارن واز همین رو به لامپ های ادیسونی معروفند. از لامپهای فلامنتی می توان جهت دیمراسیون استفاده نمود.

filament
tangestan

.

لامپ های تنگستنی :

لامپهای تنگستنی یا رشته ای به لامپ هایی گفته می شود که در آن ایجاد نور از طریق عبور جریان الکتریکی از یک رشته سیم نازک حاصل می شود. حبابی که در اطراف رشته نازک قرار دارد از رسیدن اکسیژن به آن جلوگیری می کند. در واقع میتوان با کم وزیاد کردن ولتاژ شدت وضعف جریان عبوری از سیم را تغییر ودر نتیجه میزان نور را کاهش یا افزایش داد.

   Put Yourself in CONTROL