در پاره ای از موارد هنگامی که می خواهیم به مزایای پدیده ی نوینی اشاره کنیم بهتر است به جای آنکه به توصیف قابلیت های آن بپردازیم با اشاره به کاستی های سیستم پیشین به لزوم بهره گیری از فناوری جدید اشاره کنیم. در این مطلب قصد داریم به مقایسه ی کلید سنتی با کلید هوشمند بپردازیم.

در شیوه ی سنتی اگر کنترل یک سرخط روشنایی با استفاده از یکی از کلید های تک پل، دو پل، تبدیل و صلیبی (کلید هایی که در بیش از دو نقطه خاموش وروشن شوند) باشد، تا آخر نیز به همین  شکل خواهد بود و شما  غیر از استفاده از این کلیدها به گونه ای دیگر نمیتوانید کنترل آن سرخط روشنایی را در دست داشته باشید. درحالیکه با بهره گیری از انعطاف پذیری سیستم کلید های هوشمند، به راحتی میتوانید سرخط یک روشنایی جدید را وارد مجموعه خانه هوشمندتان نمایید و کنترل آن را از طریق تمامی درگاه های ارتباطی و کنترلی هوشمند به دست بگیرید. در صورت سوختن یک چراغ و یا تغییر و تعمیر در مسیر یک سرخط روشنایی، شما حداقل مجبور به قطع برق فیوزی هستید که آن سرخط روشنایی در مسیر خروجی آن فیوز است پر واضح است که آن فیوز مربوط به  همان یک سرخط نیست ودر نتیجه ممکن است برای ایجاد این تعمیرات یا تغییرات برای مدتی که فیوز قطع است، سایر سرخط های روشنایی و حتی پرده برقی، آیفون تصویری و پریز که در مسیر آن فیوز هستند خاموش باشند و این کار تعمیرات را در ساعات تاریک شبانه روز غیر ممکن می نماید.

در شیوه ی روشنایی سنتی هیچ مدیریت مستقیمی بر روی میزان مصرف انرژی وجود ندارد و به همین جهت انرژی به میزان زیادی اتلاف می گردد. اما در روش هوشمند شما با طراحی کردن سناریوهای متفاوت می توانید بر میزان مصرف سیستم روشنایی خود مدیریت داشته و برای تک تک سر خط های روشنایی خود برنامه ای تنظیم می کنید.که این عامل خود می تواند با بسیاری از مولفه های دیگر نظیر سیستم های صوتی، گرمایش و سرمایش، پرده برقی و …هماهنگ شود و در اجرای سناریوهای کارآمد و تخصصی مانند سناریوی مهمان،سناریوی خواب ، سناریوی مطالعه ،سناریوی خارج از خانه و … استفاده شود.

با گذر زمان و فرسوده شدن کلید ها در سر خطهای روشنایی میزان ولتاژ برق ورودی به منزل دچار نوسان می شود که این عامل موجب سوختن لامپ ها و بویژه لامپ های کم مصرف می گردد. با گذر زمان وتغییر در نوع طراحی داخلی ساختمان ها به خصوص ساختمان های با متراژ بالاواستفاده از روشنایی های متعدد، بی شک  یکی از مهمترین اشکالات استفاده ازکلید های سنتی، تعدد کلید های نصب شده بر روی دیوار خواهد بود که هم در هنگام اجرا وسیم کشی دردسرساز خواهد بود و هم از لحاظ جلوه ی بصری در خانه های مدرن امروزی، زیبا به نظر نمی رسند. این درحالیست که در سیستم روشنایی هوشمند با استفاده از انواع کلیدهای هوشمند دیواری متناسب با سلیقه ی شما و همچنین نیاز فضا، به جای شمار بالای کلیدهای سنتی در سطح دیوار، در هر فضای ساختمان، تنها یک کلید هوشمند قرار میگیرد. که علاوه بر کنترل تک تک تمامی سرخط های روشنایی، میتواند سناریوهای گوناگون نیز اجرا نماید.

کلیدهای هوشمند  براحتی  با استفاده از ریموت کنترل و یا اپلیکیشن نصب شده بر روی انواع موبایل و تبلت  چه در داخل و چه در خارج از خانه قابل مدیریت می باشد. گزینه هایی که بر شمردیم تنها بخشی از مزایای این سیستم میباشد که درمقابل سیستم روشنایی سنتی مطرح شده اند و مسلما هر سازنده و مالکی را بر آن میدارد تا سیستم روشنایی ساختمان خود را در طرح های هوشمند اجرا کرده و از مزایای بیشمار آن نهایت استفاده را ببرد.