پریز هوشمند، دیوایسی است که به واسطه آن می‌توانید وسایل خانگی‌تان را در خانه هوشمند از راه دور روشن یا خاموش نمایید. شیوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که پریز هوشمند درست مانند یک مصرف‌کننده به پریز دیواری متصل ‌شده و در سمت دیگر آن یک پریز در اختیار شما قرار می گیرد که خروجی‌اش کاملا قابل‌کنترل می باشد. قطعه ا‌ی کاملا جمع ‌و جور که روش استفاده‌ از آن نیز بسیار ساده‌ است و به شما امکان می‌دهد تا تجهیزات برقی کوچکتان را به ‌وسیله‌ی اینترنت از هر مسافتی کنترل و مدیریت نمایید. برای مثال هر روز صبح هنگامی که هنوز در بستر خواب هستید، موبایلتان را بر می‌دارید و چای‌ساز یا قهوه‌ساز و هم‌زمان با آن‌ها، توستر را روشن می‌کنید. حال همان‌طور که در حال مسواک زدن هستید، صبحانه‌تان نیز در حال آماده شدن است.
وقتی به آشپزخانه وارد می شوید، می‌بینید که صبحانه تقریبا حاضر است. کار دیگری که می‌توانید به وسیله پریز هوشمند انجام دهید، این است که برای روشن و خاموش کردن وسایل الکتریکی زمان‌بندی مشخص نمایید و بگویید کدام وسایل در چه زمانی روشن و چه موقع از مدار خارج گردند. مثلا تعیین می‌کنید که در ساعت خاصی از شب، تلویزیون تان خاموش شود، چون در آن ساعت شما دیگر حتما به خواب رفته‌اید. در قسمت داخلی پریز هوشمند یک سنسور گرمایی وجود دارد که از گرم شدن بیش‌ از حد وسایل الکتریکی جلوگیری می کند و هنگامی‌ که دستگاهی جریان زیادی از پریز بکشد، پریز هوشمند خود به‌ خود خروجی‌ را قطع می‌ نماید. همچنین از قابلیت های دیگر پریز هوشمند این است که می‌‌تواند در مورد میزان انرژی برق مصرفی اطلاعات لازم را به شما بدهد و بگوید که کدام دستگاه‌ موجود در خانه هوشمند شما چه میزانی از انرژی الکتریکی را مصرف نموده است.
پریز هوشمند خانه هوشمند

قابلیت های پریز هوشمند

با استفاده از تکنولوژی پریز هوشمند، خیلی ساده لوازم الکتریکی منزل خود را از هر کجا که هستید کنترل نمایید. مهم نیست چقدر از خانه دور باشید، کلید روشن و یا خاموش کردن لوازم منزل هر کجا که باشید، در دستان شماست. کافی است لوازم برقی خانه هوشمند خود را به سوکت هوشمند متصل نمایید. اگر فراموش کرده اید وسیله ای را قبل از خروج از منزل خاموش کنید، نگران نباشید. بوسیله اپلیکیشن گوشی اندروید و یا iOS خود می توانید کنترل هر یک از لوازم الکتریکی که به پریز هوشمند متصل هستند را در دست داشته باشید.
شیوه دیگری در اجرای پریز هوشمند وجود دارد که بسیار مقرون به صرفه تر و از دید زیبایی شناسی، هوشمندانه تر بنظر می رسد. در این روش با طراحی و تولید مدارهایی که قابلیت کنترل موارد مربوطه و همچنین با استفاده از سایز های مختلف سوییچ قابلیت کنترل؛ کلیدها و پریز های معمولی را به کلید و پریز هوشمند تبدیل می نماید، به گونه ای که محدودیتی در تعداد پل وجود نداشته باشد و هر نوع کلید یا پریزی تحت پوشش قرار می گیرد.


شیوه عملکرد پریز هوشمند

در این روش بردهای طراحی شده بسیار کم حجم بوده و به آسانی در قوطی برق؛ پشت کلید یا پریز نصب خواهند شد. به گونه ای که پس از هوشمند سازی هیچ اثری از دستگاه هایی که دکوراسیون داخلی خانه هوشمند شما را به هم بزنند نخواهید دید.
بدیهی است که با هوشمند شدن و تحت کنترل قرار گرفتن کلید ها و پریز های یک ساختمان بخش چشم گیری از مصرف کننده های ساختمان هوشمند شده است، که برای مثال می توان از لامپ ها، لوستر ها، پکیج، پنکه، کولر، آباژور و… نام برد.

برخی از مزایای پریز هوشمند

از مزایای بهره گیری از پریز هوشمند برای ساکنان خانه هوشمند، صرفه جویی در مصرف برق می باشد. توسط اپلیکیشن این دستگاه می توان مصرف انرژی هر یک از دستگاه های متصل به پریز را در لحظه و با جزئیات دقیقی از جمله کیلو وات در ساعت مشاهده نمود.
یکی دیگر از مزایای استفاده از پریز هوشمند، تامین ایمنی شما و کودکتان می‌ باشد. با استفاده از این پریزها غیر ممکن است که تماس اتفاقی با برق داشته باشید. یک کلاهک مخصوص در صورت عدم استفاده از این پریزها با روکشی درگاه اتصال، جستجوگران شجاع کوچک خانه شما را از آسیب های احتمالی حفظ خواهد نمود. همچنین با اتصال پریز هوشمند به کنسول بازی و یا تلویزیون موجود در اتاق فرزندتان، می‌توانید حتی از راه دور زمان بازی را تعیین و مدت آن را مشخص و مدت زمان روشن ماندن دستگاه‌ها را کنترل نمایید.
شیوه های مختلفی برای کنترل پریز هوشمند وجود دارد که بسته به مدل آن می تواند متفاوت باشد، به صورت فیزیکی با لمس دگمه ی روی پریز یا از طریق اپلیکیشن گوشی و کنترلر مرکزی خانه هوشمند و یا به واسطه ریموت کنترل.

در پایان به این نکته اشاره می کنیم که نگاه کردن به سیر پیشرفت، تکنولوژی نشان می‌دهد بشر هر زمان که بتواند راهی برای راحتی امور زندگی‌اش بیابد، دیگر تمایلی برای بازگشت به عقب نخواهد داشت. حس تجربه‌ی زندگی آسان‌تر، با ایمنی بیشتر و از لحاظ اقتصادی‌، بهینه تر اگرچه با صرف هزینه اولیه‌ای همراه است، اما قطعا نتایج فوق العاده‌ای برای این هدف بلند مدت در پی خواهد داشت.